Jakie są aktualne ceny blachodachówki? Od czego zależą?

Blachodachówka to nowoczesny, uniwersalny i ekonomiczny materiał na pokrycie dachu. Cieszy się on uznaniem pośród wykonawców i inwestorów. Jego mały ciężar sprawia, że staje się częstym wyborem podczas remontu lub renowacji dachu. Ile kosztuje blachodachówka w 2023 roku?

Jakie są aktualne ceny blachodachówki? Od czego zależą?

Z ekonomicznego punktu widzenia, atrakcyjna cena blachodachówek – w porównaniu do dachówek ceramicznych lub betonowych – znacząco wpływa na koszt dachu i całościowy koszt budowy.

Niemniej jednak cena blachodachówki jest mocno zróżnicowana nawet w ramach tej samej kategorii produktowej, która obejmuje m.in. blachodachówki modułowe, na wymiar, blachy trapezowe, panel na rąbek i inne.

Nie wnikając we wzornictwo czy renomę producentów, łatwo zauważyć, że wysoka jakość blachodachówek bezpośrednio przekłada się na ich cenę i długość gwarancji (od kilkunastu do 50 lat).

Ponieważ poszczególne modele różnią się wielkością, najlepszym kryterium porównania jest przelicznik ceny na metr kwadratowy efektywnego krycia. Ułatwi ono wycenę dla blachodachówek w postaci arkuszy lub paneli.

Zanim podejmiesz decyzję sugerując się jedynie cenami znalezionymi w internecie, sprawdź, co wpływa na cenę blachodachówki, na czym można oszczędzić i jakich produktów warto szukać.

Od czego zależą ceny blachodachówek?

Na cenę blachodachówek wpływa kilka czynników, które decydują o jakości i trwałości pokrycia dachowego. Są to:

 • rodzaj i jakość stali użytej do produkcji (np. firma Blachy Pruszyński wykorzystuje stal od renomowanych na świecie dostawców: ArcelorMittal, Salzgitter, Tata Steel czy Voestalpine); najczęściej jest to stal ocynkowana, pokryta warstwą ochronną od wnętrza i na powierzchni;
 • rodzaj i grubość powłoki ochronnej – decyduje o odporności blachodachówki na fotochemiczne procesy starzeniowe, rdzewienie i uszkodzenia mechaniczne; najgrubsze i dające najlepszą ochronę są powłoki poliuretanowe, nieco cieńsze – powłoki poliuretanowo-poliestrowe, a najcieńsze to powłoki poliestrowe;
 • wykończenie – wpływa na ostateczny efekt dachu i sposób odbijania światła; wykończenie lakierem na połysk lub mat, posypką mineralną lub brak efektownego wykończenia;
 • grubość stali – blachodachówki stosowane na dach mają grubość 0,50;
 • kolor osiągany dzięki powłoce ochronnej – kolory spoza standardowej palety dostępnej dla wybranego modelu będą generować wyższy koszt;
 • format – im mniejszy element, tym bardziej precyzyjnego wykończenia wymaga, dlatego np. blachodachówka modułowa jest nieco droższa niż arkusze blachodachówki ciętej na wymiar (na żądaną długość).

Producenci, którzy stawiają na produkty wysokojakościowe, inwestują w badania jakości w akredytowanych polskich i zagranicznych laboratoriach oraz w wewnętrzne systemy kontroli jakości produkcji (jak np. Blachy Pruszyński).

Dlatego zazwyczaj ich oferta jest nieco droższa, za to jakość poświadczona nagrodami branżowymi i świadczeniami udzielanymi w ramach gwarancji.

Cena blaszanych pokryć dachowych a ich rodzaj

Pokrycia dachowe z blachy należą do najbardziej zróżnicowanych, ponieważ są w stanie imitować modne dachówki płaskie i tradycyjne esówki lub drewniany gont, a także tworzyć nowe różne wzory dopasowane do stylistycznych oczekiwań inwestorów.

Warto zatem sprawdzić, jaki rodzaj blachodachówki zawiera projekt domu, ponieważ kształt i kolor pokrycia powinny stanowić spójną stylistyczną całość z elewacją, a następnie zrobić przegląd rynku ze względu na najbardziej pasujące do stylu, potrzeb i budżetu rozwiązanie.

Spotykając podobnie wyglądające produkty uwagę zwracają różnice ceny, gdzie podstawowa wersja kosztuje np. kilkanaście złotych, a ten sam wysokojakościowy wzór kosztuje kilkakrotnie więcej.

Sprawdź, na jakie ceny trafisz w 2023 roku ze względu na rodzaj blachodachówki w wersji najtańszej i najdroższej*:

 • blachodachówka płaska – cena od 64 do 75 zł m2 netto dla dobrego jakościowo materiału
 • panel na rąbek stojący – ceny od 57 do 105 zł m2 netto
 • blacha trapezowa –  ceny od 42 do 68 zł m2 netto (im wyższy profil, czyli wytrzymałość, tym wyższa cena)
 • blachodachówki – ceny od 46 do 67 zł m2 netto
 • blacha falista – ceny od 42 do 68 zł m2 netto

Poza różnicami w ofercie poszczególnych producentów, zasadniczy wpływ na cenę blachodachówki ma wybór powłoki ochronnej, dzięki której dach zachowa estetyczny wygląd i będzie pełnił swoje funkcje od kilkunastu do kilkudziesięciu lat.

Ceny blachodachówek w arkuszach i panelach

Osoby budujące dom po raz pierwszy bywają zaskoczone również różnicą w cenie blachodachówki w arkuszach i w panelach, która może być nawet trzykrotnie niższe – z korzyścią dla blachodachówki na wymiar.

Przyczyna tkwi w procesie produkcyjnym. Blacha na wymiar sprzedawana jest w arkuszach, których powierzchnia wynosi nawet 7 m2, a poszczególne jednostki nie mają elementów wykończeniowych, ponieważ będą poddawane dalszym cięciom.

Blachodachówki panelowe mają precyzyjne i estetycznie wykonane wykończenia krawędzi oraz ułatwienia montażowe (np. estetycznie wykonane wytłoczone miejsce pod wkręt montażowy), mają mały format i wygląd nawiązujący do rzędu lub rzędów ułożonych dachówek.

W ich przypadku 1 m2 efektywnego krycia jest mniejszy, ponieważ każdy panel posiada zakłady niezbędne do bezpiecznego połączenia kolejnych elementów. Dla porównania*:

 • blachodachówka w arkuszu: cena od 46 zł/m2;
 • blachodachówka panelowe: cena od 48 zł/m2;

Dachówki i blachodachówki - jaka różnica ceny?

Decyzja o budowie domu pokrytego dachówką cementową lub ceramiczną albo blachodachówką jest jednym z najważniejszych momentów w planowaniu przez inwestora budżetu, a dla konstruktora to moment przeliczeń dla konstrukcji dachu i ścian nośnych.

Ciężkie pokrycia dachowe, do których należą dachówki ceramiczne i cementowe, wymagają wykonania stabilnej konstrukcji więźby, sam materiał na pokrycie dachu oraz zestaw akcesoriów jest droższy a montaż implikuje dłużej trwające i wymagające większej ilości pracowników prace budowlane – wszak każdą dachówkę montuje się osobno. Inwestor płaci również cenę za długą żywotność dachówek, którą określa się na 100 lat.

Jeszcze kilkanaście lat temu dachówki cementowe imitujące wygląd dachówki ceramicznej, były jej tańszą wersją – dziś, z uwagi no możliwość zastosowania przy ich produkcji nowych technologii, cena dachówki cementowej i ceramicznej jest zbliżona w przypadku niektórych modeli. Średni koszt zakupu dachówki cementowej wynosi aktualnie 55-130 zł/m2, zaś dachówki ceramicznej 110-195 zł/m2 a dachówki karpiówki – ok. 225-245 zł/m2 netto*.

Tańszą alternatywą dla obu rodzajów dachówek są blachodachówki, które nie wymagają dodatkowych wzmocnień więźby i dlatego nierzadko są jedynym rekomendowanym rozwiązaniem podczas remontu czy renowacji starszych budynków.

Na niższy koszt budowy dachu krytego blachodachówką wpływa nie tylko mniejszy koszt przygotowania konstrukcji, niższa cena za metr kwadratowy, czy krócej trwający i prostszy montaż.

To także mniejszy koszt transportu, załadunku i rozładunku. Cena blachodachówki z powłoką poliestrową wynosi około 50 zł/m2*, a w najlepszej jakościowo powłoce poliuretanowej 65 zł/m2*.

Można więc przyjąć, że średnia cena blachodachówki to ok. 55 – 58 zł/m2*. Warto pamiętać, że wybór nieco tańszej blachodachówki z arkusza ma ekonomiczny sens w przypadku nieskomplikowanych dachów.

Blachodachówka – cena za m2 w firmie Pruszyński

Produkty firmy Blachy Pruszyński obejmują różne rodzaje blachodachówek w wielu powłokach ochronnych i kolorach. Każdy model ma zestaw akcesoriów, dzięki którym można je zamontować na dachu szybciej i w bardziej estetyczny sposób.

Dokładne wyliczenia materiału niezbędnego do budowy dachu powinien wykonać specjalista, który weźmie pod uwagę projekt oraz rezerwę niezbędną na docinki i dopasowania do kształtu dachu.

Poniżej znajdą Państwo wybrane pozycje blachodachówek panelowych z oferty Blachy Pruszyński:

 

Kompletną ofertę produktów znajdą Państwo w pełnej wersji cenników, które są do pobrania TUTAJ.


źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

06 Lip 2023, 13:58

Komentarz dodany przez Michał: Jak zakupiłem blachę modułową z Blachotrapezu z gwarancją na 60 lat. Wygląda fantastycznie. Jakbym miał dać kasę za dachówkę to bym nie skończył tej budowy. Jest to fajna alternatywa.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT