Gniazdo komputerowe - czym jest i do czego służy?

Wiele instytucji podczas remontu budynków decyduje się na zamontowanie gniazd komputerowych. Jednak banki oraz urzędy to nie jedyne miejsca, w których warto je montować. Są bardzo użyteczne wszędzie, gdzie występuje konieczność użytkowania sprzętu komputerowego.

Gniazdo komputerowe - czym jest i do czego służy?

Do czego służą gniazda komputerowe

W ostatnim dziesięcioleciu w powszechnej świadomości pojawił się termin cyfrowego zanieczyszczenia. Odnosi się on zarówno do intensywności użytkowania infrastruktury IT, jak i produkcji urządzeń cyfrowych. Aby ograniczać skutki cyfrowego zanieczyszczenia i równocześnie zadbać o wygodę i funkcjonalność naszych domów, warto zastanowić się nad montażem gniazd komputerowych.

 

Gniazda komputerowe to te, które posiadają złącze RJ45. Gniazdka tego typu umożliwiają dostęp do sieci internetowej lub tworzenie całych sieci komputerowych. Są idealne dla tych osób, które chcą korzystać z Internetu przez kabel, a nie przez Wi-Fi. Kwestię instalacji gniazd komputerowych warto przemyśleć przede wszystkim podczas budowy nowego domu lub remontu generalnego

Wówczas od razu zaplanować możemy lokalizację gniazda np. w domowym biurze. Odbiór Internetu przez sieć komputerową, jest zwykle niezakłócany i pomimo pojawienia się wyższych standardów Wi-Fi, nadal zapewnia lepszy transfer.  

Gniazdo komputerowe wyposażone w dwa złącza RJ45 fot. Ospel

Wybór gniazda internetowego - ekranowane czy nieekranowane?

Większość gniazd komputerowych na Polskim rynku jest nieekranowana. To prawda, że ekranowanie przewodów sygnałowych ma wpływ na jakość przesyłanego sygnału i umożliwia uzyskanie sygnału bez zniekształceń. Jednak w warunkach domowych gniazda nieekranowane sprawdzają się bardzo dobrze.

Wybór gniazda internetowego - pojedyncze czy podwójne?

Chociaż z technicznego punktu widzenia montaż dwóch gniazd pojedynczych obok siebie właściwie niczym nie różni się od instalacji jednego gniazda podwójnego, to już estetyka takiego rozwiązania ma znaczenie. Gniazda komputerowe podwójne pozwalają na podłączenie dwóch urządzeń do sieci komputerowej, np. komputera i drukarki.

Warto tu także przypomnieć, że istnieje możliwość montażu gniazda komputerowo-telefonicznego, które na pierwszy rzut oka bardzo przypominają gniazda internetowe podwójne. Pozwalają one na połączenie analogowego telefonu lub modemu komputerowego z gniazdem telefonicznym. Posiadają wtyki RJ11 oraz RJ45.

Gniazdo komputerowo-telefoniczne (RJ45 kat. 5e + RJ11) fot. Ospel

Wybór gniazda internetowego - obudowa Keystone

Wielu producentów proponuje również obudowy gniazd typu Keystone, w których samodzielnie można montować potrzebne nam moduły. W ofercie firmy OSPEL znajdują się moduły gniazd komputerowych od kategorii 5E do 6AE firm MMC, MOLEX i FMT, ekranowane i nieekranowane. Oprócz tego znajdziemy również moduły gniazd: telefonicznego, antenowego, HDMI, USB oraz gniazd głośnikowych. Obudowy gniazd typu Keystone dostępne są w wersji prostej z przesłonami lub bez oraz w wersji skośnej.

Obudowa gniazda podwójnego typu Keystone prosta fot. Ospel

Wybór gniazda internetowego - jakość produktu

Szukając gniazda komputerowego zwróćmy uwagę czy są one w standardzie kategorii 5/5e/6/6e/6ae. Oprócz tego, renomowani producenci osprzętu elektronicznego zadbają o to, aby dołączyć do produktu czytelną instrukcję instalacjiSamo gniazdko będzie także wyposażone w zacisk, który pomoże kablom pozostać na swoim miejscu przy montażu i w czasie użytkowania. Jakość to także materiał wykonania oraz okres gwarancji. Im jest ona dłuższa, tym spokojniejsi możemy być, że producent jest pewny swojego towaru.

źródło i zdjęcie: Ospel

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT