Widok sceny z charakterystycznym zadaszeniem, w którego tle widać budynek Urzędu Wojewódzkiego i Wieżę Piastowską jest obrazem kojarzącym się z festiwalem piosenki. Zadaniem architektów było zachowanie oryginalnego układu przestrzennego. Przebudowa Amfiteatru Opolskiego, oprócz zmiany zadaszenia, odnowienia widowni i postawienia nowego budynku obsługi, dotyczyła również zagospodarowania terenu w sposób wpisujący je w otoczenie.
W czwartek, 31 maja 2012 r., o godz. 17.30, w klubie Sztuka Architektury przy ulicy Andersa 13 w Warszawie, architekt Marek Nowacki z biura 87a Architekci poprowadzi prezentację procesu przebudowy Amfiteatru w Opolu. Obiekt powstał na początku lat sześćdziesiątych, a jego widownia została tak ukształtowana, aby wykorzystać fragmenty istniejących umocnień dawnego Zamku Piastów Śląskich.
Pawilon obsługi widzów stanął między widownią a rzeką Odrą. Głównymi elementami tego obiektu są dwa rozległe tarasy. Dolny stanowi foyer dla widzów, górny - taras widokowy z dodatkową lożą dla około 200 osób. W uzyskanej przestrzeni umieszczono pawilony gastronomiczne.
Wnętrza utrzymane są w szarościach betonu architektonicznego, bieli ścian i zadaszeń membranowych oraz naturalnych kolorów drewna. Uzupełnienie stanowią podwieszane sufity z siatki, które zmieniają połysk i fakturę w zależności od kąta patrzenia.
Podczas wydarzeń kulturalnych obiekt otaczany jest specjalną iluminacją. Oświetlenie ledowe pozwala na układanie scenariuszy świetlnych.
Wstęp na wykład na temat przebudowy Amfiteatru Opolskiego jest bezpłatny. Po wykładzie zaplanowana jest dyskusja.
źródło: informacja prasowa klaxon.pl
zdjęcia: Biuro 87a Architekci
Komentarze