Dachy mansardowe - czym się charakteryzują?

Stosunkowo rzadko wykonuje się konstrukcje dachowe zwane mansardami. Można jednak zaobserwować wzrost realizacji z tego typu dachami.

Dachy mansardowe - czym się charakteryzują?

Czym jest dach mansardowy?

Obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania dachami mansardowymi, szczególnie w zakresie wykonywania nadbudowy dachu płaskiego - mówi Marcin Burkietowicz z firmy Wiązary Burkietowicz. - W Polsce wzniesiono tysiące domów o płaskich dachach. Te dachy to darmowe działki budowlane, na których nadbudować można lekką kondygnację. Najwięcej przestrzeni zyskuje się za pomocą dachu mansardowego.

Jak obejść wysokie ceny gruntów?

Oprócz estetyki, nadbudowa płaskiego dachu ma, znaczenie ekonomiczne. Dobrym sposobem na wysokie ceny gruntów jest dodatkowa kondygnacja, która okazuje się być najtańszym sposobem na powiększenie metrażu.

Potencjał drzemiący w nadbudowie dodatkowego piętra jako pierwsi dostrzegli właściciele pensjonatów, położonych w miejscowościach wypoczynkowych : nad morzem oraz w górach - wyjaśnia Marcin Burkietowicz - Niemniej kalkulację cenową o podobnym wyniku da się przeprowadzić również w przypadku większości dużych miast.

Więźba dachowa w 2 dni

Do utworzenia tradycyjnej więźby dachu mansardowego, powinien być zaangażowany doświadczony cieśla. Jedną z opcji może być więźba z prefabrykowanych wiązarów. Do jej zalet należą m.in. brak dodatkowych podpór (co pozwala na dowolną aranżację przestrzeni nowej kondygnacji) i krótki czas montażu.

W przypadku domu jednorodzinnego, montaż wiązarów zajmuje nam około 1-2 dni - dodaje Burkietowicz -Tempo robót ma szczególne znaczenie w przypadku rozbudowy budynków zamieszkałych. Przedłużające się prace budowlane, nieodłącznie towarzyszące tradycyjnym technologiom, bywają uciążliwe dla domowników.

Od barokowej mody z Francji do kolczastych płytek, czyli mansarda w skrócie

Francuski architekt Jules-Harduin Mansart, zapoczątkował w XVII wieku konstrukcję dachu łamanego, w którym połacie górne mają mniejszy kąt nachylenia od dolnych. Nowa linia dachu oraz łatwość dostosowania konstrukcji do kształtów budynku, przyniosły mansardom znaczną popularność.

Tak jak wszystko, trendy architektoniczne przemijają, jednak dwu i czterospadowe dachy mansardowe zadomowiły się na dłużej w niemal całej zachodniej i południowej Polsce. W pierwszych dekadach XX wieku, nadal wznoszono tutaj znaczną liczbę budynków jedno i wielorodzinnych pokrytych dachem mansardowym.

Rozwiązanie to porzucone zostało dopiero po wojnie, zarówno ze względów ideowych (skojarzenia z niemiecką zabudową), jak i praktycznych - tradycyjny dach mansardowy uchodzi za trudny do wykonania.

Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie kiedy pejzażem PRL-u zawładnęły modernistyczne czworoboki o płaskich dachach, w USA opracowano technologię łączenia wiązarów płytkami kolczastymi. To ona ułatwia dziś zabudowę płaskiego dachu o dodatkową kondygnację.

Źródło i zdjęcia: Wiązary Burkietowicz

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE