Najlepsze materiały na pokrycie dachowe

Do wyboru jest wiele rodzajów pokryć dachowych. Dla inwestora ma to zarówno dobre, jak i złe strony. Mnogość opcji pozwala znaleźć odpowiednie rozwiązanie, ale też rodzi wiele pytań. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Najlepsze materiały na pokrycie dachowe

Dachówka ceramiczna i cementowa, blachodachówka, blacha dachowa oraz papa. Każdy z tych materiałów ma zarówno dobre, jak i złe strony. Znajduje więc zastosowanie w nieco innych sytuacjach. Jak wypadają one pod względem funkcjonalności, estetyki, trwałości i kosztów?

Wybór pokrycia dachowego. Czym się kierować?

W najlepszej sytuacji są inwestorzy będący jeszcze na etapie wyboru projektu domu. Mogą oni wybrać dowolny rodzaj pokrycia dachowego, a architekt weźmie pod uwagę ich preferencje przy tworzeniu projektu.

Kiedy budynek jest już gotowy, wybór znacznie się zawęża i jest uzależniony od konstrukcji dachu. Poszczególne opcje przeznaczone są do konkretnych rodzajów dachu, znaczenie ma też wytrzymałość więźby.

Jeżeli mimo przeciwwskazań zamierzamy wybrać dany typ pokrycia, konieczna okaże się przebudowa dachu.

Rodzaje pokryć dachowych - dachówka ceramiczna

To klasyczne rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest na pewno trwałość - dachówka ceramiczna może wytrzymać nawet ponad 100 lat. Dla wielu inwestorów istotne będą też niewielkie rozmiary pojedynczych dachówek.

Dzięki nim nie tylko można wykonać pokrycie dla dachów o nietypowych skomplikowanych kształtach, ale też łatwo wymienić uszkodzone sztuki.

Nowoczesne metody produkcji dachówek ceramicznych umożliwiają wykonanie dachówek w wielu barwach i dopasowanie ich do specyfiki danego projektu. Ważnym aspektem jest ponadto użycie powłok uszlachetniających.

Ich zaletą jest wygładzenie powierzchni, odporność na zagrożenia biologiczne (mchy, porosty i grzyby) i większa trwałość koloru.

Jakie ma wady? Przede wszystkim duża waga i związane z nią wymagania co do wytrzymałości konstrukcji dachu. Metr kwadratowy tego pokrycia może ważyć od 45 do 75 kilogramów.

Jakie pokrycie dachowe? Dachówka cementowa

Dachówka cementowa pod względem estetyki właściwie nie ustępuje swoim ceramicznym odpowiednikom. Szerokie możliwości formowania oraz duży wybór powłok sprawiają, że niewprawne oko najpewniej nie będzie w stanie odróżnić obu typów - zwłaszcza dachu.

Różnice widać natomiast, jeśli chodzi o wagę (cementowe są lżejsze - od 30 do 70 kilogramów), cenę (są tańsze) i wytrzymałość (niższa niż w przypadku ceramicznych).

Rodzaje pokryć dachowych - blachy dachowe

Blachy dachowe to bardzo różnorodny segment rynku. Obok modeli płaskich, dostępne są też trapezowe oraz imitujące dachówkę (tzw. blachodachówka). Można kupić je w formie arkuszy lub jako przycinane na wymiar taśmy.

Najczęściej produkuje się je z blachy ocynkowanej, ale istnieją również wersje miedziane, aluminiowe i cynkowe. Pokrycia z blachy wyróżniają się niską wagą - od 2 do 15 kilogramów na metr kwadratowy.

Jako że są wśród nich bardzo tanie modele, czyni to z nich idealne rozwiązanie podczas budżetowych remontów wiekowych budynków z mocno osłabioną konstrukcją dachu.

Pokrycia dachowe - włóknocement

Włóknocement wytwarzany jest z cementu, włókna celulozowego, kredy wapiennej lub krzemionki pełniących funkcję dodatków zbrojeniowych i wody.

Jego największą zaletą jest trwałość - zarówno, jeśli chodzi o wpływ opadów, promieni słonecznych oraz zmiennych temperatur, jak i zagrożenia ze strony grzybów czy szkodników. Materiał ten nie obciąża też konstrukcji dachu. Inwestorzy dbający o środowisko naturalne na pewno docenią też fakt, że może on być powtórnie przetwarzany.

Jaki rodzaj pokrycia dachowego? Papa

Papa to tani i lekki rodzaj pokrycia - jej metr kwadratowy waży zaledwie 4-6 kilogramów. Składa się z welonowo-poliestrowej, tekturowej lub wykonanej z włókna szklanego osnowy pokrytej obustronnie asfaltem.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje papy - podkładową oraz do krycia wierzchniego. Pierwsza znajduje zastosowanie np. przy dachach zielonych lub do wstępnego pokrycia dachów spadzistych, drugiej używa się przy konstrukcjach płaskich.


źródło i zdjęcia: 4D Grupa Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT