Jak składować blachodachówkę?

Produkowane obecnie blaszane pokrycia dachowe są powlekane warstwami, chroniącymi przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Aby nie dopuścić do zniszczenia powłok ochronnych, blachodachówki - zanim zostaną zainstalowane na dachu - muszą być odpowiednio składowane i przechowywane.

Jak składować blachodachówkę?

Blachodachówka przywieziona na plac budowy nie zawsze jest od razu układana na dachu. Powodem przesunięcia montażu mogą być na przykład niekorzystne warunki atmosferyczne.

W takim przypadku należy zadbać o odpowiednie składowanie arkuszy blachy oraz ich bezpieczne przechowywanie aż do momentu rozpoczęcia montażu pokrycia dachowego.

Firma Budmat ma w swojej ofercie blachodachówkę modułową, której atutem jest nie tylko łatwy montaż na dachu, ale także dogodne warunki transportu oraz przechowywania.

Bezpieczne przenoszenie blachodachówki

Arkusze blachodachówki mają dość duże rozmiary, aby więc nie uległy nieodwracalnym uszkodzeniom i odkształceniom, do ich przeniesienia w odpowiednie miejsce niezbędnych jest kilka osób.

Na przykład do rozładunku arkuszy o długości 4 m.b. potrzebne są cztery osoby. Arkusze należy podnosić, trzymając je po długości, przy maksymalnym rozstawie rąk poszczególnych osób.

Nie wolno także dopuścić do szorowania o siebie poszczególnych arkuszy blachy. Może to doprowadzić do uszkodzenia warstw zabezpieczających, co z kolei spowoduje rdzewienie blachy w tym miejscu.

Znacznie łatwiej można sobie poradzić sobie z rozładunkiem i przenoszeniem blachodachówki modułowej. Elementy (moduły) są lekkie i mają niewielki rozmiary – 745 x 1190 mm – co znacznie ułatwia ich transport, a następnie przenoszenie na placu budowy.

Bezpiecznie zapakowane blachodachówki

Blachodachówki modułowe potrzebne do pokrycia średniej wielkości dachu mogą zmieścić się nawet na jednej europalecie. Ułożone na palecie pakiety modułów (po kilkanaście arkuszy w jednym pakiecie) są oddzielone od siebie specjalnymi styropianowymi przekładkami, których kształt odwzorowuje geometrię blachodachówki.

Przekładki stabilizują poszczególne pakiety arkuszy i zabezpieczają je podczas transportu. Firma Budmat jako jedyna na całą paletę blachodachówek modułowych naciąga rękaw foliowy usztywniający całą paczkę oraz dodatkowy kaptur z folii podwójnie zabezpieczający blachę przed wilgocią.

Zabezpieczona w tak dokładny sposób paleta może czekać na montaż, gdyż produkt w pełni jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Prawidłowe przechowywanie pokryć blaszanych

Blachodachówkę należy chronić przed dużymi zmianami wilgotności i temperatury powietrza, które mogą być przyczyną kondensacji pary wodnej między arkuszami. Skutkiem tego zjawiska najczęściej są ogniska korozji w postaci białych i czarnych plam, a także odparzenia powłoki lakieru.

Aby nie dopuścić do uszkodzenia powłok ochronnych, blachy najlepiej składować w pomieszczeniach suchych i przewiewnych. W razie zamoczenie blachy należy jak najszybciej wysuszyć wszystkie arkusze, aby zapobiec uszkodzeniom blachodachówki i powstawaniu ognisk korozji.

Arkusze blachy układa się na podporach o szerokości minimum 10 cm i wysokości 20 cm, rozmieszczonych maksymalnie co 1 metr. Możemy do tego celu użyć specjalnych palet, które zabezpieczą blachodachówkę przed zabrudzeniem, np. ziemią czy żwirem.

Istnieje możliwość składowania paczek jedna na drugiej, trzeba jednak przełożyć je listwami. Maksymalnie można ułożyć po trzy paczki. Paczek nie należy niczym obciążać. Zakazane jest też chodzenie po nich. Pamiętajmy, że ofoliowaną blachodachówkę można przechowywać maksymalnie przez miesiąc od momentu dostawy.

Arkusze blachy mogą być tymczasowo składowane na wolnym powietrzu, ale powinny być wtedy przykryte i właściwie wentylowane. W tym celu można przykryć je plandeką, jednak w taki sposób, by nie leżała bezpośrednio na blasze.

Dłuższe przechowywanie blachodachówki

Jeśli towar przeznaczony jest do dłuższego składowania (dłużej niż 1 miesiąc od daty dostawy), to poszczególne arkusze blachy należy poprzekładać cienkimi listwami. Umożliwi to przewiew powietrza z dolnej i górnej strony arkusza, eliminując występowanie kondensacji pary wodnej między arkuszami.

Gdy blachodachówka jest ofoliowana przezroczystą folią ochronną, należy koniecznie ją rozerwać (przed upływem dwóch tygodni od dostawy). W przeciwnym razie możemy mieć problem z usunięciem zabezpieczenia.

Producenci polecają, by blachodachówkę zamontować nie później niż 6 miesięcy od daty jej produkcji, gdyż składowanie naraża ją na zawilgotnienie czy odbarwienie. Długie składowanie jest zbędnym ryzykiem.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT