Kominek dachowy sposobem na prawidłową wentylację domu

Wentylacja dachu oraz całego budynku to priorytet, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Odprowadzenie odpowiedniej ilości wilgoci wpływa zarówno na komfort użytkowania jak i trwałość samego domu, a pomóc w tym może kominek dachowy.

Kominek dachowy sposobem na prawidłową wentylację domu

Kominek dachowy jest częścią systemu wentylacyjnego poprowadzonego przez połać dachu. Jego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wilgoci, której nie jesteśmy w stanie zapobiec w trakcie korzystania z łazienki czy wieszając mokre pranie. Z tego też względu tak ważna jest prawidłowa wentylacja, dzięki której możemy pozbyć się nadmiaru pary, unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach wewnątrz budynku.

"Planując zakup kominka wentylacyjnego, należy przyjrzeć się dokładnie ofertom poszczególnych firm i znaleźć taką, która posiada komplet akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej" radzi  January Nowosiński, doradca Klöber-HPi Polska.

Musimy pamiętać, że wentylacja to grupa elementów, które tworzą system. Muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry, co przekłada się później na cały jej proces. To wybór na długie lata, którego nie da się wymienić bez ponoszenia ogromnych kosztów. W takim przypadku oszczędność, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu, wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach.

Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz. "W przypadku naszego kominka optymalna geometria zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych" dodaje January Nowosiński.

Bardzo istotną kwestią jest także zachowanie się kominka zimą. Często kominki wentylacyjne mylone są z "zabezpieczeniem śniegowym", a takim nie są.

"W celu uniknięcia niekontrolowanych obsunięć polecam zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń. Mogą to być płotki przeciwśniegowe, belki, rury lub śniegołapy. Zasada jest prosta: kominek oddalony od kalenicy więcej niż 1 metr wymaga zabezpieczenia przed osuwającym sie śniegiem, np. układ 3 śniegołapów lub krótki 0,5m płotek przeciwśniegowy" radzi January Nowosiński.

Kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany, gdyż jest częścią systemu, który dba o prawidłową wentylację pomieszczeń. Kominek wentylacyjny skręcamy z płytą podstawową, dopasowaną do danego pokrycia dachowego. Tak zmontowany zestaw należy solidnie połączyć z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji.

A jakie połączenie będzie najlepsze? Takie, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić, inaczej mówiąc elastyczne. Pamiętać trzeba jeszcze o uszczelnieniu wszelkich połączeń. Służą do tego specjalne taśmy czy kołnierze uszczelniające. Muszą być one wytrzymałe, trwałe przez wiele lat, niezależnie od pogody, temperatury i innych czynników atmosferycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Klöber HPI Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: kloeber-hpi.biz

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT