Sposoby ogrzewania domu w 2022 - który wybrać?
Obecnie na rynku dostępne są różne sposoby ogrzewania budynków. Jako źródła ciepła, wskazać należy:
- gaz – w tym gaz ziemny, gaz płynny; ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych lub zwykłych; korzystanie z sieci gazowej;
- instalacje grzewcze, do zasilania których używa się m.in. paliw stałych (np. węgiel, pellet, drewno) oraz oleju opałowego;
- pompa ciepła – ogrzewanie pompami ciepła staje coraz powszechniejsze. Wyróżniamy pompy ciepła powietrzne, gruntowe, wodne lub powietrzno-wodne. Pompa ciepła to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwala na tanie ogrzewanie domu, jednak wymaga większych nakładów finansowych na starcie;
- ogrzewanie elektryczne – ogrzewanie akumulacyjne lub konwekcyjne, kotły elektryczne, ogrzewanie podłogowe;
- ogrzewanie hybrydowe – łączące dwa typy instalacji, np. ogrzewanie energią elektryczną połączone z wykorzystaniem prądu z fotowoltaiki;
Wybór sposobu ogrzewania domu
Wszyscy skłaniamy się ku rozwiązaniom, które zapewniają najwyższy komfort i brak uciążliwej obsługi. Liczą się też możliwie niskie koszty eksploatacji, a także charakter inwestycji: czy mówmy o ogrzaniu nowego domu jednorodzinnego, czy raczej chodzi o ogrzewanie w starym domu.
Jeśli stoimy zatem przed wyborem, czym ogrzewać dom, powinniśmy określić własne preferencje i wymagania oraz odnieść je do własnych możliwości finansowych. Kalkulacje warto robić w długiej perspektywie, z uwzględnieniem zapotrzebowania na energię, którą najprawdopodobniej zużyjemy.
Najlepiej przewidzieć tę decyzję na etapie projektu, natomiast ostatnim momentem, w którym możemy zmienić zdanie, co do stosowanego sposobu ogrzewania, jest etap wykończenia budynku, a ściślej etap, w którym wykonujemy wszelkie instalacje i szacujemy późniejsze koszty eksploatacji.
Oczywiście w każdej chwili można podjąć decyzję o zmianie sposobu ogrzewania, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.
Wady różnych systemów grzewczych
System grzewczy wykorzystujący węgiel nie jest dziś rozwiązaniem idealnym. Kiedyś niedrogie i powszechne, dziś jest raczej odradzane.
Inne wady: proces spalania musi odbywać się pod kontrolą; problemy rodzi również usuwanie odpadów – popiołu, a także konieczność wygospodarowania osobnego miejsca, w którym węgiel będzie składowany, do czego musimy mieć większą powierzchnię.
To samo tyczy się gazu, tankowanego do własnego zbiornika. Wady ma także ogrzewanie elektryczne.
Pompa ciepła, gaz ziemny czy węgiel?
Szacuje się, że ogrzewanie domu przy pomocy węgla jest nawet pięciokrotnie droższe niż pompą ciepła oraz dwa i pół razy droższe niż ogrzewanie gazem ziemnym. Warto zatem mądrze wybrać ogrzewanie do domu, jeśli nie chcemy, by koszty nas zaskoczyły.
Jednocześnie trzeba wiedzieć, że rozwiązania opłacalne w późniejszym czasie, mogą być droższe na początku (jak pompa ciepła). Wybrane źródło ciepła jest tak naprawdę inwestycją, która zwróci się z czasem. Ekonomiczne a zarazem ekologiczne rozwiązania grzewcze dotyczą często połączenia dwóch sposobów ogrzewania domu.
Pompa ciepła i fotowoltaika
Aby maksymalnie zminimalizować koszty ogrzewania dla domów energooszczędnych i pasywnych najlepszą opcją według ekspertów jest podłączenie gruntowej pompy ciepła (ma lepszą sprawność niż powietrzna pompa ciepła – lecz jest droższa) z instalacją fotowoltaiczną.
Warto przy tym wiedzieć, że moc instalacji PV powinna być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na energię oraz wentylacją mechaniczną z rekuperacją (co pozwala na odzysk ciepła z ogrzanego już powietrza).
Takie połączenie pozwala na bieżąco bilansować energię elektryczną, którą musimy zakupić z zakładu energetycznego. Jest to jednocześnie najbardziej ekologiczne rozwiązanie.
Ogrzewanie domu - co wpływa na koszty?
Technologia budowy domu ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze koszty. Najlepszą opcją jest dążenie do uzyskania budynku energooszczędnego lub pasywnego np. przy zastosowaniu elementów IZODOM typu IzoPassive.
Trzeba również pamiętać o roli dobrze wykonanego projektu oraz o odpowiednim usytuowaniu budynku względem stron świata. Istnieje zasada, mówiąca o tym, by duże przeszklenia planować od strony południowej, unikając ich od strony północnej.
Zadbajmy o odpowiednią izolację termiczną
Należy pamiętać, że nawet najlepszy system grzewczy nie spełni swojej roli, jeżeli nasz dom będzie źle ocieplony i będą w nim mostki termiczne. Należy wybrać technologię do budowy, która zagwarantuje nam najwyższe normy izolacji.
Straty ciepła to częsty problem wielu budynków: największe pojawiają się przy ścianach zewnętrznych, a zwłaszcza w okolicy dużych okien i drzwi na taras. Uważa się, że izolacyjność nawet bardzo dobrego okna jest co najmniej 4 razy gorsza niż zwykłej ściany.
Dlatego tak ważnym elementem dbania o ciepło i zadbanie o mniejsze zużycie energii jest też zapewnienie wysokiej szczelności budynku i zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Warto wiedzieć, że od 2021 roku wprowadzone zostały nowe wymogi energooszczędności w budynkach, dlatego też bazowanie w budownictwie mieszkalnym na OZE (odnawialnych źródeł energii) staje się nie tylko korzystną alternatywą, ale i koniecznością.
źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska
Komentarze