Baterie kuchenne, wannowe, prysznicowe i umywalkowe - przegląd 2021

Baterie należą do kuchennej i łazienkowej biżuterii. Najmodniejsze są proste, wręcz ascetyczne formy z powłoką w kolorze czarnym, miedzianym lub złotym, ale zwolennicy wnętrz w stylu retro także znajdą produkty dla siebie. Klasyka w srebrnym macie albo połysku jest ponadczasowa.

Baterie kuchenne, wannowe, prysznicowe i umywalkowe - przegląd 2021

Krany różnią się rodzajem wykorzystanych materiałów – korpus najczęściej wykonany jest z mosiądzu. Tańsze wyroby pokrywa się cienką powłoką z chromu, która z czasem ulega uszkodzeniom mechanicznym (rysuje się i łuszczy). Droższe mają wytrzymałą na wszelkie uszkodzenia powłokę PVD. Dostępne są w wersji matowej i błyszczącej, w odcieniach srebra, złota, mosiądzu, bieli, czerni i wielu innych kolorach z ozdobami z ceramiki, szkła, kompozytu i półprzezroczystych tworzyw sztucznych.

Wybierając baterię, poza względami estetycznymi, warto również zwrócić uwagę na funkcje oszczędzające wodę. Zapewniają to perlatory napowietrzające strumień, dzięki czemu wydaje się on obfitszy, a także ograniczniki, które zmuszają do pokonania nieznacznego oporu, by uzyskać pełen wypływ. W domu z małymi dziećmi w łazience sprawdzą się wyłączniki czasowe i czujniki ruchu, w kuchni – bateria z wkładem filtrującym.

Rodzaje baterii zlewozmywakowych

Ścienne i stojące. Krany w kuchni najczęściej montuje się na zlewie. Należy dobrać długość i wysokość wylewki do jego wielkości i kształtu (kwadratowe, prostokątne, okrągłe, trapezowe i narożne, jedno- lub dwukomorowe, z ociekaczem lub bez). W sprzedaży są klasyczne krany z obrotowymi kurkami i nowocześniejsze produkty z jednym uchwytem do regulacji. Baterie kuchenne są przytwierdzane w rozmaity sposób. Ścienne mocuje się bezpośrednio do ściany, stojące osadza się w obudowie zlewu lub w blacie. Taki otwór da się wyciąć samodzielnie, ale najlepiej zlecić wycięcie go w sklepie, w którym zlew kupujemy. Zwykle dostępne są wyroby fabrycznie przygotowane do takiego montażu. Odmiany ścienne umożliwiają całkowite ukrycie przyłączy wodociągowych pod tynkiem, co zapewnia estetyczny wygląd. Do montażu baterii stojącej potrzeba trochę przestrzeni pod zlewem. Najlepiej prezentuje się bez żadnych elementów wyposażenia powieszonych nad nią (bez szafek, półek), np. na kuchennej wyspie.

Bateria zlewozmywakowa z natryskiem. Wykonana z litego mosiądzu z powłoką chromową. Wyposażona w regulator ceramiczny i perlator z systemem oszczędzania wody. Natrysk z przełącznikiem strumienia wody osadzony na sprężynie umożliwia swobodne manewrowanie fot. Diamond

Z ruchomą wylewką. Przy wybieraniu kranu, warto zwrócić uwagę na modele z rozmaitymi funkcjami, między innymi z elastyczną wylewką, w której strumień wody można zwrócić w dowolnym kierunku, co ułatwia mycie naczyń i całego zlewozmywaka, a także napełnianie nawet bardzo dużych garnków. Takie wylewki dostępne są w kilku kolorach. W wersjach z wyciąganą wylewką – może być ona wyciągana, obracana o 360° i obsługiwana jedną ręką. Umożliwia napełnianie wodą i mycie wysokich naczyń. Do zlewów usytuowanych pod oknem przeznaczone są jednouchwytowe baterie składane. Zakres ruchu wylewki wynosi 90°, po złożeniu jej wysokość to zaledwie ok. 6 cm.

Baterie z obrotową elastyczną wylewką z EPDM (dostępną w kilku kolorach), którą można wymieniać fot. Diamond

Reagujące na dotyk. W przypadku modeli dotykowych, aby swobodnie korzystać z wody o ustawionej wcześniej temperaturze i wyłączyć przepływ, wystarczy dotknąć baterii dłonią lub łokciem. Niewielki przepływ (np. tylko 7,2 litra na minutę) to oszczędne zużycie wody. Dotykowe uruchamianie umożliwia szybkie włączanie i wyłączanie, dzięki czemu czas jej wypływania jest krótszy. Odpowiednio ustawiona temperatura wody ochroni dzieci (i nie tylko) przed oparzeniem, a wysoka wylewka pozwala na swobodne napełnianie nawet wielkich garnków, które możemy stabilnie trzymać dwoma rękami – wypływanie strumienia zakończymy, dotykając baterię garnkiem.

Elektroniczna jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa z wysoką wylewką, obracaną w zakresie 360°. Strumień zimnej wody uruchamia się poprzez dotknięcie korpusu wierzchem dłoni. Aby zwiększyć temperaturę, należy użyć dźwigni fot. Grohe

Z funkcją filtrowania wody. Nowością są baterie wyposażone we wkład filtrujący, który montuje się pod zlewem. Sprzedawane są w zestawie z baterią. Wkład wystarcza do przefiltrowania 6000 l wody.

Bateria wyposażona w filtr umożliwia picie zdrowej wody prosto z kranu fot. KFA Armatura

Rodzaje baterii prysznicowych

Obecnie coraz rzadziej stosuje się modele dwuuchwytowe, do wody zimnej i ciepłej. Zastępuje się je bateriami jednouchwytowymi z mieszaczem, które w prosty sposób umożliwiają ustawienie jej właściwej temperatury. Kupując baterię do kabiny natryskowej, warto przyjrzeć się jakości wykończeniowej powłoki, mechanizmowi uchwytu główki słuchawki, jakości i długości węża prysznicowego (wąż nieskrętny nie powinien być zbyt długi, bo inaczej może się plątać pod nogami).

Natynkowe. Baterie prysznicowe produkuje się w wersji natynkowej i podtynkowej. Pierwsze całe są widoczne na ścianie, w przypadku drugich – tylko wyznaczone elementy wystają spod okładziny ściennej, tj. uchwyty do regulowania strumienia, wąż ze słuchawką, ewentualnie deszczownica i głowice do wodnego masażu. Korpus oraz istotne części mieszające wodę ukryte są w ścianie.

Podtynkowe. W tego typu modelach, najważniejsze mechanizmy hydrauliczne są trudno dostępne. Głównie z tego powodu należy wybrać baterię wysokiej jakości. Tu nie sprawdzają się najtańsze wyroby – gdy się zepsują, będziemy zmuszeni do remontu. Z drugiej strony, warianty podtynkowe ułatwiają pielęgnację, bowiem elementów do czyszczenia jest mniej. Zapewniają jednocześnie oszczędniejszą formę wystroju kabiny, co ma szczególne znaczenie w niewielkich łazienkach. Ich montaż jest trochę bardziej skomplikowany. Korpus armatury i elementy doprowadzające wodę ukrywa się we wnękach wykutych w ścianie, widoczne pozostają same uchwyty i zewnętrzna część wylewki.

Bateria natryskowa z prostą ręczną słuchawką, zintegrowana z funkcjonalną półką – całość wykonana z białego corianu® fot. Rexa Design

Z termostatem. Pod prysznicem przydaje się termostat, który służy do precyzyjnego ustawienia pożądanej temperatury wody – na ogół wyposażony też w blokadę do np. 38°C. Nie w każdej łazience będzie działał właściwie – jeśli wodę użytkową przygotowuje przepływowy kocioł grzewczy, lepiej ustawić niezbyt wysoką temperaturę ciepłej wody na kotle i już nie mieszać jej z zimną (wtedy będzie się zmieniać wielkość strumienia wody, a nie jej temperatura).

Z deszczownicą. Bardzo atrakcyjnym i praktycznym elementem natrysku jest deszczownica, z której woda wypływa w postaci przyjemnej mżawki. Niektóre nowoczesne modele wyposażone są w oświetlenie diodowe w różnych kolorach. W czasie brania prysznica można więc dodatkowo korzystać z chromoterapii.

Zestaw natryskowy z intuicyjnym sterowaniem pokrętłami; panel tworzy wygodną półkę na kosmetyki fot. Kludi

Z przyciskami zamiast pokręteł. Nowym trendem jest zastępowanie pokręteł baterii prysznicowych przyciskami, co chwalą sobie rodzice maluchów i osoby starsze – na takich elementach nie ślizgają się dłonie, więc w kabinie jest bezpieczniej. 

Rodzaje baterii wannowych

Takie baterie wyposażone są w wylewkę i słuchawkę natryskową. Przy dobieraniu konkretnego modelu, ważne jest dopasowanie długości wylewki, jak również długości węża natrysku (powinien sięgać poza rant niecki). Podobnie jak w przypadku baterii prysznicowych, można wybrać wersję z termostatem.

Montowane na wannie lub na ścianie. Modele sytuowane na wannie są najpopularniejsze. Aby je założyć, w zależności od modelu baterii, potrzeba od dwóch do aż pięciu otworów w rancie misy albo na jej obudowie. Można także kupić baterie przeznaczone do osadzania na ścianie (natynkowo bądź podtynkowo). W tym przypadku, przydatny jest mechanizm do zwijania węża, żeby nie zwisał w niecce wanny, rysując jej powłokę.

Czterootworowa bateria wannowa w kolorze czarnego chromu z wyciąganą rączką natrysku i wylewką z perlatorem fot. Ferro

Z szeroką kaskadową wylewką. Bateria taka zapewnia mocniejsze doznania, niż ta o tradycyjnej szerokości. Jednocześnie woda z niej wypływająca nie hałasuje – kojąco szumi. Kąpiący się może poczuć się jak przy wodospadzie.

Podłogowe stojące. Przy wannie wolnostojącej można zamontować baterię stojącą podłogową, która wygląda bardzo dekoracyjnie, zwłaszcza jeśli jest pokryta powłoką w kolorze złota lub miedzi.

Kolumnowe baterie wolnostojące (w kolorze miedzi i chromu) z zestawem natryskowym, przeznaczone do montażu podłogowego przy wannie fot. Deante/Beliani

Rodzaje baterii umywalkowych

Możemy wybierać pomiędzy tradycyjnymi bateriami z kurkami a modelami jednouchwytowymi. Większą popularnością cieszą się wersje z jedną dźwignią, ponieważ łatwiej i szybciej ustawia się strumień oraz temperaturę, co jest wygodniejsze i oszczędza wodę.

Ścienne. Baterie mogą być mocowane na ścianie nad umywalką, ale to rozwiązanie stosuje się przy starszych instalacjach. W nowoczesnych łazienkach chętniej montuje się wersje podtynkowe, czyli takie, w których cały mechanizm wewnętrzny zostaje ukryty w ścianie, na zewnątrz widać tylko maskownicę, uchwyt i wylewkę. Decyzję o zastosowaniu takiego typu wyposażenia należy podjąć, zanim położymy kafelki.

Oryginalna ścienna bateria umywalkowa z instalacją ukrytą pod tynkiem fot. Axor

Stojące. Alternatywą wersji ściennych są modele stojące, inaczej sztorcowe. Sytuuje się je na obrzeżu umywalki, która ma w tym celu otwór, wykonany w fabryce. Innym rozwiązaniem jest mocowanie na blacie, obok umywalki. Do takiego montażu przeznaczone są baterie nablatowe, które mają wyższy korpus i dłuższą wylewką. 

Bateria umywalkowa z efektownym industrialnym uchwytem fot. Graff

Bezdotykowe. Oprócz standardowych wersji, uruchamianych przez odkręcenie kurka albo naciśnięcie dźwigni, można nad umywalką zaplanować baterię bezdotykową, wyposażoną w czujnik, który reaguje na ruch dłonią. 

 

 

Joanna Dąbrowska

Fot. Graff/Axor/Deante/Beliani/Ferro/Kludi/Diamond/Grohe/KFA Armatura/Ferro/Rexa Design/

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT