Niezwykle istotne akcesoria dachowe

Ponieważ dach jest inwestycją na pokolenia, warto wyposażyć go w odpowiednie akcesoria. Ich pominięcie może spowodować, że dach trzeba będzie naprawiać lub nawet układać od nowa. Generuje to koszty dwu- lub nawet trzykrotnie wyższe niż fachowe wykonanie pierwszego pokrycia.

Niezwykle istotne akcesoria dachowe

Pokrycie nawet mało skomplikowanego dachu, to złożony system, obejmujący dachówki podstawowe, obróbki blacharskie i wiele dodatkowych elementów. Zależnie od typu dachu, do jego estetycznego i funkcjonalnego wykończenia potrzebne będą różne niezwykle istotne akcesoria dachowe.

Wykańczanie krawędzi połaci

 • Wiatrownice - lewe i prawe dachówki skrajne
  Stosuje się je do wykańczania krawędzi połaci. Ze względu na brzegowe położenie, są one szczególnie narażone na działanie wiatru. By zapobiec unoszeniu, wymagają stabilnego mocowania za pomocą dodatkowych klamer lub wkrętów.
 • Gąsior podstawowy
  Przeznaczony jest do wykańczania kalenicy, czyli miejsca styku dwóch połaci. Stosuje się go na szczycie dachu (w przypadku dachów dwuspadowych) i na jego płaszczyźnie, w miejscu styku dwóch połaci (w przypadku dachów wielospadowych). Gąsiory dostępne są z klamrą, którą przypinane są do kalenicy. W celu ustabilizowania należy je dodatkowo do kalenicy przykręcić.
 • Gąsior - łącznik kalenic
  Stanowi on szczelne i estetyczne połączenie między kalenicami dachów wielospadowych, w miejscu gdzie kilka płaszczyzn styka się ze sobą. Uchwyt pod spodem gąsiora mocuje go w miejscu styku trzech (gąsior - łącznik kalenic - trójnik) lub czterech kalenic (gąsior - łącznik kalenic - czwórnik).
 • Dachówka pulpitowa
  Górne krawędzie dachów jednospadowych, nazywanych pulpitowymi, nie mogą być wykańczane gąsiorami. Służą do tego dachówki pulpitowe. Firma Röben oferuje dachówkę pulpitową połaciową (standardową), skrajną prawą oraz skrajną lewą. Każda z nich może mieć kąt nachylenia 70 lub 90°.

Wspomaganie wentylacji połaci

 • Dachówka wentylacyjna
  Wykorzystuje się ją szczególnie w przypadku dachów o dużych połaciach. Tworzy dodatkowe miejsce wlotu powietrza pod pokrycie. Oferowana jest w komplecie z siatką, która zapobiega przedostawaniu się pod pokrycie małych ptaków i owadów.
 • Grzebień okapu - wróblówka
  Element ten zapobiega gnieżdżeniu się ptaków pod okapem. Montuje się go zwykle z kratką wentylacyjną, zapewniającą optymalną wentylację pokrycia. Kratka instalowana jest po zamocowaniu rynien, a przed ułożeniem dachówek okapowych, poprzez przykręcenie do łaty startowej.

Dachówka wentylacyjna z kratką - fot. Röben Grzebień okapu - wróblówka - fot. Röben

Wykańczanie wentylacji pomieszczeń

 • Kominek odpowietrzający
  Funkcjonowanie instalacji kanalizacyjnej opiera się najczęściej na grawitacji. Odpowiednie ciśnienie atmosferyczne w rurach kanalizacyjnych zapewnia swobodne spływanie nieczystości. Dlatego kanalizacja powinna być zakończona kominkiem odpowietrzającym. Umożliwia on wyrównywanie ciśnienia w rurach oraz usuwanie gazów kanałowych. Kominek odpowietrzający powinien być montowany wysoko na dachu - nie niżej niż trzeci od kalenicy rząd dachówek.
 • Kominek wentylacyjny
  Może być wykorzystywany jako zakończenie instalacji wentylacyjnej garażu, łazienki i kuchni, na przykład dla podłączenia okapu. Kominek przyczynia się też do uszczelnienia pokrycia w miejscu zakończenia kanałów wentylacyjnych. Nie wolno go mylić z kominkiem odpowietrzającym. Kominek wentylacyjny ma 150 mm średnicy, co umożliwia podłączenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, natomiast kominek odpowietrzający o średnicy około 100 mm zgodnie z normą nie może pełnić tej funkcji.

Prowadzenie przewodów przez dach

 • Dachówka antenowa
  Służy do ułatwienia wyprowadzenia przewodów i masztu antenowego tak, by dach nie stracił szczelności. Jest montowana w miejscu, gdzie maszt przechodzi przez dach.
 • Dachówka solarna
  Wykorzystuje się ją do przeprowadzania przewodów do kolektorów słonecznych. Jej zastosowanie gwarantuje ochronę przewodów z czynnikiem przed wilgocią, ułatwia prace dekarskie, a także zapewnia zachowanie estetyki pokrycia. Przez dachówkę prowadzi się pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadają zwykle dwie dachówki solarne.

Pozostałe istotne akcesoria dachowe

 • Dachówka świetlikowa - fot. RöbenDachówka świetlikowa
  Ta przeźroczysta dachówka może być stosowana do doświetlania strychów. Wykorzystuje się ją także na zadaszeniach budowli ogrodowych, nad zadaszonymi wejściami do budynków oraz we wszystkich innych miejscach, które potrzebują doświetlenia, a nie są ocieplone.
 • Ława i stopnie kominiarskie
  Umożliwiają bezpieczne poruszanie się po dachu, zapewniając dostęp do komina. Stopnie montuje się od brzegów dachu lub od okna wyłazowego do komina, a ławę kominiarską przy kominie.
 • Taśma do obróbek kominiarskich
  Służy przede wszystkim do wykonania obróbek komina oraz uszczelnienia innych elementów dachu, chroni przed przenikaniem wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.
 • Taśma kalenicowa RöbenTaśma kalenicowa
  Zabezpiecza przed wnikaniem śniegu lub deszczu pod połać oraz wspomaga wentylację pokrycia. Przykleja się ją pod gąsiorami tak, by zachodziła za zamki pierwszego rzędu dachówek.
 • Płotek przeciwśniegowy
  Zapobiega gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu, zapewniając bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu. Jego wykorzystanie jest szczególnie ważne w przypadku dachów stromych. Płotki umieszcza się najczęściej w drugim lub trzecim rzędzie dachówek licząc od okapu. Montowane są poprzez przykręcenie do łaty. W przypadku dachów o nachyleniu większym niż 40° i długości krokwi powyżej 6 m należy montować dwa lub nawet więcej rzędów tych elementów. Pozwala to uniknąć uszkodzeń płotka.
 • Dachówka dwufalowa
  Wykorzystywana jest głównie do zakończenia lewej części połaci. Jej dwie fale pozwalają na zakrycie zamków dachówki podstawowej (połaciowej), co znacząco poprawia estetykę. Dachówka dwufalowa najczęściej stosowana jest na płaszczyznach ograniczonych ogniomurami lub ścianą, na przykład na kamienicach lub domach szeregowych. Przed montażem należy uwzględnić szerokość całkowitą dachówki dwufalowej, ponieważ ze względu na podwójną falę różni się od dachówek połaciowych.
 • Śniegołap RöbenŚniegołap
  Dzięki rozproszeniu po całej połaci, chroni elementy dachu przed zsuwaniem się dużej masy śniegu. Napór śniegu jest zatrzymywany i rozdzielany na mniejsze części. Chronione są w ten sposób przed uszkodzeniem umieszczone przy krawędzi dachu płotki oraz kominki odpowietrzające. Montaż wykonywany jest, podobnie jak w przypadku stopni kominiarskich, przez wycięcie lub wybicie dolnych zamków dachówki położonej wyżej i przykręcenie dodatkowej łaty dla przymocowania uchwytu.

Na dachach stosowane są również różnorodne akcesoria ozdobne. Mają zwykle kształt zwierząt lub różnorodnych szpiców. Figura sowy, delfina, kota czy koguta może podnieść dekoracyjność pokrycia.

Małe akcesoria dachowe są niezwykle istotne. Umożliwiają jego estetyczne wykończenie, zapewniają komunikację dachową oraz wentylację. Należy pamiętać, że zasadniczo wpływają na koszt całego pokrycia. Nie wystarczy pomnożyć jego powierzchni przez zużycie dachówek podstawowych na 1m². Należy uwzględnić ceny dachówek skrajnych, gąsiorów lub dachówek pulpitowych, obróbek blacharskich oraz taśm, itp. Koszt jednego akcesorium jest znacznie wyższy niż dachówki podstawowej. Jednak nie należy oszczędzać na elementach dodatkowych. Brak dachówki wentylacyjnej może uniemożliwić prawidłową cyrkulację powietrza pod pokryciem, prowadząc do gnicia więźby i osłabienia całej konstrukcji.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Röben, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Röben

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT