Izolacja rur wentylacji mechanicznej

Jak powinno wyglądać ocieplenie rur do wentylacji mechanicznej (metalowe, sztywne) na nieużywanym poddaszu z ocieplonymi połaciami dachu (wełna między krokwiami 15 cm) i ocieplonym stropodachem wełną o grubości 20 cm? Czy konieczne jest docieplenie rur zwykłą wełną grubości 10 cm i okrycie ich folią paroizolacyjną?

Grubość izolacji dachu oraz stropu łącznie jest właściwa, choć zgodnie z wytycznymi dotyczącymi domów energooszczędnych powinna być przynajmniej o połowę grubsza. Jednak zaizolowane w opisany sposób wnętrze strychu może podlegać znacznym wahaniom temperatury, w szczególności w ekstremalnych warunkach lata lub zimy. W takich sytuacjach standardowa izolacja 3 cm przewodów wentylacyjnych może okazać się nieco zbyt mała, co w ekstremalnych warunkach może znacząco obniżyć sprawność odzysku ciepła systemu wentylacyjnego.

{logo}

Dodatkowe izolowanie samych przewodów wentylacyjnych wełną oraz folią paroizolacyjną będzie zarówno pracochłonne jak i dość drogie, co więcej bez zachowania bardzo wysokiej staranności w izolowaniu może okazać się, że mimo izolacji na przewodach pozostaną niewielkie mostki termiczne, co może skutkować wykraplaniem się wody w niekorzystnych warunkach temperaturowych. Sensowniejszym oraz mniej pracochłonnym (ale kosztowo bardzo zbliżonym) rozwiązaniem będzie dodatkowe zaizolowanie połaci dachowej minimum 10 lub jeszcze lepiej 15-20 cm wełny mineralnej, dla uzyskania łącznej grubości izolacji powyżej 30cm. Rozwiązanie takie nie tylko zabezpieczy przewody wentylacyjne przed problemami temperaturowymi, ale też znacząco polepszy parametry energetyczne budynku.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT