Możliwości redukcji kosztów wykonania dachu

Konstrukcja dachu pochłania dużą część wydatków związanych z inwestycją we własny dom. Decyzje dotyczące połaci nie mogą być pochopne. Mimo, że oszczędzanie na wielu elementach dachu jest niewskazane, można zoptymalizować całkowity koszt jego położenia.

Możliwości redukcji kosztów wykonania dachu

Podstawą do obliczenia dokładnych kosztów wykonania dachu jest projekt budynku. Zazwyczaj przy jego wyborze inwestor kieruje się względami estetycznymi. Jednak niezwykle ważne jest, by już na etapie projektu uwzględnić to, ile środków finansowych można przeznaczyć na jego realizację.

Oszczędności przy wyborze projektu dachu

Czasem warto nieco zweryfikować swoje oczekiwania i wyobrażenia oraz dokładnie wyliczyć, na co można sobie pozwolić. "Dzięki temu unikniemy wielu przykrych niespodzianek, w postaci dodatkowych wydatków. Pamiętajmy, że kształt dachu może mieć znaczący wpływ na jego całkowity koszt. Im bardziej jest on skomplikowany, tym drożej wyniesie budowa połaci", mówi finalista programu SUPERDEKARZ 2011 - Cezary Gozdera, dekarz ze Szczecina.

Najtańszy jest dach prosty

Bardzo funkcjonalną i jednocześnie najtańszą formą zwieńczenia domu jest dach dwuspadowy bez elementów ozdobnych. Składa się z dwóch połaci i dwóch bocznych ścian szczytowych Ze względu na swoją prostotę jest on popularny od wieków. Dysponując ograniczonym budżetem najlepiej zdecydować się na tę prostą architektonicznie formę i stylistyczny umiar.

Na dach o dwuspadowej konstrukcji zużyjemy mniej materiałów. Jest on łatwiejszy w wykonaniu i wymaga mniejszych nakładów pracy. "Wybierając zaś skomplikowany kształt, liczmy się ze sporymi wydatkami finansowymi. Większa ilość załamań wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niezbędne materiały: drewna na więźbę dachową, materiału pokryciowego, akcesoriów dachowych, folii na pokrycie połaci oraz dodatkowej ilości materiału do wykonania izolacji.

Pokrycie "wolego oka" - dachówka BraasPonadto finezyjny kształt połaci to masa skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki. Pamiętajmy również, że wykonanie takiego dachu jest bardziej pracochłonne i ekipa dekarska będzie potrzebowała zdecydowanie więcej czasu na wszystkie niezbędne czynności budowlane. Dlatego, jeśli nasze finanse są ograniczone, lepiej zainwestować w dobrej jakości materiał pokryciowy, który będzie służył latami niż zbudować dach o skomplikowanym kształcie i licznych połaciach", radzi SUPERDEKARZ Cezary Gozdera.

Rodzaj pokrycia dachu a jego cena

Podczas szacowania kosztu wykonania dachu należy za wyjściowy parametr przyjąć cenę jednego metra kwadratowego materiału pokryciowego oraz jego wielkość. "Warto wybierać materiały małoformatowe, np. dachówki betonowe lub ceramiczne, które dzięki temu, że wymagają mniej obróbek dekarskich (docinania) niż wielkoformatowe - nie generują wielu odpadów. Jako materiał małoformatowy dachówki ułatwią wykonanie nawet skomplikowanych elementów i zminimalizują straty produktu, a co za tym idzie - również koszty.

Sprawdzą się one zarówno na tradycyjnych dachach dwuspadowych, jak i na tych o wymyślnych kształtach, z licznymi skosami, załamaniami, lukarnami i koszami. Za ich zastosowaniem przemawiają nie tylko względy ekonomiczne, ale także prostota montażu. Warto wiedzieć, że dachówki betonowe nie posiadają zamka górnego, co jest szczególnie ważne przy skomplikowanych kształtach, gdyż pozwala to na większą swobodę przy regulacji rozstawu łat bez konieczności dodatkowego cięcia. To istotne, gdyż czasochłonny montaż automatycznie podnosi koszt robocizny", mówi SUPERDEKARZ Jacek Święty z firmy ISO–BAU z Nowego Gulczewa.

Pod każdym pokryciem musi się znaleźć folia wstępnego krycia lub sztywne poszycie pokryte papą. Pod większością pokryć należy jeszcze umieścić ruszt z łat i kontrłat. Do tego dolicza się elementy wykończeniowe i systemowe. Takich elementów będzie więcej im bardziej skomplikowany jest dach.

Warto zaufać sprawdzonej marce

Aby dach prawidłowo pełnił swoje funkcje, musi być wykonany z odpowiednich i trwałych materiałów. Dachówki ceramiczne i betonowe mogą wytrzymać kilkadziesiąt lat. Dzięki temu nie ma potrzeby szybkiej wymiany pokrycia. Również w przypadku folii wstępnego krycia nie należy oszczędzać. Jeśli będą pochodziły od renomowanego producenta, uzyskamy pewność, że mają wysokie parametry wytrzymałościowe i optymalnie zabezpieczą wewnętrzne warstwy dachu przed zawilgoceniem.

Do montażu potrzebna jest profesjonalna ekipa dekarzy

Samodzielny montaż daje pewne możliwości redukcji kosztów wykonania dachu. Jednak jest to złożona i trudna do wykonania konstrukcja - nie każdy powinien podejmować się jej wykonania.

"Błędy wykonawcze mogą zostać popełnione na każdym etapie procesu budowlanego - zarówno w samej konstrukcji dachu, pod pokryciem, jak i nad nim. Warto więc zainwestować w zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy dekarskiej, która posiada doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych, nietypowanych problemów, a także dysponuje profesjonalnymi narzędziami, ułatwiającymi pracę. Dzięki temu montaż przebiegnie szybko i sprawnie", przekonuje Cezary Gozdera.

"Pamiętajmy, że dobre wykonawstwo ma swoją cenę. Dlatego nie oszczędzajmy poprzez zatrudnianie niesprawdzonych fachowców, ponieważ wzrasta ryzyko błędów, które w przyszłości będą wymagać kosztownych poprawek. W ten sposób zamiast zredukować wydatki, podniesiemy je", przestrzega SUPERDEKARZ.

Ostateczną cenę dachu trudno jest obliczyć, ponieważ składa się na nią wiele czynników. W trakcie budowy mogą pojawić się nowe, niespodziewane wydatki - poprawki ciesielskie czy też poprawki w murowanych kominach. Możliwości redukcji kosztów wykonania dachu powinny być wyszukiwane z dużą rozwagą.

źródło i zdjęcia: superdekarz.pl

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT