Geometria dachu – dlaczego jest ważna?

Konstrukcję więźby dachowej montuje się zwykle na placu budowy. Nieprawidłowe dopasowanie elementów może skutkować np. powstaniem krzywizn połaci dachowych, które uniemożliwiają prawidłowe zamontowanie blachodachówki. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić geometrię dachu. Można to zrobić samodzielnie lub poprosić dekarza.

Geometria dachu – dlaczego jest ważna?

Co sprawdzić przed montażem blachodachówki?

Efekt finalny prac dekarskich zależy od wielu czynników, m.in. od przygotowania płaszczyzn dachu. Aby mieć pewność, że montaż blachodachówek będzie przebiegał prawidłowo i bez problemów oraz pokrycie blaszane będzie ładnie się prezentowało i spełniało swoje funkcje przez długie lata, konieczne jest wymierzenie połaci oraz sprawdzenie geometrii dachu.

W przypadku dachów dwuspadowych przekątne połaci powinny być sobie równe oraz muszą być zachowane kąty między elementami konstrukcji. Ponadto jednakowe muszą być długości boków równoległych. Przede wszystkim jednak górne powierzchnie krokwi muszą znajdować się w jednej płaszczyźnie.

Natomiast w dachach kopertowych konieczne jest sprawdzenie szerokości połaci i jej wysokości. Niewielkie odchylenia od pionu czy poziomu są dopuszczalne, jednak duże koniecznie należy przed montażem blachodachówki skorygować, dokładając np. podkładki dystansowe.

Liczmy się jednak z tym, że jeśli więźba jest w bardzo złym stanie, to dekarze mogą odmówić wykonywania prac, zanim cieśle nie naprawią usterek.

Jak zmierzyć połacie dachowe?

Połacie dachowe możemy zmierzyć za pomocą taśmy mierniczej, a gdy jej nie mamy, żyłki – w skrajnych punktach połaci wbijamy gwoździe i rozciągamy żyłkę. To również dobry sposób na sprawdzenie jakości płaszczyzny dachu – punkty, w których żyłka odstaje od konstrukcji lub zaczepia się o nią, wyznaczają niedokładność prac ciesielskich.

Te rozwiązania pomiarowe wymagają rozstawienia drabiny, wejścia i poruszania się po dachu – jest to niebezpieczne, zachowajmy więc wszelkie środki ostrożności. Możemy uniknąć chodzenia po więźbie dachowej, jeśli zastosujemy dalmierz laserowy, czyli laserowy miernik odległości.

Montaż blachodachówki – jaka kolejność prac?

Na krokwiach zazwyczaj układa się membranę wstępnego krycia lub wykonuje sztywne poszycie z desek. Następnie pod blachodachówki wykonuje się konstrukcję nośną z łat i kontrłat. Wiele elementów dachowych, np. kominy, okapy, okna dachowe wymagają obróbek blacharskich – należy je zamontować przed zakończeniem krycia dachu.

Także okna dachowe montuje się przed ułożeniem blachochodachówki, chociaż czasami dekarze instalują je już po ułożeniu pokrycia. Blachodachówkę układa się, zaczynając od dołu połaci, czyli okapów. Jako ostatnie montuje się elementy dodatkowe, np. piorunochron, stopnie kominiarskie, bariery przeciwśnieżne czy zewnętrzne obróbki blacharskie.


źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT