Remont dachów zabytkowych budynków

Jedną z najistotniejszych kwestii w przypadku remontu dachów zabytkowych obiektów jest możliwie najdokładniejsze odtworzenie pierwotnego wyglądu połaci. Tego typu roboty wymagają od ekipy dekarskiej dużego doświadczenia.

Remont dachów zabytkowych budynków

"Wybierając elementy do renowacji naszego, zabytkowego obiektu, warto wybrać te dobrej jakości, pamiętając, że mają posłużyć długie lata. Fundusze na renowację budynków wciąż są znikome, żeby więc nie spowodować konieczności kolejnego remontu za rok czy dwa, warto wybrać to co najlepsze na rynku i dokładnie ku temu przeznaczone" - tłumaczy Dariusz Smolis, koordynator produktu dachówka Monier.

W przypadku remontu i konserwacji dachu zabytkowego budynku najważniejszą kwestią jest dążenie do osiągnięcia efektu jak najbliższego stanowi pierwotnemu. To trudne zadanie, jakie staje przed wykonawcą, które jednocześnie narzuca, by przeprowadzone prace były trwałe.

Zawsze istotną kwestią jest właściwa ocena stanu dachu. Inaczej mówiąc sprawdzenie, czy kwalifikuje się on jedynie do remontu, czy też należy go całkowicie wymienić. "Najlepiej, gdy powierzymy to fachowcom. W kwestiach tak istotnych, jak pokrycie dachu, przestrzegam przed ekipami, które znają się na wszystkim lub oferują znacznie odbiegającą od innych, cenę za usługę, w tym przypadku tanio = bardzo drogo. Idealnie sprawdza się tu również ludowe porzekadło, że jeśli ktoś jest od wszystkiego, to pewnie będzie do niczego" - komentuje Dariusz Nowicki, uczestnik programu SUPERDEKARZ.

Kolejny element to wybór odpowiedniego pokrycia dachowego, zgodnie z projektem i stanem, jaki chcemy obiektowi przywrócić. "Dachówki ceramiczne RuppCeramika to doskonały przykład, jak można pogodzić jakość, trwałość i estetykę. Odpowiadają zaostrzonym kryteriom oceny materiału na budowle historyczne. Pokrycie takie powinno być bowiem szczelne, trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych (zwłaszcza mrozu i deszczu), jak również agresywnych związków chemicznych. W przypadku RuppCeramiki nietrudno o potwierdzenie tych cech. Wspomniane wartości są zgodne z wymogami obowiązujących norm" - dodaje Dariusz Smolis.

Wybierając dachówkę na dach zabytkowego obiektu, warto zwrócić uwagę na jej ciężar. Z jednej strony musi być odpowiednio ciężka, by nie zerwał jej np. silny wiatr, a z drugiej odpowiednio lekka, by nie przeciążać dodatkowo konstrukcji. Oprócz tego dobrze, gdy oferta obejmuje nie tylko dachówki podstawowe, ale cały system dachowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zezwolenie na prowadzenie prac remontowych w budynku zabytkowym uzyskuje jego właściciel lub użytkownik. Z kolei wykonawca jest zobligowany do zawiadomienia konserwatora zabytków o rozpoczęciu, a następnie zakończeniu prac. Dodatkowo prowadząc prace remontowe, musi na bieżąco informować konserwatora o ich przebiegu, a także prowadzić stosowną dokumentację przebiegu robót.

W kontekście remontu zabytkowych budynków, podstawowym dokumentem legislacyjnym jest Ustawa z dnia 15 lutego 1962 r. o Ochronie dóbr kultury. Ważne jest również obwieszczenie Ministra kultury i dziedzictwa narodowego opublikowane w Dz.U. 1999 Nr 98 poz.1150. Określa ono dokładnie działania organów ochrony dóbr kultury i prowadzenie rejestru zabytków.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Monier, która znajduje się tutaj.

źródło: Monier
zdjęcie: sxc.hu

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT