Koniec remontu słynnej toruńskiej katedry

Zakończył się remont jednego z najważniejszych obiektów sakralnych w Polsce - Bazyliki Katedralnej św. Janów w Toruniu. Prace renowacyjne, które trwały 6 lat, objęły m.in. naprawę zniszczonego dachu. Koszt remontu budynku wyniósł w sumie 9 mln zł.

Koniec remontu słynnej toruńskiej katedry

Remont toruńskiej katedry został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pokryło ponad 50% kosztów inwestycji, oraz Gminy Miasta Toruń, Marszałka i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz funduszy własnych parafii.

W ramach prac dekarskich naprawiono przeszło 3 tys. m2 pokrycia dachowego nad korpusem głównym, kaplicami, prezbiterium i wieżą. O skali tej inwestycji świadczy fakt, że do renowacji tej części obiektu zużyto ponad 70 tys. sztuk dachówek. Do wykonania obróbek blacharskich zużyto aż 7 ton blachy miedzianej, natomiast do naprawy więźby dachowej wykorzystano 170 m3 drewna.

Część dachu, która znajduje się nad korpusem głównym i kaplicami, została wyremontowana przez przedsiębiorstwo remontowo-budowlane "AGAD", natomiast część dachu przykrywająca prezbiterium i zakrystię została odnowiona przez zakład blacharsko-dekarski Henryka Wegnera.

Remont toruńskiej katedry był największym w jej historii programem konserwatorskim. Prace budowlane toczyły się pod nadzorem specjalistów z zakresu ochrony zabytków sakralnych. Oprócz dachu, odnowiono także elewację budynku oraz okna witrażowe.

źródło: torun.pl
zdjęcie: katedra.diecezja.torun.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT