Dom energooszczędny - dlaczego warto go wybudować?

Myślisz o budowie domu energooszczędnego? Nie znasz się na budownictwie a różnorodność materiałów dostępnych na rynku przyprawia Cię o zawrót głowy? Nie przejmuj się, nie jesteś jedyny.

Dom energooszczędny - dlaczego warto go wybudować?

Obecnie materiałami budowlanymi z jakich możemy zbudować dom są: silikaty, beton komórkowy i ceramika oraz konstrukcje szkieletowe (drewniane). Od 1991 roku również pustaki styropianowe IZODOM. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami izolacyjności, co dodatkowo utrudnia nam wybór. Dlatego decyzję o budowie domu o niskim zapotrzebowaniu na energię trzeba przemyśleć.

Zanim dokonamy wyboru materiału warto odpowiedzieć sobie na pytanie:

Po co buduje się domy energooszczędne?

Jednym zależy na dbałości o środowisko – mniejszej emisji CO2 do atmosfery, innym na znaczących oszczędnościach na rachunkach za ogrzewanie domu, a kolejnym na tym by być właścicielem najbardziej "ekologicznego" domu w okolicy.

Bez względu na to co stoi za wyborem, trzeba mieć na uwadze, że aktualnie minimalną wartością jaką musi spełnić energooszczędny dom jest standard WT 2021.

Mając tę wiedzę należy się zastanowić, jaki poziom izolacyjności chcemy uzyskać tj. czy wybudować dom energooszczędny, dom zero energetyczny lub dom pasywny. Jakie są różnice?

Co to jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to taki dom, który pozwala zmniejszyć energochłonność budynku przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu cieplnego mieszkańców. Obecnie w Polsce dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię do ogrzania wynosi nie więcej niż 80 kWh/m2 na rok.

Co to jest dom zero energetyczny?

Dom zero energetyczny to dom, który produkuje tyle samo energii co zużywa. Taki bilans energetyczny możemy uzyskać dzięki wysokiej jakości materiałom izolacyjnym dla płyty fundamentowej, ścian zewnętrznych, dachu, odpowiednej stolarki okiennej i drzwiowej oraz przy zastosowaniu OZE.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to taki dom, w którym zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi 15 kWh/m2 na rok. W takim domu komfort cieplny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła takie jak mieszkańcy, urządzenia, które wytwarzają ciepło, pompy ciepła i słońce.

Na co zwrócić uwagę?

W każdym z 3 przypadków należy pamiętać by zwrócić uwagę na:

  • bryłę budynku,
  • materiały budowlane,
  • charakterystykę energetyczną projektowanego budynku,
  • usytuowanie budynku względem stron świata na działce,
  • system ogrzewania i wentylacji budynku,
  • stolarkę okienną i drzwiową,
  • instalację OZE.

Kompleksowa koncepcja domu, która poskutkuje dobrymi parametrami izolacyjnymi bryły, to klucz do sukcesu.

Wsparcie architekta przy adaptacji

Warto skorzystać z pomocy architekta, który zaprojektuje dom indywidualnie do potrzeb naszej rodziny tj. podpowie i dopasuje poszczególne komponenty.

Nie oznacza to, że kupując gotowy projekt nie wybudujemy domu energooszczędnego, jednak będzie trzeba mieć na uwadze jego adaptację.

Energooszczędne rozwiązanie

Jak widać proces podejmowania decyzji jest czasochłonny i wymagający. Jedno jest pewne, jeśli decydujemy się na energooszczędny dom warto wybrać energooszczędne rozwiązania w tym energooszczędne materiały budowlane.

Jednym z takich rozwiązań jest polska technologia IZODOM, która oferuje elementy do budowy płyty fundamentowej, ścian, stropu i dachu. IZODOM polega na ułożeniu elementów izolacyjnych stanowiących szalunek, do wysokości kondygnacji i zalaniu go betonem. W ten sposób powstaje ściana, której nie trzeba dodatkowo izolować i ocieplać. To nie tylko przyspiesza czas budowy – 150 m2 mozna wybudować w ok. 6 tyg., ale również spełnia najwyższe parametry izolacyjności. System IZODOM to ponad 100 elementów, które łącząc się ze sobą tworzą ciągłą warstwę termoizolacji. To sprawdzony system dedykowany budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu.


źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT