Zalety gruntowego wymiennika ciepła z warstwą zeolitu

Według badań wykonanych przez Katedrę Mineralogii AGH, podbudowa z zeolitu pozytywnie wpływa na ograniczanie występowania grzybów i bakterii. Prowadzącym badań był prof. dr hab. inż Maciej Pawlikowski.

Zalety gruntowego wymiennika ciepła z warstwą zeolitu

Co daje zeolit jako podbudowa w GWC GEOSTRONG?

Jako podbudowy gruntowego wymiennika ciepła tradycyjnie wykorzystuje się dolomit. Jak dowiódł Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie, gruntowe wymienniki ciepła bezprzeponowe zlokalizowane na podłożu dolomitowym są w stanie zredukować ilość bakterii o 99% i grzybów o 98%.

Dolomity są adsorbentami, czyli wszelkie zanieczyszczenia w postaci bakterii i grzybów oraz inne, zbierają się na ich powierzchni i tam następuje ich redukcja.

Prof. dr hab. inż Maciej Pawlikowski z Katedry Mineralogii AGH, który prowadził badania nad przydatnością minerałów w zakresie oczyszczania powietrza między innymi z bakterii i grzybów, wskazał minerał zeolit jako o wiele lepszy do tego celu.

Według przeprowadzonych przez prof. Pawlikowskiego badań, zeolit wykazuje następujące właściwości:

  • 10 000 razy większe możliwości sorpcyjne od dolomitu
  • wszelkie wolne przestrzenie wewnątrz jego struktury szkieletowej są zdolne pochłaniać zanieczyszczenia, w tym pierwiastki toksyczne.

Podsumowując: minerał zeolit nawet przy cienkiej warstwie spełniać będzie rolę idealnego filtra powietrza.

źródło i zdjęcie: Global-Tech

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE