Komfortowe poddasze o każdej porze roku

Zbyt intensywne letnie słońce często prowadzi do przegrzania pomieszczeń na poddaszu. Aby osiągnąć w nich optymalny klimat zarówno latem, jak i zimą warto zwrócić uwagę, jak ważną rolę odgrywają odpowiednio dobrane przesłony okienne i regularna wentylacja wnętrza.

Komfortowe poddasze o każdej porze roku

Naturalna alternatywa dla klimatyzacji

Aby zapewnić komfort na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie obniżyć temperaturę pomieszczenia latem, należy zastosować osłony zewnętrzny oraz wewnętrzny. W okresie letnim, najlepsze efekty przed przegrzewaniem zapewnią przesłony zewnętrzne. Rolety zewnętrzne zaspokajają wiele potrzeb użytkowników poddasza - bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort energetyczny.

W chłodniejsze, jesienne lub zimowe dni poprawią izolacyjność okna i zapobiegną stratom ciepła, z kolei latem zredukują ilość wpadającego światła, jednocześnie obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i nagrzeją ją.

Dodatkowo, rolety doskonale chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. Ponad to, roleta umożliwia uzyskanie efektu zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach. Po jej zamontowaniu, okno funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie.

Przy wyborze osłony zewnętrznej powinniśmy jednak uwzględnić rodzaj pomieszczenia, a także funkcję jaką spełnia ono w domu. Markizy sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie potrzebujemy zarówno światła dziennego, jak i ochrony przed ciepłem. Idealnie sprawdzą się więc w salonach, gabinetach czy pokojach dziecięcych. Nie używane w zimie, w komplecie z roletami wewnętrznymi będą nam zapewniać optymalny komfort wnętrz przez cały rok.

Rolety wewnętrzne - dekoracja z izolacją w parze

Aby uzyskać najbardziej optymalne warunki w pomieszczeniu, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie osłony zewnętrznej i wewnętrznej. Dlatego wybierając dodatkowe wyposażenie do okien dachowych, warto zastanowić się również nad roletami wewnętrznymi.

Dają one szerokie możliwości funkcjonalne – w lecie chronią przed nadmiarem światła, natomiast zimą są dodatkową barierą przed ochładzaniem. Ponad to, idealnie sprawdzą się przy tworzeniu niepowtarzalnych aranżacji wnętrz, łącząc w sobie ciekawą kolorystykę tkanin z unikalnym wzornictwem.

Rolety wewnętrzne w oknach dachowych Veluix ograniczają nagrzewanie pomieszczeń pod dachem

To właśnie rolety wewnętrzne umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła, w zależności od potrzeb domowników.

Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów rolet wewnętrznych. Efekt rozproszenia lub zaciemnienia światła uzyskamy stosując rolety podwójnie plisowane, plisowane, dekoracyjne, rzymskie oraz zaciemniające.

Ponieważ optymalny klimat na poddaszu to nie tylko temperatura czy odpowiednia ilość światła, warto pamiętać o ich szerokich możliwościach tworzenia niepowtarzalnych aranżacji wnętrz.

Świeże powietrze również na poddaszu

Nie widać jej, ale ma ogromny wpływ na nasz komfort i dobre samopoczucie. Właściwa wentylacja pomieszczenia, to jeden z kluczowych warunków zdrowego i dobrego klimatu we wnętrzu. Usuwa nieświeże i zużyte powietrze, a wraz z nim wilgoć, kurz, zarazki i alergeny. Ma to duże znaczenie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy walczymy z infekcjami i jesteśmy bardziej podatni na choroby.

Aby zadbać o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniu, najprostszym sposobem jest wietrzenie go przez okna. Jednak jak wynika z badań, Polacy bardzo często rezygnują z tego sposobu wentylacji z uwagi na niską lub zbyt wysoką temperaturę na zewnątrz, hałas, zanieczyszczenie powietrza lub obawę o utratę energii. W takim przypadku, warto skorzystać z rozwiązania, które pomoże zapewnić regularną wymianę powietrza, bez konieczności otwierania okien.

Takie rozwiązanie proponuje np.: firma VELUX - wszystkie okna dachowe wyposażone są w klapę lub moduł wentylacyjny, które umożliwiają dopływ powietrza nawet, gdy okno jest zamknięte.

W tych z górnym otwieraniem, klapa zintegrowana jest z uchwytem otwierającym, natomiast okna otwierane klamką na dole wyposażone są w dwustopniową wentylację, umieszczoną w górnej części skrzydła. Każdy system posiada wymienny i łatwy w konserwacji filtr zatrzymujący kurz i owady.

Taka wentylacja jest bardzo wydajna - w zależności od szerokości okna, zapewnia przepływ powietrza od 23 do 56 (m3/h).

VELUX ACTIVE

Aby wszystkie okna i przesłony były w pełni skuteczne, musimy nauczyć się z nich aktywnie korzystać. Latem, gdy wychodzimy do pracy w sypialni zasłaniamy okno, aby nie dopuścić do przegrzania pomieszczenia. Gdy wracamy, możemy podnieść rolety, aby nacieszyć się ostatnimi promieniami słońca.

Dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie tym głowy istnieje rozwiązanie kłopotu - rolety zasilane elektrycznie lub energią słoneczną. Wielofunkcyjny pilot umożliwia dowolne programowanie stosownie do potrzeb, a także ich zdalną obsługę z każdego miejsca w domu.

Bezprzewodowy system umożliwia na przykład zsynchronizowanie otwierania okien z jednoczesnym opuszczeniem rolet. Pozwala również na stworzenie indywidualnych programów uruchamianych automatycznie w określonym dniu i o określonym czasie, np. po wyjściu z domu automatyczne opuszczanie rolet zewnętrznych.

Dodatkowo, można pokusić się o zakup inteligentnego systemu VELUX ACTIVE, który pobiera informacje pogodowe z Internetu oraz korzysta z czujników w pomieszczeniu. Na podstawie tych danych samodzielnie decyduje czy np. w pokoju robi się zbyt ciepło i należy zasłonić rolety. Jest on kompatybilny z oknami oraz produktami komplementarnymi VELUX.

źródło i zdjęcia: Velux Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE