Biały kolor w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to jeden z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz na początku naszego stulecia. Dziś obecny jest praktycznie we wszystkich obszarach designu. Spotkać go można w domach, kawiarniach, sklepach.
Podstawą stylu jest wykorzystanie naturalnych materiałów oraz kolorów takich jak biel, szarość i barwy drewna. Minimalistyczna oprawa okien, jasne podłogi i dużo naturalnego światła – tak zwykle prezentuje się typowy „przedstawiciel” skandynawskiego wnętrza.
Pod wpływem skandynawskiej mody projektanci na całym świecie stworzyli gamę produktów, które podkreślają prostotę i funkcjonalność białych wnętrz. Wśród nich nie mniej istotne pozostają drobniejsze elementy, takie jak włączniki i gniazdka.
To przecież szczegóły sprawiają, że pokój nabiera określonego charakteru. Biel osprzętu elektrycznego to już klasyka. Ale istotna jest również forma. Projektanci polskiej marki Ospel stworzyli kolekcję Sonata charakteryzującą się zdecydowaną geometryczną linią, tak ważną dla stylu skandynawskiego oraz minimalistycznym wyglądem.
Wybierając osprzęt, zwróćmy więc uwagę nie tylko na kolor, ale też na kształt i materiał, które podkreślą pożądaną aranżację.
Osprzęt do kuchni i łazienki
Moda ma to do siebie, że lubi się zmieniać. Styl skandynawski, choć jego pozycja pozostaje niezachwiana, ewoluuje. Pojawiają się nowe koncepcje na wykorzystanie bieli. Szarości i beże ustępują pastelowym, wręcz cukierkowym odcieniom żółci, seledynu i brzoskwini.
Motywy botaniczne wkradają się coraz śmielej do wzornictwa. Biel pozostaje jednak wyraźnie obecna w dodatkach. Nadal króluje w łazienkach i kuchniach. Białe, prostokątne kafelki „w cegiełkę” upiększają wiele pomieszczeń użytkowych, kuchennych i jadalnianych.
Tu również szczegóły odgrywają kluczową rolę. Gniazdka hermetyczne w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć lub para, wcale nie muszą razić. W kolekcjach Ospel znajdują się białe gniazda bryzgoszczelne, nie tylko bezpieczne, ale i pięknie podkreślające aranżację miejsca.
Pamiętajmy, że gniazdka i kontakty będą dość widoczne na błyszczącej glazurze. Dlatego od osprzętu elektrycznego wymagajmy nie tylko funkcjonalności, ale i wysokiej estetyki.
Różne odcienie bieli
Każdy kto choć raz malował ściany na biało wie, że kolor biały to szerokie pojęcie. Odcieni tego co nazywamy bielą może być naprawdę wiele: od śnieżnobiałej przez mleczną po biel zgaszoną. Często dopiero na przykładowych wzornikach uświadamiamy sobie liczbę białych widm.
Kupując osprzęt elektryczny, warto więc do sklepu zabrać ze sobą próbkę farby na kartonie i przymierzyć go do wybieranego włącznika lub gniazdka. Chłodna biel kontaktu elektrycznego raczej nie zgra się na ścianie z ciepłym odcieniem bieli.
Podobnie sprawa ma się z wyborem gniazdek w łazience. Armatura łazienkowa i kolory porcelany także mają swój odcień. Choć umywalki, wanny i brodziki wydają się po prostu białe, mogą mieć kremowy, a nawet żółtawy odcień. Przy zakupie zwróćmy na to uwagę, aby uniknąć wpadek niszczących wymarzony efekt końcowy.
A jeśli nie biel, to co?
Najnowsze trendy w wystroju wnętrz odchodzą od dekorowania przestrzeni w sposób monochromatyczny i minimalistyczny. Motywy botaniczne oraz biofilia podkreślą relację człowieka z naturą. Stąd tak modne ostatnio tropikalne filodendrony i kwieciste tapety, których nie widzieliśmy od lat 80-tych.
Silnym kierunkiem staje się także eklektyzm. Pożądane stały się złote, srebrne i kamienne akcesoria, które ocieplają i wzbogacają pomieszczenie. Czy warto zatem sięgnąć po osprzęt, który odzwierciedla te małe rewolucje w dekorowaniu wnętrz?
Czemu nie. Klasyczna biel zadziała w większości pomieszczeń, ale włączniki takie jak w serii Sonata (z ramką kamień czy drewno), lub Aria (w kolorze czarny metalik) mogą być doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego wystroju.
Dla tych wszystkich, którzy kochają klasykę i elegancję biel pozostaje głównym faworytem w domowych aranżacjach. Dlatego szukając białych włączników i gniazdek nie zapominajmy, że one także maję swój udział w sukcesie naszej dekoratorskiej pracy.
źródło i zdjęcia: Ospel
Komentarze