Przeciwprądowy czy obrotowy? Który wymiennik ciepła jest lepszy?

Rekuperacja to stosunkowo prosty proces, jednak jednostki nim zarządzające różnią się od siebie. Na rynku stosuje się centrale z wymiennikiem przeciwprądowym, krzyżowym oraz obrotowym. Jakie są wady i zalety poszczególnych urządzeń?

Przeciwprądowy czy obrotowy? Który wymiennik ciepła jest lepszy?

Różnice między wymiennikiem przeciwprądowym a obrotowym

Wymienniki przeciwprądowe mają najwyższą sprawność odzysku ciepła, nawet do 97%. Z uwagi na taką wysoką sprawność są najczęściej zalecane do montażu w domkach jednorodzinnych.

Wymiennik obrotowy ma sprawność do 85%. Zaletą tego rekuperatora jest odzysk wilgoci, niestety wadą jest możliwość przedostania się usuwanego zużytego powietrza do kanału nawiewnego ze świeżym powietrzem. Może to powodować mieszanie się zapachu z pomieszczeń brudnych i czystych.

W przypadku central z wymiennikiem przeciwprądowym jest stosowany by-pass, czyli obejście służące do bezpośredniego (bez odzysku energii) nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń.

W centralach z wymiennikiem obrotowym by-pass nie jest konieczny, gdyż efekt uzyskuję się poprzez jego wyłączenie. Obejście wymiennika najczęściej wykorzystywane jest do tzw. swobodnego chłodzenia np. nawiewu rześkiego wieczornego powietrza latem.

Metody rozprowadzenia instalacji wentylacyjnej

  1. Świeże powietrze jest nawiewane do pomieszczeń „czystych” (pokoje, sypialnia, salon). Zużyte powietrze jest usuwane przez pomieszczenia „brudne” (kuchnia, WC, łazienka). Konieczne jest wykonanie otworów w drzwiach w celu zapewnienia przepływu powietrza.
  2. Do danego pomieszczenia nawiewamy świeże powietrze oraz wyciągamy zużyte. Taki system generuje większe koszty inwestycyjne niż w pierwszym układzie, jednak zapewnia odczuwalnie lepszy komfort dla użytkownika.
  3. W domkach jednorodzinnych najlepiej nawiewać świeże powietrze do pokoi, salonu, sypialni, a następnie wyciągać zużyte powietrze przez kuchnie, łazienki, WC czy garderobę. Jeśli w domu występuje duże pomieszczenie to powinno ono posiadać indywidualny nawiew i wywiew powietrza.

Pomyłki i błędy popełniane podczas instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła

  • Brak lub niewystarczająca izolacja kanałów. Dobrze dobrana izolacja to spore oszczędności energetyczne oraz uniknięcie problemu kondesacji pary wodnej, zarówno na powierzchni zewnętrznej jak i wewnętrznej kanału. - Umiejscowienie centrali wentylacyjnej w pomieszczeniu nieogrzewanym. Zaleca się lokalizację centrali w pomieszczeniu ogrzewanym lub dobrze zaizolowanym, w którym jest dodatnia temperatura w ciągu całego roku. Ma to znaczący wpływ na efektywność centrali wentylacyjnej oraz uniknięcie nadmiernego wychłodzenia powietrza zimą jak i przegrzania latem.
  • Zła jakość wykonania instalacji. Często zapominamy, że za prawidłową pracę systemu wentylacyjnego odpowiada zarówno właściwie dobrany rekuperator jak i dobrze wykonana instalacja. Należy więc pamiętać o tłumikach hałasu, podkładkach antywibracyjnych, połączeniach elastycznych na króćcach centrali, przepustnicach oraz anemostatach z możliwością regulacji. Taka instalacja nie będzie słyszalna dla użytkownika. Będzie ją można również wyregulować wg potrzeb.
  • Zbyt duża prędkość powietrza w kanałach. Dobierając mniejsze średnice rur automatycznie zwiększamy prędkość w kanale, co skutkuję słyszalnym szumem oraz wzrostem oporów na instalacji. Odpowiednio dobrana średnica czerpni spowoduje uzyskanie właściwej prędkości powietrza co wyeliminuje problem z zasysaną wodą. Zalecana prędkości na nawiewniku wynosi 1-2 m/s, na czerpni do 2,5 m/s.
  • Zbyt dług odcinek instalacji z wykorzystaniem przewodu elastycznego izolowanego. Generuję to zbyt duże opory na instalacji a kanał z czasem obwiesza się co jeszcze bardziej zwiększa opory.

źródło i zdjęcia: VENTS GROUP Sp. z o.o.

Komentarze

16 Mar 2023, 08:01

25 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:   Wywiew tylko z łazienki i WC. Reszta to nawiewy. Nie dajcie sobie wmówić inaczej. Myślcie krytycznie i logicznie.   Popieram. Nawiew w łazience to prosta droga do zapalenia płuc.

16 Mar 2023, 07:34

Komentarz dodany przez Rafał: Wywiew w garderobie to błąd. Tam powinien być nawiew. Garderoba to czyste pomieszczenie. Szkoda kierować zużyte powietrze do czustych i pachnących ubrań. Tak samo pralnia/suszarnia. Tutaj należy skierować świeże powietrze, które w zimie jest nadzór ...

22 Kwi 2022, 05:29

8 godzin temu, Gość napisał: Kto napisał te mądrości? VENTS GROUP Sp. z o.o.

Gość

21 Kwi 2022, 21:12

Kto napisał te mądrości?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT