Centralne odkurzacze - czego jeszcze o nich nie wiesz?

Odkurzacz centralny to urządzenie, które podczas pracy zbiera śmieci i kurz ze sprzątanych powierzchni i gromadzi je w zbiorniku, a powietrze po przefiltrowaniu wydmuchuje poza budynek. Instalację stanowi sieć ukrytych w ścianach rur, zakończonych gniazdami ssącymi i wyrzutnią powietrza. Do odkurzania służy wąż ssący, do którego zakłada się różne końcówki oraz podłącza separator.

Centralne odkurzacze - czego jeszcze o nich nie wiesz?
Z artykułu dowiesz się:
 • Jak ważne jest dobre rozplanowanie systemu centralnego odkurzania?
 • Jak rozlokować rury i przewody elektryczne?
 • Jak zamontować wyrzutnię powietrza?
 • Gdzie umieścić gniazdka ssące?
 • Gdzie i w jaki sposób zamontować jednostkę centralną?
 • Na jakie akcesoria warto postawić?

Najważniejszy dobry plan 

Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej zaplanować to już przy projektowaniau budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozplanować gniazda ssące.

Zaprojektowanie i wykonanie całego systemu należy zlecić doświadczonej firmie. Wytyczy ona trasę przebiegu rur i przewodów elektrycznych, liczbę i rozmieszczenie gniazd ssących, lokalizację jednostki centralnej oraz wyrzutni powietrza. Fachowiec będzie do tego potrzebował rzutów kondygnacji i wizyty na budowie.

Następnie do takiego systemu zaproponuje rodzaj i parametry jednostki centralnej, wąż (standardowy lub chowany w ścianie) i niezbędne akcesoria.

Gniazda ssące
Gniazda ssące najczęściej montuje się na wysokości 20–30 cm nad podłogą. Jednym powinno się obsługiwać 60–80 m² powierzchni domu. Fot. COMFORT SYSTEM

Wykonanie instalacji można zrealizować dwustopniowo:

 • pierwszy (na etapie stanu surowego) za ok. 1500 zł – obejmuje ułożenie rur, wykonanie wyrzutni powietrza, poprowadzenie instalacji elektrycznej do obsługi gniazd, osadzenie automatycznych szufelek i ewentualnie wersji specjalnych węża (chowanego w kasecie albo rozciąganego);
 • drugi (po przeprowadzce do wykończonego domu) za min. 3000 zł – to montaż gniazd ssących i jednostki centralnej, kupno węża ssącego i akcesoriów.

Rozlokowanie rur i przewodów elektrycznych 

Rury w ścianach i podłodze prowadzi się przed ułożeniem instalacji elektrycznej. Wówczas bowiem najłatwiej wybrać ich optymalną trasę. Przeważnie mają one średnicę około 50 mm i są wykonane z tworzyw sztucznych. Łączy się je specjalnym klejem. Droga rur ma być możliwie najkrótsza, przy minimalnych oporach przepływu powietrza. W przypadku zmiany kierunku, stosuje się łagodne łuki lub kształtki o jak najłagodniejszym zagięciu.

Najpóźniej na etapie realizacji stanu surowego należy poprowadzić rury i instalację elektryczną
Najpóźniej na etapie realizacji stanu surowego należy poprowadzić rury i instalację elektryczną. Odcinki poziome orurowania układa się najczęściej w podłodze, pod wylewką. Fot. TOPVAC

Po ułożeniu rur i przed zalaniem podłóg wylewką, fachowiec powinien sprawdzić szczelność instalacji. Doświadczonemu monterowi wszystkie te prace zajmą maksymalnie dwa dni. Przewody elektryczne (dwużyłowe o napięciu 24 V i przekroju minimum 0,75 mm²) układa się wzdłuż rur. Prowadząc je od jednostki centralnej oddzielnie do każdego gniazda ssącego. Nie łączy się ich w ścianach, aby zapobiec awariom, spowodowanym rozdzieleniem się przewodów.

Montaż wyrzutni powietrza 

Gniazdo wylotowe wypuszcza przefiltrowane w jednostce centralnej powietrze na zewnątrz budynku. Rura wydechowa, biegnąca od tego urządzenia do wyrzutni powietrza, nie powinna być dłuższa niż 3 m. Wylot osadza się w ścianie zewnętrznej 30–50 cm od poziomu gruntu, z dala od okien i drzwi.

Wyrzutnia powietrza
Wyrzutnię powietrza umieszcza się na ścianie zewnętrznej, bocznej, a nie frontowej, dzięki czemu ewentualne zabrudzenie elewacji jest mniej widoczne. L. JAMPOLSKA

Rozmieszczenie gniazd ssących

Planuje się je tak, by można było posprzątać każdy zakątek domu. Jedno gniazdo z wężem (długości 9 albo 15 m) powinno wystarczyć do obsługi 60–80 m². Gniazda montuje się w korytarzach w ścianie przy ościeżnicy drzwi, na wysokości 20–30 cm nad podłogą, w miejscach, gdzie nie przewiduje się mebli.

Za gniazdem osadza się kolanko lub trójnik 90°, w których wciągnięte przez przypadek duże przedmioty (np. kredki, zabawki) będą się zatrzymywać i skąd łatwo się je wyjmie (nie zapchają rurociągu).

Montaż jednostki centralnej 

Urządzenie to planuje się najczęściej na parterze, w pomieszczeniu gospodarczym albo w garażu. Można też ulokować je np. na poddaszu, wówczas konieczny będzie zakup modelu o wyższej mocy, by uniknąć sytuacji, w której – po zakończeniu sprzątania – cięższe śmieci nie zdołają dolecieć do zbiornika, zanim odkurzacz zostanie wyłączony.

Odkurzacz wiesza się na wysokości umożliwiającej łatwe opróżnianie pojemnika na śmieci.
Odkurzacz wiesza się na wysokości umożliwiającej łatwe opróżnianie pojemnika na śmieci. Najczęściej lokuje się go w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Fot. TOPVAC

Optymalnym miejscem na jednostkę centralną jest ściana zewnętrzna z wyrzutnią powietrza. Rura biegnąca od odkurzacza do wydechu nie powinna mieć zakrętów i długości większej niż 3 m. Warto o tym pamiętać, bo błędy mogą skutkować przegrzewaniem się silnika i jego uszkodzeniem.

Wybór akcesoriów 

Do każdego odkurzacza trzeba kupić zestaw do sprzątania:

 • wąż ssący zwykle długości 9 lub 15 m;
 • rurę teleskopową o regulowanej długości;
 • końcówką uniwersalną do parkietów i posadzek z płytek oraz turboszczotką do wykładzin i dywanów;
 • szczotki do mebli tapicerowanych, wąskich szczelin, żaluzji, grzejników i innych powierzchni;
 • separator do usuwania resztek popiołu z kominka, potłuczonego szkła i innych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić rurociąg lub odkurzacz.
Separator
Separator pomaga w zbieraniu trudnych zanieczyszczeń, takich jak popiół. Fot. TOPVAC

Na początku zwykle kupuje się tylko szczotki do podłóg, ale z czasem okazuje się, że warto mieć też końcówki przeznaczone do sprzątania innych powierzchni.

Do uporządkowania i przechowywania wszystkich tych elementów przyda się wieszak i uchwyt na rurę. Montuje się je na ścianie przy jednostce centralnej.

Autor: Joanna Dąbrowska

Zdjęcie otwierające: AEROVAC

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE