Jaki wpływ ma regulacja natężenia światła na rytm okołodobowy?

Jeżeli cierpisz na problemy ze snem, a w dzień nie potrafisz się skoncentrować, powinieneś poprawić swój rytm okołodobowy przez właściwą regulację natężenia światła w swoim domu.

Jaki wpływ ma regulacja natężenia światła na rytm okołodobowy?

Wiosna i słońce dodają nam energii, wprawiają w dobry nastrój, sprawiają, że jesteśmy gotowi do działania, bardziej aktywni i mamy ochotę na zmiany, również w wystroju naszych domów. Dekorowanie okien to świetny sposób na wiosenną metamorfozę wnętrza, a jednocześnie poprawienie własnego rytmu okołodobowego przez właściwą regulację natężenia światła.

Wiosenna pobudzenie to naturalne zjawisko: pojawia się wraz ze zmianą pór roku i jest związane z większą ekspozycją na światło słoneczne, które poprawia nam nastrój, dodaje energii, ale może też sprawić, że poczujemy się niespokojni.

W okresie tym jesteśmy bardziej kreatywni i otwarci na zmiany. Korzystanie z siły wiosennego słońca może być korzystne, ale trzeba być ostrożnym - zbyt duża ilość światła może zaburzać Twój rytm okołodobowy.

Dzięki roletom VELUX - dostosowanym do okien dachowych - możesz kontrolować ilość światła dziennego wpadającego do domu, co pomoże Ci cieszyć się każdą minutą spędzoną w domu. Co więcej, szeroka gama kolorów rolet VELUX daje możliwość wyboru idealnego odcienia do wystroju czy Twoich upodobań wnętrzarskich.

Co daje regulacja natężenia światła w domu?

Naturalne światło może poprawić Twój nastrój, pomóc Ci się skupić i dodać energii, co może być bardzo korzystne, gdy pracujesz w domu, uczysz się lub relaksujesz się z filiżanką kawy o poranku.

Światło dzienne zwiększa zdolność uczenia się dzieci nawet o 15%, a także pomaga zachować koncentrację podczas pracy. Jednak odblaski na ekranie monitora lub jaskrawe światło podczas popołudniowej drzemki mogą przeszkadzać, dlatego ważna jest możliwość kontroli światła w domu o każdej porze dnia.

Naturalne światło może poprawić Twój nastrój, dodać energii do działania i pomóc Ci w skupieniu się w pracy.

W zależności od rodzaju pomieszczenia, czasami możesz potrzebować lekkiego zaciemnienia lub całkowitej ciemności - jeśli musisz wziąć udział w spotkaniu online i nie chcesz zostać oślepionym przez słońce, lub jeśli masz ochotę na komfortowe obejrzenie filmu na kanapie z rodziną.

Na szczęście rozwiązanie jest szybkie i proste - to oryginalne rolety VELUX dostosowane do Twoich okien dachowych. Oznacza to, że zawsze dobrze pasują i są łatwe w montażu - bez mierzenia i ich przycinania, możesz zamontować je sam w zaledwie 15 minut, a w razie potrzeby można je też dość łatwo wymienić.

Rolety VELUX są poddawane rygorystycznym testom - były otwierane i zamykane tysiące razy i wystawiane na działanie ekstremalnych warunków, co zapewnia ich długowieczność.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, rolety mają konstrukcję bezsznurkową, wszystkie otrzymały certyfikat OEKO-TEX®, co oznacza brak szkodliwych substancji w użytych w nich tkaninach.

Jaki wpływ ma światło na rytm okołodobowy człowieka?

Dostęp do światła słonecznego i doświadczanie tego, jak słońce przemierza swoją naturalną drogę, a także obserwacja wpadających promieni słonecznych w różnych porach dnia, pomaga zachować zdrową równowagę.

W badaniu z 2022 r., opublikowanym na stronie sleepfoundation.org, stwierdzono, że naturalne światło ma wpływ na rytm okołodobowy człowieka. Jeśli pada na Ciebie wcześnie rano, sprawia, że stajesz się senny wcześniej, podczas gdy dłuższe przebywanie w ciemności o poranku powoduje, że wieczorem kładziesz się spać później.

Dostęp do światła słonecznego i doświadczanie tego, jak słońce przemierza swoją naturalną drogę, pomaga zachować zdrową równowagę.

Rytm okołodobowy ma również związek z metabolizmem i zdrowiem psychicznym: na przykład choroba afektywna sezonowa to rodzaj depresji, która jest wywoływana przez zmiany pór roku i brak światła słonecznego lub narażenie na zbyt duże nasłonecznienie. Dlatego kontrola nad światłem w domu z pewnością korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie i na zdrowie.

Rolety zaciemniające VELUX zablokują 99% wpadającego światła, niezależnie od wybranego koloru, co czyni je dobrym wyborem do sypialni i do pokoju dziecięcego, gdzie ciemność jest niezbędna do spokojnego snu.

W innych rodzajach pomieszczeń, takie jak pokoje dzienne czy domowe biura, lepiej sprawdzą się rolety dekoracyjne o transparentnej tkaninie, ponieważ pozwalają na dopływ przyćmionego światła do pomieszczenia i skutecznie zapobiegają oślepianiu.

Rolety z kolekcji dziecięcej VELUX.

Rolety zdalnie sterowane VELUX

Inteligentne rozwiązania w domu to już dzisiaj norma. Dla własnej wygody możesz wybrać rolety zdalnie sterowaneelektryczne, zasilane z sieci lub za pomocą baterii słonecznych.

Można nimi łatwo sterować za pomocą pilota i aplikacji mobilnej, lub wyposażyć je w czujniki, które same opuszczą lub podniosą je zależnie od temperatury i nasłonecznienia. Szczególnie warto sięgnąć po takie nowości w sytuacji, gdy okna dachowe są umieszczone wysoko.

Kolekcja rolet VELUX

Kolory i styl, w jakim urządzone zostało wnętrze, również wpływają na nastrój, dlatego zwykle wybieramy tonacje, które lubimy. Kolory rolet z kolekcji VELUX zostały podzielone na trzy grupy:

  • uniwersalne, czyli beże i szarości, a więc najbardziej popularne;
  • klasyczne, które od zawsze są w domach klientów;
  • nowoczesne, czyli głębsze barwy, w tonacji ziemi.

Zadbaliśmy o to, by w tych samych kolorach były zarówno rolety zaciemniające, jak i regulujące światło. Modna baza 70 kolorów została uzupełniona opcją zamówienia rolet dekoracyjnych, zaciemniających oraz zaciemniająco-plisowanych z kolekcji Colour by You w dowolnym kolorze z 1800 barw palety NCS i RAL.

Stwórz przestrzeń, w której poczujesz się jak w domu i dopasuj kolory, styl, a nawet światło do swoich potrzeb!

Źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT