Jak wykonać szczelną obróbkę komina?

Jedną z częstych przyczyn przecieku połaci dachowej jest źle wykonana obróbka komina. Warto zatem wiedzieć, jak wykonać odpowiednie uszczelnienie miejsc przejścia komina przez dach.

Jak wykonać szczelną obróbkę komina?

Wykonanie szczelnej obróbki komina wymaga od fachowców zarówno odpowiedniej wiedzy oraz praktyki, jak i staranności. "Przed rozpoczęciem właściwych prac, trzeba odpowiednio wykończyć warstwę wstępnego krycia pod kominem (membrana). Aby komin był porządnie uszczelniony, powinno się w odpowiedni sposób połączyć go z membraną (przy dachu z dachówek). Połączenie to polega na wywinięciu membrany i szczelnym przyklejeniu jej do komina specjalnym rodzajem taśmy. Najważniejsze, aby obróbka przebiegała zgodnie z kierunkiem spływania wody opadowej. Dlatego najpierw wywijamy pas membrany przed kominem, następnie po jego bokach, a na końcu zaś za kominem" - tłumaczy Przemysław Skibiński z firmy Klöber-HPi Polska.

Po dokładnym uszczelnieniu warstwy wstępnego krycia oraz zamocowaniu łat i pokryciu dachówkami miejsc przy kominie, możemy rozpocząć następny etap prac - czyli wykonywanie szczelnej obróbki kominowej. Można ją wykonać na kilka sposobów: używając tradycyjnych materiałów (blachy stalowej powlekanej, aluminiowej, ołowianej lub blachy ocynkowanej) lub przy użyciu wszelkiego rodzaju taśm rolowanych z warstwą klejącą.

"Jeśli chodzi o obróbkę tego elementu, to bardzo ważna jest jakość i trwałość materiałów, które stosujemy. Długa żywotność cechuje obróbki z blach odpornych na korozję. Jednak coraz częściej stosuje się nowoczesne taśmy specjalistyczne z warstwami klejącymi. Zastosowanie ich nie tylko znacznie skraca czas wykonania obróbek i nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, ale też zapewnia wysoką jakość i trwałość obróbki" - radzi ekspert firmy Klöber-HPi Polska.

Jeśli obróbka komina połączona jest na sztywno z połacią dachu, wówczas może dojść do powstania nieszczelności. Dlatego należy wziąć pod uwagę, że obróbki mogą przemieszczać się względem komina i więźby dachowej. "Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej obróbki z blachy są specjalistyczne, idealnie dopasowujące się taśmy klejące. W naszej ofercie posiadamy taką właśnie taśmę (Easy-Form®, Klöber), która znajduje zastosowanie przy wszelkiego rodzaju uszczelnieniach i połączeniach w obrębie dachu. Wysoką trwałość tego produktu zapewnia aluminium z powłoką akrylową i klejem butylowym. Gwarantuje to bardzo dobrą przyczepność i wysoką elastyczność - do 60%, dzięki którym taśma dopasowuje się do każdego podłoża" - mówi Skibiński.

Montaż taśmy uszczelniającej do komina jest prosty i nie wymaga używania zbyt wielu narzędzi. Podczas mocowania wystarczy mieć pod ręką rolkę dociskającą, nożyce i miarkę - to wystarczy. Rozpoczynając montaż, miejmy na uwadze, że przy obróbce obowiązuje zasada układania od dołu. A więc najpierw należy uszczelnić dół komina, następnie jego boki, a na końcu układa się czwarty pas obróbki, za kominem.

Taśmę wyklejamy tak, aby jedną połową szerokości była na kominie, a drugą na dachówkach. Aby tył komina był dodatkowo zabezpieczony przed wdmuchiwaniem śniegu i deszczu pod pokrycie, warto wykonać na samej krawędzi taśmy małe nacięcie. W tym miejscu powinna być sklejona tak, by miała podwójną szerokość. Pozwoli to na wpuszczenie jej pod dachówki, znajdujące się powyżej komina. Przy układaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę, by miejsce klejenia było umieszczone w kierunku spływu wody opadowej. Po ułożeniu taśmy, osłaniamy ją listwami z blachy.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Klöber-HPi Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Klöber-HPi Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT