Zasobnik warstwowy do ogrzewania i ciepłej wody – co to jest i jak działa?

Zasobnik warstwowy, stosowany w systemach ogrzewania i do podgrzewania wody, to rodzaj zbiornika, który magazynuje energię cieplną w wodzie ułożonej w warstwach o różnych temperaturach.

Zasobnik warstwowy do ogrzewania i ciepłej wody – co to jest i jak działa?

Sposób działania zasobnika warstwowego

Zasobniki warstwowe są powszechnie stosowane w systemach grzewczych, takich jak kotły gazowe, piece na paliwo stałe czy kolektory słoneczne. Pozwalają one zoptymalizować wykorzystanie energii termicznej oraz zapewnić stałą i wygodną dostawę ciepłej wody.

Warto zwrócić uwagę, że dokładne działanie i specyfikacja zasobnika warstwowego mogą się różnić w zależności od konkretnego systemu i producenta.

Zasobnik warstwowy działa na zasadzie utrzymywania wody o najwyższej temperaturze na górze, blisko wypływu ciepłej wody, podczas gdy woda o niższych temperaturach jest przechowywana w dolnych warstwach zasobnika.

Jest to osiągane dzięki zastosowaniu odpowiednich układów dystrybucji wody i izolacji termicznej.

Zasobniki warstwowe - rozwiązanie premium

Wysokiej jakości rozwiązaniem w zakresie zasobników warstwowych są zasobniki wielofunkcyjne WOLF BSP i BSH, które łączą wyjątkowo energooszczędne ogrzewanie pomieszczeń z higienicznym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Co do zasady zasobniki warstwowe marki WOLF nie wymagają szczególnej konserwacji. Są bardzo wytrzymałe.

Zasobnik warstwowy WOLF BSP jest zasobnikiem buforowym. Wyposażony jest we wbudowaną stację świeżej wody i pozwala na wydajne i bezpieczne przygotowanie ciepłej wody użytkowej w układzie przepływu. Dostępny jest w wersjach BSP-800 (785 l) oraz BSP-1000 (915 l).

Korzyści z zastosowania zasobnika warstwowego?

Zastosowanie zasobnika warstwowego do ogrzewania i ciepłej wody niesie ze sobą szereg korzyści.

Dzięki warstwowemu układowi zasobnika możliwe jest oddzielne przechowywanie ciepłej wody o najwyższej temperaturze, która jest dostępna od razu bez konieczności podgrzewania całej ilości wody w zasobniku. To zwiększa efektywność systemu ogrzewania i minimalizuje straty energii.

Zasobnik warstwowy umożliwia także utrzymanie stałej dostawy ciepłej wody, nawet przy jednoczesnym korzystaniu z różnych punktów poboru. Woda o najwyższej temperaturze znajduje się na górze, więc jest dostępna natychmiast, zapewniając komfortowe użytkowanie.

Urządzenia tego typu są zwykle kompaktowe i zajmują mało miejsca. Dzięki temu, że woda o najwyższej temperaturze jest przechowywana na górze, zmniejszone zostanie ryzyko korozji i osadzania się kamienia w dolnych częściach zasobnika, co przyczynia się do zwiększenia trwałości systemu.

W układach ogrzewania z zasobnikiem buforowym urządzenie grzewcze musi się włączać rzadziej i może dłużej pracować w trybie ciągłym.

W przypadku modeli BSP i BSH, wielowarstwowa struktura jest gwarancją jeszcze wyższej wydajności. Korzyścią z ograniczenia startów palnika jest mniejsze zużycie ogrzewania oraz zwiększyć żywotność urządzenia.

Zasobniki wielowarstwowe pozwalają na higieniczne przygotowanie c.w.u., dzięki czemu użytkownik może się cieszyć niezawodnym dostępem do ciepłej wody, a w połączeniu z nowoczesnym systemem grzewczym można zrezygnować ze zbyt dużego urządzenia grzewczego. Duża pojemność zasobnika pozwala również w krótkim czasie zyskać jej większe ilości.

Warto podkreślić, że zasobniki warstwowe BSP i BSH doskonale komponują się ze wszystkimi urządzeniami grzewczymi, w tym z gazowym kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła i instalacją solarną, korzystają bowiem za sprawą odpowiedniej warstwy zasobnika.

Źródło i zdjęcia: Wolf – Technika Grzewcza

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT