Blacha na rąbek stojący - obróbka komina

Niedbale wykonana obróbka komina może skutkować nieszczelnością pokrycia dachowego. Mając dach skośny należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy obróbce komina.

Blacha na rąbek stojący - obróbka komina

Obróbka komina z blachy składa się z trzech etapów: montaż fartuchów bocznych, fartuchów dolnego i górnego oraz uszczelnienia.

Etap pierwszy - fartuchy boczne

Do wykonania dwóch fartuchów bocznych wykorzystujemy materiał pokrycia, czyli panele z rąbkiem stojącym. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów i uwzględnieniu wysokości kołnierza, który będzie przylegał do komina, krawędź blachy podginamy pod spód, a jej bok zaginamy pod kątem 90°. Na górze arkusza formujemy specjalną zakładkę, która będzie połączona na felc z fartuchem zamykającym komin.

Gotowe fartuchy montujemy zatrzaskując zamek na panelu położonym na dachu tuż obok komina. Z uwagi na to, że zakładka musi się na krawędzi komina, pozostałą część arkusza należy dociąć na długość względem pokrycia dachowego. Górną część arkusza zaginamy pod kątem 45°. Jest to miejsce, które zostanie uszczelnione silikonem dekarskim.

Etap drugi - obróbka dolna i górna komina

Pierwszym elementem tego etapu prac jest prawidłowe przygotowanie obróbki dolnej. W tym celu mierzymy odległości pomiędzy zamontowanymi wcześniej fartuchami bocznymi.  "Z uwagi na to, że będą one połączone na felc, długość obróbki dolnej powinna być o około 50 mm krótsza od wystających zakładek paneli" mówi Artur Marciniak Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji firmy Blachy Pruszyński. Wysokość kołnierza uszczelniającego ustalamy wedle zamontowanych wcześniej paneli bocznych.

Górną krawędź obróbki należy odgiąć pod kątem 45° do wewnątrz. Tak przygotowany element dopasowujemy do komina i poprawiamy ewentualne niedoskonałości. Następnie zaznaczamy miejsce na rąbek stojący oraz linie cięcia na fartuchach bocznych. Po ostatecznym dopasowaniu, obróbkę mocujemy wkrętem do grzbietu rąbka, po czym za pomocą nożyc ręcznych docinamy boczne zakładki fartucha. W dalszej kolejności formujemy (szczypcami ręcznymi) docięte zakładki, zaginając felc do wewnątrz. Czynność tę należy powtórzyć po obu stronach fartucha dolnego.

Prace związane z obróbką górną rozpoczynamy od wykonania fartucha zamykającego tył komina. Musimy uwzględnić wysokość fartucha oraz kąt nachylenia połaci dachu - tak, aby element zamykający idealnie pasował do powierzchni komina. Boczne zakładki formujemy używając szczypiec ręcznych zaginając je na felc. Tak przygotowaną blachę mocujemy do paneli ułożonych na połaci dachu przy kominie.

Etap trzeci - uszczelnienie

Ostatnim etapem obróbki komina jest precyzyjne uszczelnienie połączenia pomiędzy blachą, a jego ścianami. Musi być ono wykonane bardzo dokładnie, gdyż w przeciwnym wypadku spływająca woda może spowodować powstanie zacieków wewnątrz domu. Do uszczelnienia najlepiej wykorzystać specjalistyczny silikon dekarski, który wchodzi w reakcję z blachami powlekanymi, tworząc niezwykle trwałe i pewne połączenie.

źródło i zdjęcie: pruszynski.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT