Pokrycia bitumiczne - na jakim dachu sprawdzą się najlepiej?

Pokrycie musi być dopasowane do konstrukcji dachu. W przypadku słabszej więźby można zdecydować się na blachodachówkę lub na tańsze i prostsze w montażu pokrycie bitumiczne. Dowiedz się więcej, na ten temat.

Pokrycia bitumiczne - na jakim dachu sprawdzą się najlepiej?

Pokrycia bitumiczne - co mamy do wyboru?

Do krycia dachów, tworzenia warstw podkładowych, ale i hydroizolacji używane są produkty bitumiczne. Wśród nich można wymienić papy dachowe, gonty bitumiczne, a także płyty faliste. Takie pokrycia dachowe znane są od wieków.

Papy dachowe sprawdzają się na dachach płaskich, ale stosowane są także jako warstwa podkładowa przy większych spadkach.

Gonty bitumiczne mają strukturę zbliżoną do pap nawierzchniowych. Są stworzone z welonu z włókna szklanego pokrytego masą bitumiczną i posypką mineralną bądź ceramiczną. Wycięcia pasów mogą tworzyć wzór pokrycia w kształcie rybiej łuski.

Wyróżniamy jeszcze bitumiczne płyty faliste, które charakteryzują się lekkością. Takie płyty są tworzone z włókien organicznych nasycanych bitumem pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze.

Płyty barwione są w masie i utwardzane żywicą. Stają się w ten sposób odporne na działanie promieniowania UV i łuszczenie. Powłoki bitumiczne bezspoinowe mogą pełnić funkcję podkładową, mocującą i uszczelniającą.

Na jaki dach pokrycia bitumiczne?

Pokrycia bitumiczne są dobrą alternatywą dla tradycyjnej dachówki ceramicznej, zwłaszcza na dachach płaskich czy o lżejszej konstrukcji. Gonty bitumiczne sprawdzają się na dachach o nachyleniu połaci od 10 do 90 stopni. Trzeba przy tym wiedzieć, że ciężar powierzchniowy pokrycia wynosi od 9 do 12 kg/m2.

Są to pokrycia elastyczne, stąd sprawdzają się do dachów krzywoliniowych, łukowych, w przypadku których jedynym ograniczeniem jest możliwość kształtowania podkładu montażowego.

Jeżeli szukacie pokrycia dachowego do wyremontowania starego dachu, czy też pokrycia nowej konstrukcji dachowej, to sprawdzą się także bitumiczne płyty faliste. Można je stosować na dachy, z których usunięte zostały płyty azbestowo-cementowe.

Bitumiczne płyty faliste nadają się do pokrycia dachów i połaci dachowych o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Mogą być układane na dachu o promieniu krzywizny od 5 metrów. W przypadku bitumicznych płyt falistych montaż polega na przybijaniu ich gwoździami ze specjalnymi podkładkami do łat przez górną falę.

Sprawdzą się na dachach o bardzo skomplikowanej konstrukcji, nawet takich, które wyposażone są w naroża, załamania, kosze i wąskie płaszczyzny. Są odpowiednie do dachów z wolim oczkiem. Gonty bitumiczne mają tu zastosowanie nie tylko ze względu na swój niewielki ciężar, ale również łatwość montażu nawet w trudno dostępnych miejscach.

Gonty można przycinać i kleić, tworząc niezwykle szczelne wykończenie połaci dachowej. Każdy inwestor musi pamiętać o tym, że wybór gontów bitumicznych jest możliwy jeśli dach jest odpowiednio sztywny. Zdecydowaną zaletą gontów bitumicznych jest fakt, że sprawdzą się na dachach dopasowanych do budynków w różnych stylach architektonicznych.

Gonty występują w wielu kolorach i wzorach, co także ułatwia dobór odpowiedniego wykończenia dachu do elewacji. Można je dopasować do nowoczesnych, prostych brył w stylu industrialnym czy skandynawskim, ale i domów w stylu dworkowym, czyli rustykalnym.


źródło i zdjęcia: 4D Grupa Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT