Poszycie dachu sopockiej Opery Leśnej w kształcie liścia

Po ubiegłorocznych pracach związanych z budową stalowej konstrukcji dachu Opery Leśnej w Sopocie, teraz przyszedł czas na montaż poszycia w kształcie liścia. Dużą zaletą membrany, z której zostanie wykonana połać, będzie odporność na trudne warunki atmosferyczne, w tym m.in. na obfite opady śniegu.

Poszycie dachu sopockiej Opery Leśnej w kształcie liścia

W chwili obecnej pracownicy firmy Alstal, która jest odpowiedzialna za budowę dachu sopockiego amfiteatru, przygotowują się do demontażu podpór oraz tymczasowych rusztowań. Po zakończeniu tego etapu robót, na stalową konstrukcję zostanie naciągnięta membrana.

Skomplikowane prace montażowe będą toczyły się na dużej, 30-metrowej, wysokości. "Montaż takiego dachu jest o tyle trudny, że jest bardzo czasochłonny i wymaga wiele dokładności. W tej chwili pracuje przy nim ok. 40 osób" - tłumaczy Jan Dziuba z firmy Alstal, który jest kierownikiem budowy.

Dach Opery Leśnej, według wykonawcy, będzie się charakteryzował odpowiednią sztywnością, dzięki czemu poszycie bez problemu oprze się silnym podmuchom wiatru. Ponadto połać obiektu została zaprojektowana w taki sposób, aby nie trzeba było z niej usuwać zalegającego śniegu. Wszystko to za sprawą specjalnej membrany, po której biały puch będzie się sam zsuwał.

Równolegle do robót związanych z budową dachu toczyły się prace montażowe na scenie, która została gruntownie przebudowana. Modernizacji uległo również zaplecze oraz widownia. Na odnowionym obiekcie będzie mogło zasiąść w sumie 5 tys. widzów.

Remont Opery Leśnej rozpoczął się w 2009 r. Koszt tej inwestycji wynosi ponad 75 mln zł, z czego 28 mln zł udało się pozyskać ze środków Unii Europejskiej. Oficjalne otwarcie zmodernizowanego amfiteatru zaplanowane jest na lipiec 2012 r.

źródła: mmtrojmiasto.pl, tvp.pl, radio.gdansk.pl
zdjęcie: operalesna.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT