- Jak ważne jest dobre rozplanowanie systemu centralnego odkurzania?
- Jak rozlokować rury i przewody elektryczne?
- Jak zamontować wyrzutnię powietrza?
- Gdzie umieścić gniazdka ssące?
- Gdzie i w jaki sposób zamontować jednostkę centralną?
- Na jakie akcesoria warto postawić?
Najważniejszy dobry plan
Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej zaplanować to już przy projektowaniau budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozplanować gniazda ssące.
Zaprojektowanie i wykonanie całego systemu należy zlecić doświadczonej firmie. Wytyczy ona trasę przebiegu rur i przewodów elektrycznych, liczbę i rozmieszczenie gniazd ssących, lokalizację jednostki centralnej oraz wyrzutni powietrza. Fachowiec będzie do tego potrzebował rzutów kondygnacji i wizyty na budowie.
Następnie do takiego systemu zaproponuje rodzaj i parametry jednostki centralnej, wąż (standardowy lub chowany w ścianie) i niezbędne akcesoria.
Wykonanie instalacji można zrealizować dwustopniowo:
- pierwszy (na etapie stanu surowego) za ok. 1500 zł – obejmuje ułożenie rur, wykonanie wyrzutni powietrza, poprowadzenie instalacji elektrycznej do obsługi gniazd, osadzenie automatycznych szufelek i ewentualnie wersji specjalnych węża (chowanego w kasecie albo rozciąganego);
- drugi (po przeprowadzce do wykończonego domu) za min. 3000 zł – to montaż gniazd ssących i jednostki centralnej, kupno węża ssącego i akcesoriów.
Rozlokowanie rur i przewodów elektrycznych
Rury w ścianach i podłodze prowadzi się przed ułożeniem instalacji elektrycznej. Wówczas bowiem najłatwiej wybrać ich optymalną trasę. Przeważnie mają one średnicę około 50 mm i są wykonane z tworzyw sztucznych. Łączy się je specjalnym klejem. Droga rur ma być możliwie najkrótsza, przy minimalnych oporach przepływu powietrza. W przypadku zmiany kierunku, stosuje się łagodne łuki lub kształtki o jak najłagodniejszym zagięciu.
Po ułożeniu rur i przed zalaniem podłóg wylewką, fachowiec powinien sprawdzić szczelność instalacji. Doświadczonemu monterowi wszystkie te prace zajmą maksymalnie dwa dni. Przewody elektryczne (dwużyłowe o napięciu 24 V i przekroju minimum 0,75 mm²) układa się wzdłuż rur. Prowadząc je od jednostki centralnej oddzielnie do każdego gniazda ssącego. Nie łączy się ich w ścianach, aby zapobiec awariom, spowodowanym rozdzieleniem się przewodów.
Montaż wyrzutni powietrza
Gniazdo wylotowe wypuszcza przefiltrowane w jednostce centralnej powietrze na zewnątrz budynku. Rura wydechowa, biegnąca od tego urządzenia do wyrzutni powietrza, nie powinna być dłuższa niż 3 m. Wylot osadza się w ścianie zewnętrznej 30–50 cm od poziomu gruntu, z dala od okien i drzwi.
Rozmieszczenie gniazd ssących
Planuje się je tak, by można było posprzątać każdy zakątek domu. Jedno gniazdo z wężem (długości 9 albo 15 m) powinno wystarczyć do obsługi 60–80 m². Gniazda montuje się w korytarzach w ścianie przy ościeżnicy drzwi, na wysokości 20–30 cm nad podłogą, w miejscach, gdzie nie przewiduje się mebli.
Za gniazdem osadza się kolanko lub trójnik 90°, w których wciągnięte przez przypadek duże przedmioty (np. kredki, zabawki) będą się zatrzymywać i skąd łatwo się je wyjmie (nie zapchają rurociągu).
Montaż jednostki centralnej
Urządzenie to planuje się najczęściej na parterze, w pomieszczeniu gospodarczym albo w garażu. Można też ulokować je np. na poddaszu, wówczas konieczny będzie zakup modelu o wyższej mocy, by uniknąć sytuacji, w której – po zakończeniu sprzątania – cięższe śmieci nie zdołają dolecieć do zbiornika, zanim odkurzacz zostanie wyłączony.
Optymalnym miejscem na jednostkę centralną jest ściana zewnętrzna z wyrzutnią powietrza. Rura biegnąca od odkurzacza do wydechu nie powinna mieć zakrętów i długości większej niż 3 m. Warto o tym pamiętać, bo błędy mogą skutkować przegrzewaniem się silnika i jego uszkodzeniem.
Wybór akcesoriów
Do każdego odkurzacza trzeba kupić zestaw do sprzątania:
- wąż ssący zwykle długości 9 lub 15 m;
- rurę teleskopową o regulowanej długości;
- końcówką uniwersalną do parkietów i posadzek z płytek oraz turboszczotką do wykładzin i dywanów;
- szczotki do mebli tapicerowanych, wąskich szczelin, żaluzji, grzejników i innych powierzchni;
- separator do usuwania resztek popiołu z kominka, potłuczonego szkła i innych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić rurociąg lub odkurzacz.
Na początku zwykle kupuje się tylko szczotki do podłóg, ale z czasem okazuje się, że warto mieć też końcówki przeznaczone do sprzątania innych powierzchni.
Do uporządkowania i przechowywania wszystkich tych elementów przyda się wieszak i uchwyt na rurę. Montuje się je na ścianie przy jednostce centralnej.
Autor: Joanna Dąbrowska
Zdjęcie otwierające: AEROVAC
Komentarze