Zabezpieczenia przeciwśniegowe

Zsuwające się z dachu duże masy śniegu i lodu mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego, a także dla mienia mieszkańców domu. Dlatego też czas, jaki pozostał do nadejścia zimy, warto wykorzystać na zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwśniegowych na dachu.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe

W polskim prawie budowlanym nie ma przepisu, który nakazywałby montaż zabezpieczeń przeciwśniegowych na dachach domów jednorodzinnych. Nie mniej jednak istnieje obowiązek utrzymania budynku w należytym stanie technicznym, w tym usuwania sopli, śniegu i nawisów śnieżnych.

Śnieżne zagrożenie

Najlepiej już na etapie wyboru pokrycia czy projektu dachu, pomyśleć nad doborem odpowiednich akcesoriów dachowych, czyli m.in. właśnie zabezpieczeń przeciwśniegowych. Systemy zabezpieczeń są jednymi z najważniejszych na dachu, zwłaszcza w rejonach klimatycznych o dużej ilości opadów śnieżnych. Zdarza się jednak, że inwestorzy zapominają o ich montażu, a pojawiające się, nawet okresowo, obfite opady mogą być przyczyną lawinowego osuwania się śniegu z połaci.

Zsuwający się śnieżny puch stanowi poważne zagrożenie, zarówno dla naszego mienia, jak i zdrowia i życia ludzkiego. Może zniszczyć znajdujące się w pobliżu domu przedmioty: samochód, rośliny, powyginać lub zerwać system rynnowy, a przede wszystkim jest niebezpieczny dla osób trzecich. Pamiętajmy, że jeśli nasz sąsiad dozna uszczerbku na zdrowiu, w wyniku osuwającego się śniegu z naszego dachu, to według prawa grożą nam poważne konsekwencje prawne.

Jak zatem dobrać system zabezpieczeń przeciwśniegowych do naszego dachu? "Taki system powinien znaleźć się na każdym dachu spadzistym (także o nachyleniu 30 stopni). Zwykle płotki przeciwśniegowe, belki, rury czy śniegołapy lub stoppery montowane są od razu na dachach o kącie nachylenia 45 stopni, ponieważ z nich śnieg potrafi osunąć się bardzo szybko i niespodziewanie. Niestety przy dachach o nachyleniu 30º kwestia zabezpieczeń często jest pomijana. Zazwyczaj dopiero po wyrządzeniu jakiejś szkody, pojawia się potrzeba zainstalowania takiego systemu" - tłumaczy Przemysław Skibiński z firmy Klöber-HPi Polska.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwśniegowych

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które zabezpieczają przed osuwającym się śniegiem. Wśród nich możemy wymienić: płotki przeciwśniegowe, belki drewniane lub rury stalowe na odpowiednich wspornikach, rozbijacze śniegu, stopery, rynny leżące itp. Do najczęściej stosowanych należą płotki przeciwśniegowe, montowane na wspornikach. Rodzaj zabezpieczeń i wsporników dobieramy w zależności od typu pokrycia.

"Wybierając ten typ zabezpieczeń, warto zwrócić uwagę na to, czy produkt ma solidną konstrukcję, zabezpieczenie antykorozyjne oraz w jakich odstępach montowane są wsporniki. Ilość wsporników koniecznych do zamontowania płotka powinien określić producent, w zależności od kąta nachylenia dachu oraz jego długości. Nie należy montować płotków rzadziej niż co 80-90 cm. Płotki nie muszą być na połaci przez cały rok, jednak jeśli je zdemontowaliśmy, to należy pamiętać o ponownym ich montażu jesienią. W sytuacji, gdy bariera zostaje na dachu przez okres letni, wtedy przed zimą należy usunąć zgromadzone za niej liście" - radzi Skibiński.

Alternatywnym rozwiązaniem dla systemu płotków przeciwśniegowych są belki drewniane lub stalowe rury. "Są one estetyczne, ale przede wszystkim skutecznie chronią przed masami śniegu, dlatego też cieszą się dużym powodzeniem" - dodaje ekspert firmy Klöber-HPi Polska. Aby spełniały swoje funkcje, muszą być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta (prawidłowy montaż wsporników i zachowanie właściwych odległości). Zaletą belek i rur, oprócz wysokiej skuteczności, jest z pewnością także ich atrakcyjny wygląd.

To, na jaki rodzaj barier przeciwśniegowych zdecydujemy się, w dużej mierze zależne jest od rejonu, w jakim stoi dom. Jeżeli na danym obszarze występują częste i obfite opady śniegu, wówczas zabezpieczenia muszą być wystarczająco mocne. Jednak nie ulega wątpliwości, że zastosowanie zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest wskazane na każdym dachu, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Klöber HPI Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Klöber HPI Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT