Konserwacja dachu przed zimą

Jesienne miesiące są idealnym momentem na dokonanie przeglądu technicznego naszego dachu. Zanim nadejdzie zima, warto wykonać wszelkie niezbędne remonty połaci, gdyż śnieg oraz niskie temperatury mogą uniemożliwić dokonanie napraw dachu.

Konserwacja dachu przed zimą

Jeśli nie chcemy, by podczas zimy zaskoczyły nas dachowe problemy, koniecznie sprawdźmy przewody kominowe, przyjrzyjmy się połaci dachowej, a także oczyśćmy system rynnowy. Przed nadejściem chłodniejszych miesięcy, nie zapomnijmy o bardzo istotnej rzeczy, jaką jest sprawdzenie stanu pieca grzewczego i komina. Najwłaściwszy moment na dokładne sprawdzenie przewodów, przeczyszczenie ich i zadbanie o konserwację to właśnie czas przed sezonem grzewczym. Przynajmniej raz w roku kominiarz powinien sprawdzić przewody kominowe.

Rozpoczynając konserwację dachu przed zimą, warto sprawdzić czy w połaci nie ma żadnych ubytków. "Wiadomo, że dach jest narażony na rozmaite warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, porywisty wiatr). Dlatego nawet pokrycie wykonane solidnie i dokładnie, wymaga cyklicznych przeglądów. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej ekipie. Najlepiej fachowcom, którzy kładli dach i znają jego elementy konstrukcyjne oraz specyfikę. Generalny przegląd zacznijmy od sprawdzenia, czy obróbki kominowe nie są poluzowane, czy nie wykruszył się uszczelniający je silikon. W przypadku, gdy pojawiły się jakiekolwiek drobne usterki, np. pęknięcia lub szczeliny, należy je natychmiast wyeliminować, ponieważ może dostać się do nich woda, powiększając szkody" - mówi Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Konserwacja dachu przed zimą, to nie tylko sprawdzenie szczelności pokrycia, ale również konstrukcji. Przede wszystkim przyjrzyjmy się newralgicznym punktom dachu, czyli wszelkim połączeniom z kominami, lukarnami, koszami i zlewniami dachowymi.

Dokonując konserwacji dachu, nie można zapominać o udrożnieniu rynien. Należy je oczyścić z piachu, połamanych gałęzi, liści i igieł, które mogą się tam zbierać. "Tego typu zanieczyszczenia mogą blokować prawidłowy odpływ wody z dachu. A jeśli system jest niedrożny, może dojść do zawilgocenia ścian, a co się z tym wiąże - grzybów, pleśni i uszkodzenia murów. Źle oczyszczone rynny to częsty powód trwałych uszkodzeń elementów orynnowania, a nawet naruszenia konstrukcji dachowej w okapie. W celu zwiększenia ochrony można skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych siatek, które zabezpieczają górną krawędź rynny przed wpadaniem liści" - dodaje  Budzyński.

To samo dotyczy innych zagłębień w dachu: koszy lub rynien odwadniających okna połaciowe. Jeżeli dojdzie do nadmiernego zgromadzenia deszczówki, woda może wylać się poza boczne krawędzie kosza i dostać się na folię wstępnego krycia. A wówczas wystarczy małe uszkodzenie folii i dach będzie przeciekał.

Aby więc dach długo nam służył i był w nienagannym stanie, pamiętajmy o regularnych przeglądach, konserwacji i naprawie. Jeśli odpowiednio zadbamy o właściwą konserwację dachu, będziemy cieszyć się nie tylko komfortem i estetycznym wyglądem całej nieruchomości, ale również odczujemy zauważalną różnicę w kosztach ogrzewania.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Monier.

źródło i zdjęcie: Monier

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT