Zaprojektowanie budynku Ozonowania Pośredniego i Filtrów Węglowych MPWiK w Warszawie wymagało od projektantów dużego kunsztu architektonicznego, zaś od robotników niezwykłej precyzji wykonania. A to wszystko dlatego, że pozostałe budynki wybudowane na terenie "Filtrów Warszawskich" są zabytkami.
Dlatego inwestor zadecydował, że powstający obiekt, ma być nowoczesnym budynkiem utrzymanym w klasycznym stylu, dzięki czemu wkomponuje się on w zabytkową zabudowę "Filtrów Warszawskich". Rozpoczynając roboty budowlane, trzeba było również wziąć pod uwagę wytyczne konserwatora zabytków. Postawiono zatem na sprawdzonych dostawców materiałów, którzy posiadają w swojej ofercie wysokiej jakości produkty.
Oprócz elewacji budynku, gdzie wykorzystano cegłę klinkierową firmy Röben, na uwagę zasługuje dach. Poszycie stanowi blacha miedziana układana w panelach, w systemie belgijskim oraz na tzw. rąbek stojący. Jest ona oksydowana, dzięki czemu ma charakterystyczny zielonkawy odcień, który wraz z upływem czasu uzyska wyrazistą barwę. Dzięki temu uzyskano niezwykle ciekawą kompozycję, zdefiniowaną czerwoną kolorystyką fasady i zielonkawym pokryciem dachowym, co dodatkowo nadało klasycznego charakteru nowoczesnemu budynkowi Ozonowania Pośredniego Filtrów Węglowych.
Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Röben, która znajduje się tutaj.
źródło i zdjęcie: Röben
Komentarze