Sposoby ozdabiania połaci dachowej

Dokonując wyboru pokrycia dachowego należy zwrócić uwagę nie tylko na wytrzymałość i wysoką jakość, ale również na walory estetyczne. Warto zastanowić się też nad podkreślającymi charakter domu ozdobami dachowymi. Wymarzony dom powinien być wyjątkowy i niepowtarzalny.

Wybór projektu rodzaju pokrycia czy koloru musi być przemyślany. Warto również zapoznać się z bogatymi możliwościami ozdabiania połaci dachowej. Ozdoby takie dodają uroku, a według ludowych wierzeń przynoszą szczęście oraz chronią dach i mieszkających pod nim ludzi.

Ozdoba na dachu w kształcie koguta - Braas"Zarówno jeżeli chodzi o dachówki betonowe jak i ceramiczne możemy wybierać z bogatej palety kolorów i modeli. Odpowiedni dobór pokrycia decyduje o charakterze domu dlatego przed zakupem warto ten wybór dokładnie przemyśleć. Za wyjątkowość dachu odpowiada również jego kształt, okna czy też dodatkowe ozdoby dachowe", mówi SUPERDEKARZ Andrzej Pietraczyk z Jabłonnej.

Nie tylko model i kolor dachówki pozwalają na urozmaicenie dachu. Również jego kształt czy okna dachowe mogą stanowić ozdobę i decydować o jego wyjątkowości. Jednymi z najbardziej efektownych ozdób dachu są lukarna i wole oko.

Lukarna to sposób montażu pionowego okna w dachu. W skład konstrukcji tego elementu wchodzi ściana frontowa w której zamontowane jest okno, ściany boczne oraz daszek pokryty tą samą dachówką co dach. Szczególnym typem lukarny jest wole oko. "Jest to wyjątkowo trudny do wykonania sposób obudowy okna, wymagający przestrzegania ściśle określonych zasad oraz dokładności. Najlepszy efekt osiąga się przy zastosowaniu karpiówki np. ceramicznej Opal. Mały format dachówki pozwala na łagodne prowadzenie łuku, dzięki czemu lukarna wygląda wyjątkowo estetycznie", mówi Marek Podeszwa, doradca techniczny firmy Braas.

Figurki do ozdabiania połaci dachowej

Gdy zależy nam na wyjątkowo oryginalnym detalu na dachu, warto zastanowić się nad montażem ceramicznej ozdoby dachowej. Ręcznie uformowane figurki gliniane pokryte są bardzo wysokiej jakości glazurą. Nie tylko wyróżniają dom, ale mogą być też talizmanami czuwającymi nad szczęściem jego mieszkańców.

Figurka koguta - Braas Figurka kota - Braas Figurka lunatyka - Braas

Można wybrać tradycyjne kształty kota, koguta czy sowy lub pokusić się o oryginalną figurkę lunatyka. Dobrze, gdy figurka jest pomalowana w sposób imitujący ubarwienie zwierząt.  Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Koniecznie trzeba upewnić się, że są do niej załączone niezbędne akcesoria umożliwiające poprawny i bezpieczny montaż na kalenicy.

{logo}Należy pamiętać, że nawet najpiękniejsze dachówki czy figurki nie będą dobrze wyglądać na niestarannie wykonanym dachu. Wybierając firmę dekarską należy kierować się taką samą starannością jak przy wyborze modelu czy koloru dachówki. Źle wykonany dach może zniweczyć planowany efekt estetyczny i mieć poważniejsze konsekwencje niewidoczne gołym okiem, jak zagrzybienie krokwi w przypadku braku odpowiedniej wentylacji. W wyborze specjalisty pomóc mogą rekomendacje klientów oraz udokumentowany udział w fachowych szkoleniach.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT