Usuwanie śniegu z dachów

Kilkucentymetrowa warstwa śniegu podczas odwilży często robi się ciężka, a przy tym zamienia się w lód. Powoduje to zagrożenie dla konstrukcji dachów płaskich. Państwowa Straż Pożarna przypomina, iż właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są przez prawo budowlane zobowiązani do usuwania z dachów lodu i śniegu.

Usuwanie śniegu z dachów

Niebezpieczne są również śniegowe nawisy i lodowe sople. Bezwzględnie należy je na bieżąco usuwać, by nie stanowiły zagrożenia. Jednak śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że niestety praktycznie nie zwracamy na nie uwagi.

Państwowa Straż Pożarna - usuwanie lodowych sopliNależyte przestrzeganie obowiązku usuwania śniegu jest kontrolowane przez inspektorów Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Należy pamiętać, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu około 900 kg.

W przypadku zaniedbań w zakresie usuwania śniegu z dachów, administratorzy mogą być karani mandatami lub nawet nakazem zamknięciem danego obiektu. Ponadto obiekty o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz obiekty o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m² muszą być dwa razy w ciągu roku poddawane kontroli stanu technicznego.

Zatem obowiązek usuwania śniegu z dachów dotyczy w stopniu szczególnym hipermarketów oraz hal produkcyjnych i wystawienniczych. Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia między innymi silnych wiatrów i intensywnych opadów atmosferycznych.

Zalegający na dachach śnieg może być groźny. Wystarczy wspomnieć o załamaniu pod ciężarem śniegu dachu katowickiej hali wystawienniczej podczas trwającej tam imprezy w 2006 r. W wyniku tej katastrofy 170 osób zostało rannych a 65 osób poniosło śmierć.

źródło i zdjęcia: straz.gov.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT