Piramidalny dach kamiennej wieży Skrivanat w Chorwacji

Chorwackie miasto Pag swoje bogactwo zawdzięczało produkcji soli. Słynęło także z wytwarzania koronek. Projekt renowacji wieży Skrivanat odwołuje się do tych dwóch elementów, bardzo istotnych dla dziejów miasta.

Piramidalny dach kamiennej wieży Skrivanat w Chorwacji

Renowację jednego z najważniejszych zabytków w mieście - wieży Skrivanat - zaprojektowali architekci z biura Quixotic Architecture: Wojciech Dziubek i Wojciech Gwizdak. Budowa najstarszej części Pagu trwała w latach 1443-1474, a Kula (czyli wieża) Skrivanat jest jedną z dziewięciu wież wchodzących w skład piętnastowiecznych murów obronnych.

Bogactwo miasta wynikało głównie z produkcji soli, która miała tam niemal tysiącletnią tradycję. W czasach rzymskich surowiec ten był towarem niezwykle cennym, mającym wpływ na zdrowie całej populacji. Miasto Pag słynęło również z produkcji koronek. To właśnie tam powstał jeden z najsłynniejszych w historii wzorów koronek, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Koronka ta, wykonana po raz pierwszy w 1579 r. przez siostry z zakonu św. Benedykta, miała postać geometrycznej, symetrycznej kompozycji inspirowanej rozetą z kościoła kolegialnego i planem miasta.

Kamienia wieża Skrivanat ma około 14 metrów wysokości, a jej wnętrze jest pustą przestrzenią na planie kwadratu o boku 4,5 metra. Projekt renowacji przewiduje umieszczenie we wnętrzu kamiennych schodów obiegających wnętrze do wysokości 12 metrów i otaczających cylindryczną przestrzeń o średnicy 2,5 metra. Schody i ich balustradę owijać ma biała, koronkowa powłoka inspirowana szesnastowiecznym dziełem sztuki.

Wieża Skrivanat - balustrada - wizualizacja Quixotic Architecture Wieża Skrivanat - schody w widoku od dołu - wizualizacja Quixotic Architecture Wieża Skrivanat - projekt renowacji - wizualizacja Quixotic Architecture Wieża Skrivanat - piramidalny dach - wizualizacja Quixotic Architecture

Widocznym z daleka elementem będzie nowy piramidalny dach budowli. Jego forma nawiązywać ma do kształtu kryształu soli. Dach będzie idealną piramidą, a jego połacie wykonane zostaną z półprzezroczystego tworzywa przypominającego alabaster.

W dzień dach będzie działał jak pryzmat rozpraszający wpadające do środka promienie słoneczne. Kiedy promienie będą padały pod odpowiednim kątem, wnętrze wieży będzie wypełniane efektownym, kolorowym spektaklem świetlnym. Ukształtowanie przezroczystego dachu pozwoli na uzyskanie takiego efektu również przy użyciu oświetlenia sztucznego. Widziany z daleka piramidalny dach kamiennej wieży Skrivanat w Chorwacji będzie wyglądał jak wielki, lśniący w słońcu kryształ soli.

źródło: sztuka-architektury.pl
zdjęcia: Quixotic Architecture

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT