Ogrzewanie ścienne i sufitowe – czym jest?

Oprócz ogrzewania podłogowego, funkcję elementu grzewczego w domu mogą pełnić również ściany lub sufit. System ogrzewania ściennego montowany jest w sposób zbliżony do podłogowego i zabezpieczany za pomocą tradycyjnego tynku lub płyt gipsowo-kartonowych.

Ogrzewanie ścienne i sufitowe – czym jest?

Stosowanie ogrzewania ściennego i sufitowego rodzi pewne problemy. Rury zamontowane na zewnętrznych ścianach mogą prowadzić do zwiększenia strat ciepła z powodu większej różnicy temperatur, a także ograniczać możliwość zawieszania przedmiotów na ścianie, z ryzykiem uszkodzenia rur.

Wymienione formy ogrzewania są zwykle projektowane do współpracy z pompami ciepła, które efektywnie działają przy niskich temperaturach wody zasilającej (30-35°C). W przypadku ogrzewania sufitowego, często stosuje się elektryczne folie grzewcze emitujące promieniowanie podczerwone.

Jednak w domach jednorodzinnych te rozwiązania są rzadko używane, ponieważ narzucają one określony sposób wykończenia sufitu. Dla domów niskoenergetycznych lepszą alternatywą może być zastosowanie ogrzewania elektrycznego.

W połączeniu z mikroinstalacją fotowoltaiczną i odpowiednim systemem sterowania, koszty ogrzewania nawet w trakcie mrozów mogą być bardzo niskie.

Źródło i zdjęcie: Fenix Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT