Poprawne wykonanie wolego oka

Poprawne wykonanie wolego oka wymaga w szczególności bardzo dobrego przygotowania dekarskiego. Jakość i wygląd tego typu konstrukcji jest również zależna od doboru odpowiedniego rodzaju materiału a także wykonania szczelnego podkładu.

Poprawne wykonanie wolego oka

Wole oko jest odmianą lukarny, która ma kształt półowalny, i którą wyróżnia płynne przejście pomiędzy płaszczyzną dachu a wypukłością okna. Z perspektywy inwestora jest to ciekawe i estetyczne rozwiązanie architektoniczne, zaś z perspektywy wykonawcy wole oko stanowi prawdziwe wyzwanie.

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z poprawnym wykonaniem wolego oka jest harmonijne wkomponowanie tego elementu w całość płaszczyzny dachu. Wymaga to zatem bardzo dokładnego rozmieszczenia łat i odpowiedniego przygotowania więźby dachowej, w tym krążyn. Drugą bardzo istotną kwestią jest precyzja w układaniu poszczególnych dachówek. Wymaga to bardzo dużych umiejętności dekarskich, ponieważ źle ułożone dachówki mogą być źródłem przecieków.

Więźba pod wolim okiem musi mieć specjalną konstrukcję. Potrzebne będzie tu duże doświadczenie w budowie więźb ciesielskich, nie tylko na łączniki metalowe, ale także na tradycyjny pióro-wpust. Łuk zewnętrzny oraz dwa łuki wewnętrzne muszą być odpowiednio wymierzone i dobrane do rodzaju dachówek. Dużo uwagi należy też poświęcić krążynom, wykonywanym najczęściej z klejonego, wielowarstwowego drewna. Prawidłowo wykonana konstrukcja drewniana z odpowiednią geometrią gwarantuje, że przejście między płaszczyzną dachu a wolim okiem jest łagodne i nie wymaga dodatkowych elementów uszczelniających.

Powierzchnia wolego oka oraz połać, w którą jest ono wpisane, musi być pokryta sztywnym poszyciem i szczelnie zabezpieczona - papą lub odpowiednią folią dachową. Kontrłaty powinny być mocowane symetrycznie względem osi wolego oka i dostatecznie gęsto, aby uniknąć uginania się łat. Na tak przygotowanym dachu można układać pokrycie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każdy dach nadaje się do ułożenia wolego oka, jeżeli chcemy zastosować dachówki zakładkowe. Zależy to między innymi od długości połaci dachowej i kąta nachylenia dachu.

Przy tworzeniu konstrukcji wolego oka należy pamiętać o odpowiednim dobraniu jego kształtu do materiału, z którego wykonane będzie pokrycie. Dwa podstawowe parametry to w tym wypadku proporcje wysokości i szerokości ściany frontowej wolego oka oraz kąt spadku połaci wolego oka, który nie może być mniejszy niż 12o od kąta spadku połaci zasadniczej dachu, w który jest ono wpisane.

Poprawne wykonanie wolego oka zależy również od właściwego montażu. Na łuku wolego oka należy przykręcić wszystkie dachówki za pomocą wkrętów, co zapobiegnie ich obsuwaniu. Ponadto, na całej połaci wolego oka trzeba zapewnić odpowiednią wentylację, czyli cyrkulację powietrza pod dachówką.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Röben.

źródło i zdjęcie: Röben

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT