Co potrafi nowoczesna złączka?
Do głównych zadań złączek należy zapewnianie najwyższej trwałości, a przede wszystkim niedopuszczenie do zanieczyszczenia wtórnego wody wodociągowej. Aby mieć pewność, że cała instalacja będzie pracowała sprawie, najważniejszą zasadą jest zastosowanie rur i złączek jednego systemu. Wśród nowatorskich rozwiązań są również elastyczne rury, dzięki którym ograniczamy konieczność stosowania dodatkowych złączek, jak m.in. kolanka.
Wykorzystanie złączek instalacyjnych niesie ze sobą wiele korzyści. Te elementy instalacji nie tylko skracają czas pracy, ale także usprawniają sam montaż – bez spawania, lutowania czy zgrzewania. Zaciśnięcie odbywa się bez konieczności fazowania. Ponadto wysokiej jakości złączki tworzą trwałe i bezpieczne połączenia, które zapewniają dłuższą żywotność całej instalacji.
– Nowoczesne złączki umożliwiają szybkie zlokalizowanie ewentualnych usterek bez potrzeby rozbierania całej instalacji. Odpowiednie spasowanie zapewnia trwałość całej instalacji, a innowacyjne metody stosowane do produkcji złączek eliminują konieczność używania dodatkowych akcesoriów. Ponadto połączenia tego typu są w pełni bezpieczne.
Innowacyjna konstrukcja szczęk i tulei na złączce uniemożliwia ich zaciśnięcie w nieodpowiednim miejscu. Jeżeli złączka nie zostanie jednak zaprasowana, to podczas próby szczelności instalacja może zacząć przeciekać przy najmniejszym ciśnieniu. Ponadto produkty tego typu przeznaczone są do funkcjonowania nawet w najcięższych warunkach dla stałej temperatury 80 °C i maksymalnego, stałego ciśnienia roboczego 10 bar – tłumaczy Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor.
Niezależnie od materiału, z jakiego wykonana jest instalacja, zarówno rura, jak i złączka powinny pochodzić od jednego producenta, wtedy będziemy mieć pewność trwałego i niezawodnego połączenia.
Rury bezszwowe - cechy charakterystyczne
Wśród nowoczesnych systemów instalacyjnych na rynku dostępne są innowacyjne rury, które gwarantują nawet o 40% mniejszy promień gięcia. Jest to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, które często wyklucza konieczność stosowania w wielu miejscach kolan połączeniowych.
– Mały promień gięcia, który charakteryzuje rury stworzone w technologii bezszwowej, umożliwia dopasowanie produktu do potrzeb konkretnych realizacji. Ponadto kąt gięcia nawet do 90 stopni pozwala zmniejszyć liczbę niezbędnych kolan, które do tej pory były niezbędne do prawidłowego wykonania kompletnej instalacji. Dzięki temu instalacja pozbawiona jest dodatkowych oporów i połączeń – podkreśla Piotr Serafin.
Bezszwowe rury wielowarstwowe z wewnętrzną, wytłaczaną warstwą aluminium są jeszcze bardziej odporne na działanie niesprzyjających warunków, jak temperatura czy wysokie ciśnienie. Rozwój technologii sprawia, że na rynku instalacyjnym pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko skracają czas montażu, ale także zapewniają bezpieczne użytkowanie całej instalacji, w której często niewielka usterka, może mieć katastrofalne skutki dla całego budynku.
Źródło i zdjęcia: Uponor
Komentarze