Pamiętasz, kiedy ostatnio oglądałeś telewizję, a światło stojącej obok lampy raziło Cię nieprzyjemnie? W końcu wyłączyłeś lampę, ale tym samym naraziłeś swoje oczy na dodatkowy wysiłek, bo oglądanie telewizji po ciemku psuje wzrok.
Takie sytuacje zdarzają się często, a przecież rozwiązanie problemu jest niezwykle proste. To regulowany włącznik światła, zwany popularnie ściemniaczem.
Nie zapominajmy też o ekonomicznych korzyściach ze ściemniaczy. Nasz rachunek za prąd może się zdecydowanie obniżyć, jeśli zdecydujemy się zainstalować ściemniacze w domu.
Ograniczenie zużycia światła o jedną czwartą to oszczędność energii o około 20%. Dobre rozwiązanie dla domu i dla środowiska.
Jak działają regulowane ściemniacze świateł?
Na przestrzeni ponad 100 lat, bo tak stare są ściemniacze, zasada działania mechanizmu tego urządzania zmieniła się praktycznie całkowicie. Dawniej ściemniacz był swego rodzaju potencjometrem regulującym przepływający prądu. Obecnie konstrukcja ściemniacza opiera się głównie na elektronice.
Tradycyjny wygląd ściemniacza to pokrętło, gałka lub suwak na tarczy, którym możemy dowolnie regulować natężenie światła. Tego typu ściemniacze są najbardziej popularne w Polsce.
Obecnie na rynku można spotkać również obrotowe ściemniacze elektroniczne wyposażone dodatkowo w moduł pamięci jasności, czujnik obecności w pomieszczeniu, włącznik czasowy, itd.
Kolejną generacją ściemniaczy są elektroniczne ściemniacze dotykowe, których niewątpliwą zaletą jest funkcja tzw. miękkiego startu, czyli możliwości powolnego rozgrzewania się i gaśnięcia żarówki.
Z jakimi żarówkami współpracują ściemniacze?
Parametry techniczne ściemniaczy mogą różnić się w zależności do jakiego typu i mocy oświetlenia będziemy go stosować. Przed zakupem ściemniacza warto więc wiedzieć dokładnie, do jakiej lampy (żarowej, halogenowej, LED) ściemniacz będzie w przyszłości używany.
Pamiętajmy, że nieprawidłowy dobór ściemniacza do żarówki lub świetlówki może uszkodzić oba urządzenia.
Tradycyjne żarówki – większość ściemniaczy dobrze współpracowała z żarówkami starego typu. Jednak oszczędność prądu w przypadku tych żarówek była praktycznie żadna, ponieważ oszczędność żarówki zostawała zużyta przez ściemniacz.
Żarówki energooszczędne - nie wszystkie żarówki tego typu współpracują z ściemniaczami. Dlatego przy wyborze ściemniacza zawsze sprawdź, czy jest on kompatybilny z takim źródłem światła. Na rynku istnieje duży wybór modeli przystosowanych do świetlówek energooszczędnych.
Żarówki LED – te muszą być żarówkami LED ściemnialnymi. I w tym przypadku należy sprawdzić, czy ściemniacz posiada precyzyjną regulacją parametrów prądu i nadaje się do użycia ze światłem LED.
Oświetlenie halogenowe – ściemniacz może współpracować z lampą halogenową, gdy jest ona zasilana napięciem 230 V.
Pamiętajmy, że kiedy używamy ściemniacza, źródło światła w lampie nigdy nie osiągnie 100% swojej mocy. Będzie natomiast oscylować w granicach 80-90%. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że w razie potrzeby osiągniemy wysoką jasność w pomieszczeniu, wybierzmy żarówki o odpowiednio większej mocy.
Sterowanie regulowanymi włącznikami światła
Producenci osprzętu elektrycznego rozumieją, że niedawne jeszcze futurystyczne wizje inteligentnego budynku to już teraźniejszość. Dlatego na rynku pojawiają się co raz to nowe rozwiązania, dotyczące sterowania światłem.
Wykorzystują one podczerwień lub fale radiowe. Systemy te integrują ściemniacze z panelem sterowania odpowiedzialnym za inne funkcje w domu (np. z klimatyzacją lub ogrzewaniem).
Najpowszechniejsze pozostaje sterownie manualne lub dotykowe:
- Sterowanie manualne – ciągle jeszcze tak najczęściej regulujemy światło w pomieszczeniu. Przesuwając suwak lub kręcąc gałką, dostosowujemy natężenie jasności do naszych potrzeb.
- Sterowanie dotykowe – podobnie jak w telefonach komórkowych, dostosowujemy światło poprzez odpowiednio długie dotknięcie i przytrzymanie szklanej tarczy ściemniacza.
Ściemniacze OSPEL - osprzęt w dobrej cenie
Ściemniacze światła produkowane przez polską markę OSPEL dostępne są w pięknej gamie delikatnych kolorów – od biel przez écru po barwy metalizowane. Estetyczne i wykonane z doskonałej jakości tworzyw znakomicie komponują się z wystrojem współczesnych wnętrz.
OSPEL proponuje ściemniacze w wariancie przyciskowo obrotowym. Wysoka jakość i dobra cena naszych ściemniaczy są gwarancją satysfakcji naszych klientów. Zapraszamy zapoznania się z całością naszej oferty w katalogu i kontaktu z naszymi dystrybutorami.
źródło i zdjęcia: OSPEL
Komentarze