Jaką dachówkę wybrać na dach dwuspadowy?

Dachy dwuspadowe cieszą się nieustannym zainteresowaniem wśród osób decydujących się na budowę domu. Siła pokrycia o takim kształcie tkwi w oszczędności czasu potrzebnego na wykonanie prac dekarskich oraz, co z tym związane, niezbędnych nakładów finansowych. Szerokie są również możliwości w zakresie wyboru dachówki na dach dwuspadowy - jej kształtu, koloru i materiału, z którego będzie wykonana. Idealnie dobrana podkreśli niepowtarzalny charakter naszego domu.

Jaką dachówkę wybrać na dach dwuspadowy?

Architektura dachu dwuspadowego

Zatem jaka dachówka na dach dwuspadowy będzie najlepsza? Jakie kryteria dotyczące jej wyboru powinniśmy uwzględnić? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę dachu i nasze indywidualne upodobania. Również architektura całego budynku, jego otoczenie oraz istotne właściwości dostępnych na rynku modeli mają ogromny wpływ nasz wybór.

Architektura dachu dwuspadowego obecnie utożsamiana jest z nowoczesnym budownictwem zrównoważonym, z budynkami energooszczędnymi i pasywnymi. Oszczędna w kształtach, zwarta bryła pozwala na uzyskanie korzystnych parametrów energetycznych.

- Modna, prosta forma idzie w parze z tendencjami nowoczesnej architektury i jest jedną z podstawowych cech budownictwa energooszczędnego - potwierdza architekt Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej ARCHON+.

W związku z tym, szukając idealnego produktu na dach dwuspadowy, warto sięgnąć po dachówki płaskie, które podkreślą minimalistyczny charakter naszego domu.

Prosta forma idealnie pasuje do architektury pozbawionej zbędnych ozdobników, domów zbudowanych na planie wydłużonego prostokąta. Dachówki dostępne najczęściej w modnych barwach - od szarości, przez kolor łupka, antracytu, do głębokiej czerni - podkreślają elegancki, choć nieco surowy wygląd budynku.

- Przy wykończeniu dwuspadowego dachu bardzo dobrze sprawdzają się aktualnie modne, matowe dachówki. Nie dominują i nie przytłaczają innych okładzin oraz stylistycznie odpowiadają tego typu architekturze. Jednolita tafla dachu, powstająca po zamontowaniu na połaci dachówek płaskich w przypadku konstrukcji dwuspadowej zostaje przełamana jedynego estetyczną linią kalenicy.

- Ten element, wykonany z gąsiorów dopasowanych pod względem koloru i stylu do dachówki podstawowej, staje się czymś w rodzaju ozdobnika całej konstrukcji - zaznacza Monika Lisowska-Łętocha.

Dach dwuspadowy nie jest zarezerwowany tylko dla domów utrzymanych w nowoczesnym stylu. Tu również idealnie sprawdzą się i tradycyjne formy dachówek - holenderki płaskie lub znane od lat esówki. Wymienione modele są oferowane w ponadczasowej czerwieni, odcieniach brązu lub wariantach płomieniowanych. Odważnych zachęcamy do sięgnięcia po awangardowe kolory - granatowy lub zielony.

Tradycyjny model dachówki na dachu dwuspadowym podkreśla ponadczasowy styl naszego budynku. Niekiedy ciekawym rozwiązaniem może okazać się także wzbogacenie poddasza lukarnami, które nawiążą do charakteru dworkowego. Łącząc tradycyjną formę z nowoczesnym kształtem dachu, możemy mieć pewność, że uzyskamy nietuzinkowy efekt.

Jaka dachówka na dach dwuspadowy?

Na dachu o nieskomplikowanej konstrukcji możemy z powodzeniem zastosować zarówno dachówki ceramiczne jak i cementowe. Uważane przez wielu za „szlachetne”, pokrycie ceramiczne, to rozwiązanie dla wszystkich ceniących elegancki materiał dostępny w niezwykle bogatej kolorystyce.

Stosowanie przez producentów wysokiej jakości powłok sprawia, że nie będziemy musieli poświęcać wiele czasu na ich konserwację i utrzymanie w czystości. Do wyboru mamy produkty posiadające powierzchnię naturalną bądź uszlachetnione angobowaniem lub glazurowaniem. Powłoki te nadają intensywną barwę dachówce oraz doskonale chronią jej powierzchnię.

Jeśli zależy nam na połączeniu optymalnej jakości z eleganckim wyglądem i niższymi kosztami zakupu - wybierzmy dachówki cementowe.

Modele nawiązujące do znanych od stuleci kształtów są niepalne i wodoodporne. Posiadają właściwości hydrofobowe, które sprawiają, że woda spływa z dachówki w postaci kropel, chroniąc połaci przed osadzaniem się zanieczyszczeń, doskonale tłumią dźwięki i pozbawione są efektu rozszerzalności termicznej.

- Specjalne powłoki, którymi pokryte są dachówki sprawiają, że woda spływa po nich, nie wchodząc w naturalnie porowate powierzchnie, a co za tym idzie - nie dochodzi do zamrażania i rozmrażania materiału. Dzięki stosowanym współcześnie nowoczesnym powłokom odznaczą się wyjątkowymi walorami estetycznymi i będą wspaniałą ozdobą budynku - podkreśla Jarosław Kostrzewa, trener w Akademii CREATON.

Ogromną zaletą dachów dwuspadowych jest ich duży kąt nachylenia, który sprawia, że woda opadowa jest skutecznie odprowadzana, natomiast śnieg łatwo zsuwa się z konstrukcji pozbawionej załamań zarówno z dachówki ceramicznej, jak i cementowej.

Odpowiedni kąt nachylenia, brak skomplikowania poszczególnych fragmentów dachu sprawia, że w zakresie rozwiązań dodatkowych nie musimy poszukiwać złożonych i kosztownych systemów. Możemy zaoszczędzić na wielu akcesoriach, które są niezbędne w przypadku modelu o skomplikowanej architekturze. Dach dwuspadowy pozwala nam ograniczyć się jedynie do akcesoriów spełniających podstawowe funkcjonalności.

Musimy zadbać m.in. o skuteczną wentylację pomieszczeń i odpowietrzanie instalacji sanitarnej, dzięki zastosowaniu odpowiednich kominków, ochronę przed śniegiem i lodem oraz komunikację dachową - stosując odpowiednie systemy oraz wyłazy dachowe.

Rezygnując z konkretnych elementów dodatkowych należy uważać, aby swoim wyborem nie wpłynąć na obniżenie jakości i trwałości całego dachu. Mimo że na połaci nie będzie wielu słabych miejsc (nie licząc komina), które szybciej mogłyby zacząć przeciekać, to musimy pamiętać o odpowiednich membranach czy taśmach.

To dzięki nim nasz dach osiągnie wysokie parametry użytkowe m.in. pod względem szczelności, paroprzepuszczalności czy przepuszczalności termicznej. Nie może tu zabraknąć dachówek bocznych, ewentualnie, również i bocznych połówkowych, które estetycznie zamkną całą połać na końcach.

Coraz więcej architektów i inwestorów decyduje się na domu pokryte dachami dwuspadowymi również dlatego, że taki kształt umożliwia efektywne zagospodarowanie poddasza na dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. W takiej sytuacji szczególnie ważny jest dobór odpowiedniej membrany.

Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych i funkcjonalnych produktów przeznaczonych zarówno do pokryć z dachówki ceramicznej, cementowej, jak i blachodachówki.

W większości wyróżniają się one łatwością montażu oraz idealnymi parametrami użytkowymi: wysoką oddychalnością, szczelnością i odpornością na uszkodzenia. To jest szczególnie ważne w momencie, gdy decydujemy się na zagospodarowanie poddasza, np. jako pokój dziecięcy, dodatkową łazienkę lub sypialnię.

Co więcej, konstrukcja dachu dwuspadowego, jak i właściwości pokrycia wykonanego z dachówek sprzyja zminimalizowaniu strat ciepła.

Montaż dachu dwuspadowego

Do kolejnych zalet konstrukcji dwuspadowych należy zaliczyć również stosunkowo łatwy montaż i niski koszt wykonania dachu. Mocowanie dachówek ceramicznych lub cementowych jest zdecydowanie krótsze w zestawieniu z ilością pracy i czasu niezbędnego na wykonanie przez dekarza dachu wielospadowego, mansardowego, zawierającego lukarny lub liczne łączenia, np. połaci ze ścianą.

Dodatkowo, specyfika dachu dwuspadowego zmniejsza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych, zarówno pod względem wykonania więźby, jak i ułożenia pokrycia.

Na dachach dwuspadowych warto zastosować dachówki wielkoformatowe, ponieważ regularność płaszczyzny minimalizuje straty materiałowe.

To w efekcie przełoży się na oszczędność naszych kosztów oraz wpłynie na dodatkowe skrócenie czasu montażu produktów. Tu idealnie sprawdzą się formaty zapewniające nam zużycie w przedziale 9-11 szt. na 1 mkw.

Dodatkowo, duża elastyczność w zakresie rozstawu łat umożliwia perfekcyjne dopasowanie dużych modeli do połaci o małych oraz dużych powierzchniach. W przypadku dachu o prostej konstrukcji warto zastanowić się nad zasadnością wykorzystania mniejszych modeli. Tu format przekłada się na większe zużycie na 1 mkw, nawet ok. 14-16 szt. i w efekcie na wyższą cenę całej realizacji.

Wszystkie zalety dachu dwuspadowego: estetyka, funkcjonalność oraz ekonomiczność mają swoje odzwierciedlenie w tym, jakie rozwiązania idealnie sprawdzą się na połaci. Ten model konstrukcji daje szeroki wachlarz w zakresie wyboru pokrycia. Na prostej pod względem architektonicznym bryle sprawdzą się zarówno modele ceramiczne, jak i cementowe. Co więcej, możemy z powodzeniem zastosować te nowoczesne, jak i klasyczne.

Oszczędność kosztów wynikających z łatwości i szybkości montażu oraz możliwości zakupu mniejszej ilości akcesoriów i dodatków sprawia, że możemy rozważyć zakup nieco droższej dachówki. Z drugiej strony, możliwość funkcjonalnego zagospodarowania poddasza wymaga dodatkowych kosztów, choćby w postaci użycia membrany o najlepszych parametrach funkcjonalnych czy zastosowania kosztownych okien dachowych.

Źródło i zdjęcia: Creaton

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT