Blacha na dach - to warto wiedzieć

Blacha to obecnie jedno z najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Jest trwała i wygląda estetycznie. Podczas wyboru blachy dachowej należy zwrócić uwagę na różne jej parametry. Kiedy warto postawić na blachodachówkę? Jakie są jej rodzaje? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Blacha na dach - to warto wiedzieć

Jakie są rodzaje blach dachowych?

W sprzedaży dostępna jest szeroka gama blach dachowych, wśród których wyróżnia się blachę płaską, trapezową, blachodachówkę oraz płytki dachowe. Wybór konkretnego pokrycia powinien być dopasowany do kształtu dachu.

Blacha płaska doskonale sprawdza się w przypadku dachów płaskich oraz lekko spadzistych (minimum 3º nachylenia połaci). Blacha trapezowa, której fala kształtem przypomina trapez przeznaczona jest natomiast do dachów o większym nachyleniu (5-13º). Znajduje także zastosowanie w wykończeniach elewacji.

Najpopularniejszym obecnie rodzajem blachy dachowej jest blachodachówka, która jest idealnym wyborem, gdy kąt nachylenia jest większy niż 13º. Blachodachówki mają różne kształty i sprawdzają się idealnie w przypadku prostych i dużych dachów.

Poza tym w sprzedaży dostępna jest również blachodachówka panelowa, która znajduje zastosowanie w przypadku skomplikowanych konstrukcji dachowych. Wspomniane wcześniej płytki dachowe przeznaczone są natomiast do dachów o znacznie większym kącie nachylenia.

Ich zaletą z pewnością jest możliwość zastosowania w przypadku skomplikowanych konstrukcji, np. zawierających liczne lukarny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze blachy na dach?

Wybór blachy dachowej to niełatwe zadanie, ponieważ pod uwagę należy wziąć nie tylko jej kolor, czy kształt, ale również parametry. Które są najistotniejsze? Z pewnością zaliczyć do takich należy grubość blachy dachowej, która przekłada się na jej trwałość oraz ciężar.

Warto mieć świadomość, że im grubsza blacha, tym bardziej sztywna, ale również ciężka. Istotnym parametrem przy wyborze blachy na dach jest również efektywna powierzchnia krycia, czyli wartość, dzięki której można obliczyć to, jaka ilość blachy profilowanej będzie niezbędna do pokrycia danego dachu.

Parametrem, który również należy zweryfikować jest rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych, co jest szczególnie istotne w przypadku blach stalowych. Zdecydowanie najpopularniejsze są w tym przypadku blachy ocynkowane. Warto jednak mieć świadomość, że zdecydowanie bardziej trwałe są blachy pokryte alucynkiem, który stanowi o wiele lepszą ochronę.

Ile waży blacha na dach?

Istotnym parametrem przy wyborze blachy dachowej jest jej waga, ponieważ przekłada się to na obciążenie całego dachu. Masa uzależniona jest od materiału, z którego wykonana została blacha, co sprawia, że najlżejsza jest blacha płaska aluminiowa, która waży od 1,6 do 2,9 kg/m².

Więcej, bo od 2 do 6 kg/m² waży blacha płaska stalowa. W przypadku blachy trapezowej masa wynosi od około 4 do 8 kg/m², a wartość ta jest zbliżona do masy blachodachówki stalowej. Zdecydowanie najcięższa jest blachodachówka z posypką, która waży od 5 do nawet 15 kg/m².

Kiedy warto postawić na blachodachówkę?

Jak już wspomniano blachodachówka może być stosowana w przypadku, gdy kąt nachylenia połaci wynosi minimum 13º. Co więcej, wielu ekspertów i dekarzy twierdzi, że może być on mniejszy i wynosić nawet 9º.

Na blachodachówkę decydują się zazwyczaj inwestorzy, którym zależy na szybkości wykonania pokrycia oraz jego estetycznym wyglądzie. Jest to bowiem materiał nie tylko prosty w montażu, czy atrakcyjny cenowo, ale również dostępny w wielu wzorach i kolorach.

Podsumowując należy stwierdzić, że blacha dachowa powinna być dopasowana do konstrukcji danego dachu. Warto również pamiętać, że jej wybór przekłada się nie tylko na koszty, ale również ostateczny efekt wizualny.


źródło i zdjęcia: 4D Grupa Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT