Powołana w 1977 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa Rubinkowo zarządza największym osiedlem Torunia. Obecnie zamieszkuje je około 30 tys. osób w 9,3 tys. mieszkaniach. Wraz ze zmianami systemowymi lat 90-tych nastąpił okres modernizacji w budownictwie. Od 2010 roku do końca 2016 w 86 blokach mieszkalnych zainstalowano system przeciwoblodzeniowy DEVI zabezpieczający dachy, rynny i rury spustowe przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zalegający śnieg i lód.
Od wielu lat borykaliśmy się z uciążliwymi i kosztownymi uszkodzeniami budynków po zimie. Zniszczeniu ulegały części zewnętrzne, czyli elewacja, dach, rynny i rury spustowe. Co gorsze, w konsekwencji dochodziło również do zalania mieszkań na najwyższych piętrach, mówi Agnieszka Korzeniewska, Inspektor w SM Rubinkowo.
Przez powtarzające się co roku problemy, mieszkańcy otrzymywali odszkodowania z tytułu zniszczonego mienia, co w konsekwencji powodowało podwyższanie składek ubezpieczeniowych. Było to nie tylko ogromne obciążenie dla budżetu spółdzielni, ale i trudna sytuacja dla obu stron.
Co zapewnia system przeciwoblodzeniowy?
Aby rozwiązać problemy powstające po zimie Autoryzowany Partner DEVI, firma AUTOMATIK - ELEKTROCIEPŁO zainstalowała na budynkach spółdzielni łącznie 19,6 km kabli grzejnych DEVIsafe TM 20T o mocy 443kW oraz 72 sterowniki DEVIregTM 850. Kable te posiadają podwyższoną odporność na promieniowanie UV oraz objęte są najdłuższą na rynku, dwudziestoletnią, gwarancją. W praktyce ich trwałość jest przewidziana na 50 lat.
Wciąż instalujemy nowe systemy…. Koncentrujemy się na likwidacji efektu gromadzenia się śniegu i oblodzenia przede wszystkim w miejscach zacienionych, czyli po północno-zachodniej stronie dachu oraz w głównej rynnie, w pobliżu pionowej rury spustowej, mówi Włodzimierz Kłos, wykonawca.
Dzięki zainstalowaniu systemu DEVI wyeliminowaliśmy zbędne koszty oraz poprawiliśmy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, które jest szczególnie ważne - zgodnie z obowiązującym prawem zarząd spółdzielni ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, mówi Agnieszka Korzeniewska, Inspektor w SM Rubinkowo.
Niskie koszty instalacji systemu przeciwoblodzeniowego
Koszty instalacji systemu przeciwoblodzeniowego oraz niewielkie zużycie energii elektrycznej podczas jego pracy są relatywnie niskie, szczególnie gdy porównamy je z niezaplanowanymi wydatkami na ręczne usuwanie śniegu i lodu oraz naprawę zniszczeń, mówi Włodzimierz Kłos. System włącza się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, tzn. muszą zadziałać jednocześnie dwa czynniki: wilgoć i niska temperatura. Dzięki temu koszty są ograniczone do minimum. Regulacja włącza system, a potem automatycznie wyłącza.
Jak wygląda ochrona dachów, rynien i rur spustowych Spółdzielni Rubinkowo przed śniegiem i lodem? Krótki materiał dostępny w filmie.
źródło i zdjęcie: DEVI
Komentarze