Jak chronić dach przed osadzaniem się mchu?

Pojawianie się na dachu niechcianych, zielonych nalotów dotyczy szczególnie domów położonych w wilgotnych miejscach. Dobór pokrycia dachowego może niwelować problem, ale go nie rozwiązuje. Czy można uchronić dach przed glonami, porostami i mchami?

Występowanie mchu na dachach domów wybudowanych przy lasach i jeziorach nie omija nikogo. Materiały porowate, jak na przykład powierzchnie dachówek betonowych czy ceramicznych, ułatwiają mchom osadzanie się na dachu. Glony potrafią się również zagnieździć na gładkich i czasowo suchych podłożach blaszanych czy szklanych.

Osadzanie się mchu a wentylacja połaci

Mech najchętniej porasta zacienione powierzanie dachu, w pobliżu miejsc, gdzie może gromadzić się woda - w koszach dachowych, rynnach bądź za kominem. Dlatego ważne jest skuteczne odprowadzanie wody z połaci dachu. Drobne zanieczyszczenia są czymś naturalnym i wystarczy co jakiś czas wyczyścić powierzchnię dachu. Naturalnie najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy dobiorą odpowiedni sposób czyszczenia do rodzaju pokrycia. Najczęściej polecane jest mycie powierzchni dachu myjką wodną pod ciśnieniem. Zastosowanie detergentów najlepiej skonsultować z producentem pokrycia, aby go nie uszkodzić.

Mech na dachu - fot. KlöberNiepokoić powinno nas gwałtowne pojawienie się mchu - jest ono sygnałem, że nasz dach nie oddycha. Nie wszyscy wiedzą, że problem z florą bakteryjną na dachu jest związany nie tylko z otoczeniem czy pokryciem dachowym, ale przede wszystkim z odpowiednią wentylacją połaci. Szczególnie jest to istotne kiedy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym. Mówiąc w skrócie - jeżeli powietrze nie będzie mogło swobodnie przepływać pod pokryciem dachowym (niezależnie od rodzaju pokrycia) to będzie się pod nim osadzać warstwa pary wodnej. Na powierzchni mokrej od spodu dłużej będzie się utrzymywać wilgoć, a w konsekwencji będzie to idealne podłoże do obrastania mchem czy glonami.

Czym właściwie jest wentylacja połaci? Najprościej rzecz ujmując jest to możliwość cyrkulacji powietrza pod pokryciem. Aby to było możliwe, potrzebny jest wlot powietrza w okapie, szczelina wentylacyjna między kontrłatami oraz wylot w kalenicy. Aby wszystko działało sprawnie, a równocześnie zapewniało szczelność, konieczne jest zastosowanie takich akcesoriów dachowych jak taśma kalenicowa czy kominki wentylacyjne.

Zapobieganiu wilgoci pod pokryciem bardzo pomoże zastosowanie membran i folii dachowych o wysokiej jakości. Dobrze wentylowany dach nie tylko gwarantuje trwałość pokrycia dachowego i odporność na zabrudzenia, ale również zapewnia komfort mieszkania na poddaszu.

Jak chronić dach przed osadzaniem się mchu?

{logo}Mech i glony nie są zjawiskiem groźnym, ale jeżeli doprowadzimy do zbytniego nagromadzenia się ich na dachu - nie będziemy usuwać zabrudzeń, konserwować czy udrażniać koszy - spowodujemy obniżenie parametrów fizykochemicznych pokrycia, szczególnie dotyczy to dachówek. Obniży się ich wytrzymałość, przyspieszenia nabierze także korozja biologiczna. W konsekwencji może to grozić kosztowną naprawą lub wymianą części pokrycia.

W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, podczas budowy dachu warto zainwestować w akcesoria dachowe gwarantujące prawidłowe funkcjonowanie dachu. Bez nich nawet najlepszej jakości pokrycie dachowe już po kilku miesiącach może się pokryć szpecącą warstwą mchu i porostów.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT