Zasady budowy funkcjonalnego dachu

Zastosowanie w praktyce kilku kluczowych wskazówek pozwoli uniknąć podczas budowy dachu wielu błędnych decyzji. Dzięki temu w przyszłości nie wystąpią problemy z połacią naszego nowego domu. Swoją pomocą służą fachowcy z ogólnopolskiego programu SUPERDEKARZ.

Zasady budowy funkcjonalnego dachu

Budowa domu jest wyzwaniem wymagającym wytrwałości i dużych nakładów finansowych. Konieczny jest też czas i cierpliwość. Po wybraniu projektu oraz typu dachu następuje etap wyboru pokrycia dachowego. Czym się kierować, aby podjąć dobre decyzje i cieszyć się pięknym i trwałym dachem przez długie lata? Uczestnicy programu SUPERDEKARZ prezentują szereg podstawowych zasad budowy funkcjonalnego dachu, które pozwolą ustrzec się przed ewentualnymi błędami.

Zgodność projektu z planem zagospodarowania przestrzennego

Dokonując wyboru projektu domu należy pamiętać, że musi być on przystosowany do panujących na danej działce i w jej otoczeniu warunków. Przed kupnem projektu trzeba konieczne poznać obowiązujący miejscowy gminny plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli takiego planu nie ma, przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej należy w urzędzie gminy lub miasta złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

"Zdarza się, że kształt dachu, jego pokrycie i kolorystyka są z góry narzucone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dlatego uważnie go przeanalizujmy już przed zakupem projektu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której okaże się, iż projekt nie spełnia wymogów obowiązujących na konkretnej działce. Przepisy precyzują m.in.: rodzaj i kształt dachu - płaski czy spadzisty, jaka powinna być wysokość kalenicy w stosunku do poziomu terenu, położenie dachu w stosunku do granicy działki - prostopadłe lub równoległe.

Warunki MPZP mogą również determinować wysokość okapu, rodzaj pokrycia, a także jego kolor (może zobowiązywać do tego konserwator zabytków), ilość kondygnacji, zakaz stosowania lukarn oraz to, czy nasz dom może mieć poddasze użytkowe", mówi Tomasz Święty z firmy ISO-BAU, finalista III edycji branżowego programu SUPERDEKARZ.

Dopasowanie dachu do lokalnego klimatu

Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju dachu należy wziąć pod uwagę miejscowe warunki klimatyczne. Przykładowo, na otwartej przestrzeni trzeba się liczyć z możliwością występowania silnych wiatrów.

"Może to powodować uszkodzenia mechaniczne pokrycia dachowego spowodowane uderzaniem gałęzi. W pobliżu lasu może również dojść do porastania połaci mchem. W takich warunkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki ceramicznej, co najmniej angobowanej lub betonowej o gładkiej powierzchni, np. Braas w technologii Cisar, która jest mniej podatna na zanieczyszczenia", mówi Superdekarz Tomasz Święty.

Stosowanie materiałów dobrej jakości, czyli unikanie złudnych oszczędności

Ponieważ dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, nie można na nim oszczędzać. Nie warto wybierać najtańszych materiałów albo nieznanych producentów. Produkty tańsze są zwykle niższej jakości i mają gorsze parametry. Może to w praktyce spowodować przeciekanie połaci oraz przepuszczanie ciepła, co wygeneruje wysokie koszty utrzymania domu. Efektem końcowym jest wówczas przepłacanie zamiast oszczędzania.

O dachu należy myśleć długofalowo. Jeżeli nie chcemy nadwyrężać naszego budżetu, najlepiej wybrać prosty projekt z dachem dwuspadowym. Skomplikowane kształty i różne nachylenia połaci wymagają wielu dodatkowych elementów, podnoszących znacznie całkowity koszt.

Zatrudnienie sprawdzonej ekipy dekarskiej

Prace dekarskie - fot. SuperdekarzWykonanie dachu należy powierzyć godnej zaufania ekipie dekarskiej. Warto poprosić o listę referencyjną obiektów z ostatniego roku. Można w ten sposób uniknąć błędów wykonawczych i późniejszych, poważnych konsekwencji.

"Błędy wykonawcze mogą zostać popełnione na każdym etapie. Zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy", radzi Tomasz Święty.

Oszczędzanie energii przez dobre zabezpieczenie dachu przed wilgocią

Straty ciepła wynikające z niedostatecznego ocieplenia dachu mogą osiągnąć nawet 25%. Już na etapie budowy należy zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza oraz odpowiednie zabezpieczenie materiału ociepleniowego.

Niezbędne jest w tym celu zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych o dwubiegunowym działaniu. Z jednej strony chronią one pokrycie i konstrukcję dachu przed wilgocią i śniegiem, które mogą przedostać się po dachówkę, z drugiej natomiast umożliwiają wydostanie się pary wodnej z wnętrza domu.

"Membrany dachowe w znacznym stopniu ograniczają straty ciepła i korzystnie wpływają na bilans energetyczny całego budynku. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy membraną a termoizolacją, ponieważ bezpośrednio przylegają do termoizolacji", wyjaśnia Superdekarz Łukasz Budzyński z firmy Twoje Dachy.

Zastosowanie uniwersalnego pokrycia dachówką

Już na etapie projektu na pokrycie warto wybrać dachówki. Ten niezwykle popularny materiał o szerokim zastosowaniu może być układany na wszystkich rodzajach dachów spadzistych.

"Ponadto dachówki są nie tylko proste w montażu, ale także przy ich stosowaniu powstaje mniej odpadów. Niekwestionowaną zaletą jest także ich wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz to, że charakteryzują się wysokimi parametrami akustyczno-izolacyjnymi.

Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu. Pamiętajmy, że stosując ją wraz ze skutecznym ociepleniem, nie tylko ograniczymy straty ciepła w zimie, ale również ochronimy pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się w czasie lata. Materiał ten dużo wolniej nagrzewa się podczas upałów niż np. blachodachówka", tłumaczy Łukasz Budzyński.

Zapewnienie dobrej i bezpiecznej komunikacji dachowej

Montowanie kominiarskich akcesoriów jest obowiązkowe tylko na dachach o spadku ponad 25% oraz na dachach pokrytych materiałami łamliwymi. Dobra komunikacja dachowa może być przydatna również na stosunkowo płaskim dachu i najlepiej pomyśleć o zabezpieczeniach już na etapie projektowania domu. Skutki braku komunikacji dachowej dadzą się odczuć już podczas pierwszej zimy w nowym domu. Najlepiej, gdy dach i elementy komunikacji pochodzą od tego samego producenta.

"Do awarii przewodów kominowych najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym, kiedy dachy są oblodzone i zalega na nich gruba warstwa śniegu. Poruszanie się w takich warunkach po dachu jest niezwykle ryzykowne i trzeba liczyć się z tym, że kominiarz może odmówić wejścia na dach, pozbawiony ław czy stopni kominiarskich. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zamówienie podnośnika koszowego, za którego wynajem zapłacimy więcej niż za cały system komunikacji dachowej", wyjaśnia Łukasz Budzyński.

Wykorzystanie kilku powyższych zasad budowy funkcjonalnego dachu, przekazanych przez Superdekarzy, z pewnością pozwoli uniknąć wielu błędnych decyzji. Program SUPERDEKARZ skupia blisko 1000 dekarzy z całej Polski. Poprzez udział w programie dekarze doskonalą swoje umiejętności praktyczne oraz te, które związane sa z prowadzeniem własnej firmy. Co roku rywalizują oni o tytuł i statuetkę SUPERDEKARZA regionu i SUPERDEKARZA roku oraz jedno ze stu miejsc na wielkiej Gali Finałowej. Patronem programu jest marka Braas.

źródło i zdjęcia: superdekarz.pl

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT