Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego?

Rodzaj pokrycia dachowego proponuje architekt, biorąc pod uwagę wytyczne MPZP, bryłę budynku oraz gust inwestora. Zwykle wybór materiału jest prosty. Dobranie koloru może przysparzać trudności, z powodu mnogości oferty producentów. Prawidłowe ułożenie pokrycia to już zadanie dekarzy. Warto poświęcić więcej czasu na wyszukanie sprawdzonej ekipy z doświadczeniem w układaniu danego materiału, która zadba kompleksowo również o niezbędne akcesoria.

Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego?

Z artykułu dowiesz się:

 • Od czego zależą koszty ułożenia dachu?
 • Gdzie szukać solidnych dekarzy?
 • Gdzie zamawiać pokrycie dachu?
 • Dlaczego warto wybrać dachówki ceramiczne?
 • Jakie zalety mają dachówki cementowe?
 • Jak montuje się dachówki?
 • Jakie cechy mają blachy płaskie i blachodachówki?
 • W jaki sposób montuje się blachę?
 • Czy warto wybrać gonty bitumiczne?
 • Jak układa się gonty?
 • Czy strzechę można ułożyć na każdym dachu?
 • Czy warto stosować łupek kamienny?
 • Jaki podkład stosuje się pod dane pokrycie?

Budujący własne domy planują materiał na pokrycie dachu, kierując się względami estetycznymi, modą, trwałością oraz ceną. Obecnie na ogół wybierają pomiędzy dachówką a blachą ją imitującą (blachodachówką) lub płaską, układaną na rąbek stojący. Nieliczni stawiają na gont bitumiczny, strzechę albo łupek.

OD CZEGO ZALEŻĄ KOSZTY UŁOŻENIA DACHU?

Ostateczne decyzje dotyczące wyboru pokrycia dachowego zwykle zapadają po porównaniu kosztów co najmniej dwóch zbliżonych materiałów. Bardzo często okazuje się, że pierwotnie przewidziana blachodachówka czy gonty bitumiczne, jako powszechnie uznawane za dużo tańsze od dachówki, wcale takie nie są, bo sama cena materiału to nie wszystko.

Kalkulując koszty, trzeba pamiętać, że wykonanie sztywnego poszycia z desek lub płyt, przykrytego papą lub folią dachową, będzie droższe (a niezbędne właśnie pod pokrycie z blach i gontów bitumicznych) od ułożenia ołacenia przykrytego membraną.

Ponadto różne będą koszty ekipy dekarskiej – ułożenie blachodachówki w dużych arkuszach na prostym dachu będzie tańsze niż pokrycie tego samego dachu dachówką. Z kolei blachodachówka układana na skomplikowanym dachu będzie wymagała docinania blachy, co podniesie koszty i w konsekwencji może być droższa od ułożenia drobnowymiarowej dachówki.

Nie bez znaczenia jest również ilość odpadów – czyli strat materiału – tym większa, im bardziej skomplikowany jest kształt dachu. Na takich połaciach najlepiej sprawdzą się elementy drobnowymiarowe, np. dachówki, a zamiast dużych arkuszy blachy – mniejsze panele o powierzchni ok. 1 m2.

Dom z elewacją z klinkieru
Dach o skomplikowanym kształcie z licznymi koszami, lukarnami i kominami, to większe ryzyko popełnienia błędów, bo więcej jest miejsc wymagających szczególnej staranności. IBF

GDZIE SZUKAĆ SOLIDNYCH DEKARZY?

Niestety, dość powszechne jest krycie dachów przez murarzy stawiających dom. Zdecydowanie należy zlecić te prace doświadczonym dekarzom, bo nie wystarczy przestrzegać tylko zaleceń producentów. Szczególnej uwagi i wysokich kwalifikacji wykonawców wymaga realizacja dachu o skomplikowanym kształcie, na którym jest dużo miejsc, które źle pokryte mogą z czasem stracić szczelność.

Dekarzy najlepiej szukać z polecenia. Obejrzeć kilka ułożonych przez nich dachów i porozmawiać z właścicielami. Można również wytypować ekipę na stronach producentów konkretnych rodzajów pokryć lub w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy.

Warto też wiedzieć, że dużo więcej czasu zajmie znalezienie doświadczonych fachowców do ułożenia mniej popularnych materiałów, takich jak strzecha czy łupek kamienny.

GDZIE ZAMAWIAĆ POKRYCIE DACHU?

Materiały na dach kupuje się w składach budowlanych i hurtowniach. Ceny pokryć w różnych punktach mogą być odmienne, nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta.

Zanim zdecydujemy się na zakup, porównajmy ceny w kilku sklepach i negocjujmy rabaty, szczególnie jeśli u tego samego dostawcy nabędziemy również folię wstępnego krycia, rynny i obróbki  dachowe.

Czasem opłaca się zamawiać materiały za pośrednictwem dekarza, który na ogół ma duże zniżki w hurtowniach, poza tym zamówi on precyzyjnie właściwą ilość materiału oraz wszystkie niezbędne akcesoria.

Dowiesz się więcej:

Czy rynny są koniecznym elementem każdego dachu?

Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu – bez względu na to, czym jest pokryty. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach o bardzo szerokich i schodzących nisko nad ziemię okapach.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DACHÓWKI CERAMICZNE?

Ponieważ są one jednak wyjątkowo trwałe i mogą przetrwać ponad 100 lat. Produkuje się je z gliny z domieszkami kwarcu albo mączki ceglanej. Mają niewielkie rozmiary (na 1 m2 potrzeba ok. 13 sztuk), dlatego układa się je nieco wolniej niż cementowe. Są ciężkie – 1 m2 pokrycia waży średnio ok. 50 kg. Wytwarza się je w wielu kolorach, uzyskiwanych dzięki barwieniu w masie lub pokrywaniu barwnymi powłokami. Najmniej odporne na porastanie mchem są dachówki naturalne.

Najlepiej zabezpieczone przed osiadaniem zanieczyszczeń oraz porastaniem mchem i glonami są dachówki szkliwione (glazurowane).

Gwarancją trwałego dachu są solidni dekarze, mający doświadczenie w układaniu danego materiału. RUUKKI

JAKIE ZALETY MAJĄ DACHÓWKI CEMENTOWE?

Wykonuje się je z mieszaniny cementu, piasku kwarcowego, nadającego barwę pigmentu i wody. Są większe od ceramicznych, ale nieco lżejsze – 1 m² nie waży więcej niż 45 kg. Kolor nadaje się im przez barwienie w masie, co zapewnia wysoką trwałość, oraz przez malowanie już po uformowaniu dachówek. Aby powierzchnia elementów miała większy połysk i trwałość, maluje się ją farbami akrylowo-polimerowymi, efekt mokrego dachu natomiast uzyskuje się dzięki farbom z nabłyszczaczem.

JAK MONTUJE SIĘ DACHÓWKI?

Dachówki (cementowe i ceramiczne) umieszcza się na łatach przybitych do kontrłat. Poniżej kontrłat znajduje się membrana dachowa albo pełne deskowanie (z desek lub płyt drewnopochodnych) z papą lub folią wstępnego krycia. Układa się je w rzędach poziomych, zaczynając od okapu. Dachówki utrzymują się pod własnym ciężarem, więc poza rejonami o silnych wiatrach mocuje się np. tylko co piątą z nich (zgodnie z zaleceniami producenta). Wyjątkiem są elementy skrajne, przytwierdza się je wszystkie.

Mimo że zalecany kąt nachylenia połaci z dachówek wynosi 22–60°, to można je również układać na dachach o mniejszym kącie nachylenia – min. 15°, ale wówczas należy przygotować szczelne sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych z papą bądź folią. Na bardzo stromych fragmentach dachu (powyżej 75°) trzeba natomiast mocować każdą dachówkę.

 

W odpowiednich miejscach należy ułożyć dachówki przelotowe, przeznaczone do wyprowadzania ponad dach anteny oraz stopnie kominiarskie. BRASS

CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ BLACHY PŁASKIE I BLACHODACHÓWKI?

Oba rodzaje materiałów sprzedawane są w postaci arkuszy blachy o rdzeniu stalowym lub aluminiowym, pokrytym powłokami ochronnymi, które zabezpieczają ją przed korozją. Powłoki nadają też wyrobom pożądany kolor oraz fakturę. Blachy płaskie i blachodachówki najlepiej układać na dachach prostych, o nieskomplikowanych połaciach. Jest to pokrycie lekkie, waży ok. 5 kg/m2. Trwałość takiego dachu oceniana jest na 30–50 lat.

Specjalnym rodzajem pokryć z blachy są blachodachówki z posypką. Wyglądem najczęściej przypominają łupek kamienny. Powierzchnia elementów wykończona jest warstwą kruszywa skalnego albo barwionego piasku kwarcowego. Chropowata posypka wycisza krople deszczu i spowalnia zsuwanie się śniegu.

Nowoczesnym rodzajem blaszanych dachów są pokrycia panelowe. Mogą one odzwierciedlać dachówki lub np. drewniany gont. Najczęściej materiały te mają specjalny system montażowy (zatrzaski i otwory, wyprofilowane przednie krawędzie albo rowki montażowe), pozwalający ukryć wkręty i eliminujący ingerencję w powłokę.

1. Ponieważ dachówki są ciężkie, utrzymują się pod własnym ciężarem. Standardowo mocuje się tylko co piątą z nich, wszystkie dachówki skrajne oraz te układane na bardzo stromych dachach. WIENERBERGER 2. Układanie paneli na rąbek stojący. BLACHY PRUSZYŃSKI

W JAKI SPOSÓB MONTUJE SIĘ BLACHĘ?

Blachodachówki mocuje się na ruszcie z kontrłat i łat nośnych. Pracę zaczyna się od okapu do kalenicy, a do ich przytwierdzania używa się wyłącznie wkrętów samonawiercających z gumową podkładką, umieszczając je w dole przetłoczenia po 5 czy 6 szt./m2, a wzdłuż okapu i kalenicy – w każdym zagłębieniu fali. Arkusze lub panele blachy płaskiej układa się prostopadle do okapu i łączy na tzw. rąbek stojący, który może być pojedynczy lub podwójny (ten zaleca się na dachy o nachyleniu mniejszym niż 25°). Rąbki powstają przez zagięcie (pojedyncze raz, podwójne dwa razy) i wywinięcie sąsiadujących ze sobą elementów. Na rynku dostępne są też panele montowane w systemie click, czyli na zatrzask bez konieczności zaginania rąbka.

Blachodachówka tradycyjna, imitująca dachówki (a RUUKKI) i pokrycie z posypką mineralną naśladujące łupek (b AHI ROOFING).

CZY WARTO WYBRAĆ GONTY BITUMICZNE?

Gonty te zbudowane są z włókna szklanego, pokrytego masą bitumiczną (modyfikowaną elastomerem) i posypką mineralną lub ceramiczną w różnych kolorach. Ciężar pokrycia wynosi 9–12 kg/m2, zależnie od odmiany. Spodnia płaszczyzna jest samoprzylepna na całej powierzchni, a spoina trwale elastyczna.

JAK UKŁADA SIĘ GONTY?

Pod gont bitumiczny szykuje się sztywne pełne poszycie, najlepiej z płyt drewnopochodnych. Pasy gontów układa się na zakład i przybija za pomocą gwoździ papowych. Warstwa samoprzylepna na spodniej części łączy elementy ze sobą, tworząc jednolitą, elastyczną, ciągłą i wodoszczelną połać.

Gonty mogą być układane na dachach o nachyleniu połaci od 12° do 90°. STEMA

CZY STRZECHĘ MOŻNA UŁOŻYĆ NA KAŻDYM DACHU?

Pokrycie z trzciny najlepiej wygląda na dachu o dużym kącie nachylenia. Obecnie produkowane strzechy są odpowiednio zaimpregnowane, chronione przed ogniem i korozją biologiczną. Niestety, są drogie, więc na ogół decydują się na nie inwestorzy z zasobnym portfelem i preferujący tradycyjną architekturę. Materiał ten charakteryzuje doskonała izolacyjność cieplna oraz akustyczna. Jest to jedno z najcięższych pokryć dachowych. Na stromym dachu żywotność strzechy jest dłuższa, i jest ona szacowana na 60–100 lat.

A MOŻE ŁUPEK KAMIENNY?

Płytki łupka mają ok. 5 mm grubości i uzyskuje się je przez cięcie skał warstwowych. W sprzedaży znajdziemy elementy  prostokątne, w kształcie rybiej łuski czy nieregularne w odcieniach zieleni, brązu, szarości, czerni, grafitu. W przypadku tzw. dzikiego krycia, dekarz formuje każdą płytkę, dopasowując ją do połaci. Wymaga to jednak dużego doświadczenia. Łupek nie należy do tanich, ale za to można go uznać za jedno z najtrwalszych pokryć. Trwałość wykonanego z niego dachu szacuje się na 200–300 lat.

JAKI PODKŁAD STOSUJE SIĘ POD DANE POKRYCIE?

Poszczególne pokrycia dachowe wymagają różnego typu podkładu. Stanowi on warstwę, znajdującą się między konstrukcją więźby i okładziną.

Dachówki, blachodachówki, blacha trapezowa i strzecha (a także blachy profilowane) to pokrycia, które nie potrzebują oparcia na całej powierzchni. Wystarczy więc ołacenie – ruszt z kontrłat, przybijanych równolegle do krokwi, oraz łat, mocowanych prostopadle do nich. Pod te pokrycia można też wykonać pełne deskowanie, ale zwiększy ono koszty (materiały, robocizna).

 

Podkład z łat i kontrłat pod pokrycie z dachówki ceramicznej.

Podkład z desek pod pokrycie z gontów bitumicznych.

Parametry rusztu dobiera się do ciężaru i sztywności pokrycia, obciążeń zewnętrznych, rozstawu krokwi i kąta nachylenia dachu. Przed przybiciem kontrłat, układa się paroprzepuszczalną membranę, która chroni dach przed  wnikaniem wody. Blacha płaska, gonty bitumiczne i drewniane oraz łupek kamienny wymagają pełnego deskowania. Wykonuje się je przez przybicie do krokwii wąskich desek lub płyt OSB, mfp o podwyższonej odporności na wilgoć. Na taki podkład układa się papę bądź specjalną folię dachową.

Sztywne poszycie najszybciej układa się z dużych płyt OSB lub mfp. PFLEIDERER

Joanna Dąbrowska

Fot. otwierająca: BUDMAT

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE