Jak zabezpieczyć dach przed nadejściem zimy?

Elementem konstrukcyjnym budynku, który w czasie zimy jest najbardziej narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne, jest dach. Mróz, wiatr oraz zalegające masy śniegu wyjątkowo niekorzystnie wpływają na poszycie połaci oraz system rynnowy. Jak zatem zabezpieczyć dach przed nadejściem zimy?

Jak zabezpieczyć dach przed nadejściem zimy?

Aby zabezpieczyć dach przed nadejściem zimy należy pierw sprawdzić drożność systemu rynnowego. Ma to ogromny wpływ na utrzymanie całego pokrycia dachowego w dobrej kondycji. Z zapchanych rynien przelewa się zgromadzona w nich woda, brudząc elewację domu oraz stolarkę okienną.

To jednak nic w porównaniu ze zniszczeniem konstrukcji okapu dachu, do którego doprowadzić może brak przepustowości elementów odprowadzających z niego wodę. Na przykład malowniczo zwisające z rynien sople lodu to dowód na to, iż właściciel budynku nie przyłożył się do przygotowania go na zimę. Konsekwencje tego mogą być poważne. Niewykluczone, że wiosną, gdy lód rozmarznie - rynny nadawać się będą wyłącznie do wymiany.

Poza samodzielnym oczyszczeniem rynien, resztę prac związanych z zabezpieczeniem pokrycia dachowego przed nadejściem zimy najlepiej powierzyć fachowcom, sprawdzonej ekipie dekarskiej, która dokona przeglądu dachu pod względem jego szczelności. Nie wszystkie usterki powstające w pokryciu są widoczne na pierwszy rzut oka.

"Najbardziej narażone na zniszczenia są łączenia np. poszczególnych części pokrycia dachowego czy też połaci z wystającymi elementami. Newralgiczne miejsca to obróbka komina oraz rynny koszowe, czyli wklęsłe obróbki instalowane na przecięciu dwóch połaci dachowych ułatwiające odpływ wody z opadów atmosferycznych najczęściej do rynny dachowej. Wszelkie łączenia są zazwyczaj zabezpieczone obróbkami blacharskimi oraz uszczelniaczami dekarskimi. Te ostatnie z upływem czasu mogą się wykruszyć, co prowadzi do przeciekania pokrycia dachu" - tłumaczy Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński.

Przez trzy lata od położenia dachu niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia nic złego nie powinno się z nim dziać. Pod warunkiem jednak, że wybierzemy dobrej jakości materiał, a przy jego montażu skorzystamy ze sprawdzonych dekarzy. Jednak każdy profesjonalny producent pokryć rekomenduje, aby po wspomnianych trzech latach dokonywać regularnych przeglądów dachu. Najlepiej właśnie tuż przed zimą. Dzięki temu zawczasu można wykryć i usunąć usterki. Należy o tym pamiętać, gdyż wilgoć przenikająca przez nieszczelne pokrycie może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu oraz uszkodzenia samej konstrukcji budynku.

Dlatego zdecydowanie lepiej zainwestować w profilaktykę niż później borykać się z poważnym uszkodzeniem. Tym bardziej, że koszt przeglądu pokrycia dachowego dokonanego przez profesjonalną ekipę nie jest wielki. Sam przegląd nie stanowi też żadnej uciążliwości dla mieszkańców budynku i trwa ok. 2 - 3 godzin.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Blachy Pruszyński, która znajduje się tutaj.

źródło: Blachy Pruszyński
zdjęcie: sxc.hu

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT