Remont dachu słynnego zamku w Szczecinku

Trwa remont dachu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku. Inwestycja ta jest częścią kompleksowej rewitalizacji, w wyniku której do połowy 2013 r. średniowieczny budynek ma zostać przekształcony w nowoczesne centrum szkoleniowo-kongresowe.

Remont dachu słynnego zamku w Szczecinku

Remont dachu zamku w Szczecinku obejmuje konserwację XVIII-wiecznej drewnianej więźby oraz wymianę poszycia. Co ciekawe, ostatnia wymiana połaci miała miejsce zaledwie kilka lat temu, kiedy to prywatny właściciel zamku przykrył go dachówkami betonowymi. Mimo poprzedniego remontu, zamek popadał w ruinę, dlatego władze Szczecinka postanowiły odkupić zabytkowy budynek i przeprowadzić w nim generalny remont.

Dotychczas jednym z najbardziej wymagających etapów prac konserwacyjnych, było odnowienie starej więźby dachowej. Jak przyznaje Paweł Połom, Miejski Konserwator Zabytków, "to jest osiemnastowieczna więźba, posiada znaki ciesielskie bite z narzędzia, które dawały możliwość jej odtworzenia. Więźba dachowa była bowiem najpierw wiązana na ziemi i sprawdzana poza obiektem przeznaczenia, później była znakowana, rozbierana i ponownie układana - już na budynku. Żeby odtworzyć skomplikowany system konstrukcyjny, więźba posiadała cechy i ten, kto ją składał, wiedział, jakie elementy należy połączyć."

Aby wszystkie części więźby dachowej zostały ze sobą odpowiednio spasowane, wykonano dokładną dokumentację fotograficzną. Początkowo zakładano, że wykonawca nie będzie ingerował w układ zabytkowej drewnianej konstrukcji. Jednak ze względu na nowe, ciężkie pokrycie, które zostanie wykonane z klasycznej karpiówki, więźba musiała zostać wzmocniona stalowymi wiązarami.

Nowe pokrycie dachowe na zamku w Szczecinku miało zostać ułożone dopiero na wiosnę, jednak ze względu na sprzyjającą aurę, niewykluczone, że wykonawca upora się z tym zadaniem jeszcze w porze zimowej. Obok prac dekarskich równolegle toczą się prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. Po zakończeniu robót budowlanych w 2013 r. zamek ma stać miejscem wystaw, wernisaży, koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych.

źródło i zdjęcie: szczecinek.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT