PRODUCENCI
Creaton Polska
ul.Wspólna 6, 32-300  Olkusz
tel. 32 624 95 00

CREATON - to przedsiębiorstwo bogate w tradycje, lider na rynku dachówki karpiówki i jeden z wiodących producentów dachówki tłoczonej  w Europie. CREATON oznacza: dawać rynkowi impuls, wspierać Klienta kolejnymi innowacjami, wzbudzać podziw u wszystkich partnerów ideą marki nowej kultury dekarskiej. Tym wyróżnia się marka CREATON również na płaszczyźnie międzynarodowej. Ponadto CREATON stawia na aktywną i rozwojową obecność na rynku oraz na dynamiczny zespół dystrybutorów.

Do produkcji dachówek ceramicznych firma CREATON stosuje, zgodnie z wyznawaną zasadą czystości surowca wyłącznie surowce naturalne, takie jak glina, ił i woda, które wydobywane są w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów. Przy czym i glina i ił to główne składniki późniejszych dachówek ceramicznych. Oba surowce powstały w epoce lodowcowej oraz po tym okresie, wskutek wietrzenia skaleni.

W połączeniu z wodą glina staje się plastycznym materiałem o drobnoziarnistej konsystencji oraz o wysokim stopniu pochłaniania wody. Wskutek tego glina silnie się kurczy, ale w procesie wypalania staje się ekstremalnie wytrzymała. Ił z kolei ze względu na wysoką zawartość kwarcu zawiera grubsze ziarna niż glina. Wysoka zawartość związków żelaza powoduje, że podczas procesu wypalania dachówka ceramiczna CREATON nabiera typowej czerwonej barwy.

Surowce wydobywane są przy pomocy olbrzymich koparek wielonaczyniowych na głębokości do 18 m. Zgodnie z naszą dewizą po zakończeniu eksploatacji kopalnie odkrywkowe poddawane są renaturyzacji i „oddawane“ naturze.

Bezpośrednie sąsiedztwo zakładów produkcyjnych i miejsca występowania zasobów surowca sprawia, że pokonywanie długich i obciążających środowisko tras transportowych nie jest konieczne. Tak więc surowiec transportowany jest do fabryk, jak przykładowo w naszym zakładzie w Großengottern, za pomocą taśmociągów lub tak jak w innych zakładach samochodami ciężarowymi.

ROZWIŃ OPIS