Elementy konstrukcji dachu – to warto wiedzieć

Dach chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, izoluje i uzupełnia wygląd elewacji. W skład konstrukcji dachu wchodzą współpracujące elementy, które tworzą stabilną i funkcjonalną całość. Co  warto wiedzieć o konstrukcji dachu?

Elementy konstrukcji dachu – to warto wiedzieć

Konstrukcje dachu – przegląd rozwiązań

Wybór odpowiedniej konstrukcji dachu może mieć znaczący wpływ na wygląd, trwałość i funkcjonalność budynku. Istnieje wiele różnych konstrukcji, które można dostosować do indywidualnych preferencji, lokalnych warunków klimatycznych i architektonicznych. Przedstawimy je opisując każdą z nich, by ułatwić ci wybór.

Dach dwuspadowy jest jednym z najpopularniejszych typów dachów. Składa się z dwóch nachylonych połaci, które spotykają się w centralnym grzbiecie. Ta symetryczna konstrukcja charakteryzuje się prostotą i trwałością. Świetnie sprawdza się w różnych warunkach klimatycznych i jest łatwy do wykonania.

Dach wielospadowy to połączenie trzech lub więcej nachylonych połaci. Konstrukcja nadaje budynkowi bardziej złożony wygląd i zapewnia dodatkową przestrzeń poddasza. To rozwiązanie jest popularne w tradycyjnej architekturze wiejskiej i jest wybierane do budynków o nietypowych kształtach.

Kolejny rodzaj to dach mansardowy, czyli elegancka konstrukcja, która charakteryzuje się stromymi połaciami dachowymi i łagodnym nachyleniem w dolnej części. Umożliwia wykorzystanie pełnej przestrzeni poddasza, co jest idealne dla osób planujących dodatkową powierzchnię mieszkalną lub pracownię na poddaszu.

Dach płaski to ciekawa propozycja dla fanów nowoczesnej architektury. Choć nazywany płaskim, tak naprawdę ma minimalne nachylenie, aby umożliwić odpływ wody. Zapewnia elastyczność w projektowaniu przestrzeni na dachu, takich jak tarasy lub ogrody i może być estetycznym uzupełnieniem nowoczesnego budynku.

Warto zastanowić się też nad dachem łukowym, charakteryzującym się łukowatymi połaciami dachowymi, które mogą być łagodne lub bardziej strome, w zależności od preferencji. Jest często stosowany w budynkach o nietypowych kształtach lub w budownictwie przemysłowym.

Z kolei na budynkach rekreacyjnych i użyteczności publicznej możesz spotkać dach namiotowy – konstrukcję, w której połacie nachylają się ku górze. Ostatnia propozycja to dach kopertowy. Tutaj każda ściana budynku ma swoją własną połać, która spotyka się z połaciami sąsiednich ścian. To solidna konstrukcja chroniąca budynek przed wpływem czynników atmosferycznych.

Jakie są elementy konstrukcji dachu?

Wspólnie obejrzyjmy dach z każdej strony i zobaczmy, z jakich elementów składa się jego konstrukcja. Skupimy się na więźbach dachowych i ich najpopularniejszych postaciach – krokwiowej i krokwiowo-jętkowej. Te proste konstrukcje opierają się na parach krokwi, które zbiegają się w kalenicy tworząc strukturę wiązarów.

W przypadku drewnianych stropów poddasza pasy dolne to najczęściej stropowe belki. Z kolei dla ceramicznych i żelbetowych stropów wystarczająca jest konstrukcja nośna przejmująca rolę wiązarów dolnych. W tej sytuacji krokiew jest oparta na krawędzi dachu zamontowanym w murze.

Ważną funkcję w konstrukcji dachu pełnią jętki – to poziome elementy znajdujące się między krokwiami, które mają usztywnić całość. Aby forma była maksymalnie zabezpieczona, wiązary są splatane wiatrownicami.

Następnie podlegają procesowi usztywniania za pomocą ołacenia lub deskowania. Decydując się na więźbę krokwiową warto wiedzieć, że przy tym rozwiązaniu dopuszczalna rozpiętość dachu wynosi 6-7 metrów, a jego spadek powinien oscylować w granicach od 40 do 60°.

Te wartości można znacznie zwiększyć wzmacniając połączenie krokwi w kalenicy, podpierając jętkę i zakotwiczając dolny koniec krokwi.

Blachodachówki cięte na wymiar – jak je montować?

Odpowiednie przygotowanie do montażu to gwarancja solidnie wykonanej pracy. Przed jego rozpoczęciem należy sprawdzić, czy dostarczona więźba dachowa jest wykonana tak, jak powinna. Następnie rozstawia się krokwie, sprawdza długość przekątnych i prostopadłości wiatrownic.

To również moment na instalację rynien. Kolejnym krokiem jest foliowanie kosza rozpoczynające się przybiciem desek koszowych i oklejeniem okapu taśmą, a zakończone mocowaniem i układaniem membrany w kalenicy. Wówczas następuje foliowanie połaci i układanie podkonstrukcji.

W tym czasie na membranę nakładana jest taśma dwustronna, do której przykleja się kolejną membranę pokrywającą płaszczyznę dachu. Teraz do akcji wkraczają kontrłaty – są mocowane do krokiew w optymalnych odległościach i pokrywane membraną za pomocą zszywek.

Do pełnego sukcesu brakuje tylko kilku kroków. To wentylacja połaci w okapie, foliowanie kalenicy skośnej i komina oraz montaż rynienki odpływowej za kominem.

Następnie odbywa się przygotowanie okapu, instalacja siatki perforowanej w kalenicach, montaż rynienki odpływowej i podwyższenie okapu za pomocą startowych łat wentylacyjnych. Dopiero teraz zaczyna się układanie blachodachówki.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniej konstrukcji dachu jest decyzją ważną zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Należy wziąć pod uwagę lokalne warunki klimatyczne, preferencje architektoniczne i budżet, aby znaleźć idealną konstrukcję dla swojego domu. Zawsze chętnie pomożemy i podpowiemy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla ciebie.


źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT