Co warto wiedzieć o bateriach podtynkowych?

Baterie podtynkowe powstały z myślą o minimalizmie i personalizacji, dwóch wiodących trendach w wyposażeniu wnętrz łazienek w ostatnich latach. Jakie nowości pojawiły się w ofercie baterii podtynkowych i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Co warto wiedzieć o bateriach podtynkowych?

„Zrezygnować ze wszystkiego, co nie jest konieczne” to przewodnia myśl minimalizmu. Natomiast personalizacja to „nadawanie rzeczom osobistego charakteru”.

Mając świadomość popularności tych trendów, producenci armatury sanitarnej oferują coraz więcej mieszczących się w ich ramach kolekcji i modeli. W szczególnie udany sposób oba te nurty są łączone w nowoczesnych bateriach podtynkowych. Jakie zalety mają tego rodzaju rozwiązania?

ZALETY BATERII PODTYNKOWYCH

Mieszacz, urządzenie odpowiedzialne za regulację ilości ciepłej i zimnej wody trafiającej do wylotu baterii oraz za natężenie strumienia, jest w przypadku standardowych modeli umieszczany w korpusie armatury.

Podstawową cechę modeli podtynkowych jest schowanie całej tej konstrukcji wewnątrz ściany – pod tynkiem i kaflami. Dzięki temu na zewnątrz znajduje się tylko panel, uchwyt i wylewka (w wariantach natryskowych i wannowych także deszczownia lub rączka natrysku).

To rozwiązanie znacząco ułatwia utrzymanie łazienki w czystości.

W przypadku rozwiązań stojących i ściennych, znajdujący się na zewnątrz korpus baterii narażony jest na osadzanie się kamienia będącego rezultatem standardowej eksploatacji armatury. Nieestetyczne zacieki szczególnie trudno usunąć z wszelkiego rodzaju załamań. Montaż baterii na stelażu podtynkowym pozwala ograniczyć liczbę miejsc wyeksponowanych na tego rodzaju oddziaływania. W efekcie znacząco ułatwia więc sprzątanie łazienki – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków.

Dodatkowe znaczenie dla wygody porządków ma kształt wylewki i uchwytu. W nowoczesnych podtynkowych bateriach umywalkowych tworzące je bryły zaprojektowano tak, by dzięki miękkim liniom minimalizowały liczbę trudno dostępnych miejsc – dodaje.

Wybierając armaturę pod kątem łatwości utrzymania w czystości, warto zwrócić uwagę także na napowietrzacze (szczególnie w przypadku baterii umywalkowych) oraz punkty natryskowe.

Warianty z sitkiem lub wylotami wykonanymi z elastycznego materiału pozwalają na ich odkamienianie bez większego wysiłku. By nalot się wykruszył, wystarczy przetrzeć napowietrzacz, tarczę natrysku bądź słuchawkę prysznicową - osad sam wówczas odpada od leciutko sprężynujących elementów.

DUŻY WYBÓR BATERII PODTYNKOWYCH

Najprostszym przejawem rosnącego znaczenia indywidualizacji i personalizacji łazienkowego wnętrza jest stałe poszerzanie oferty poszczególnych producentów. Część z nich robi to również przez równoległe wprowadzanie na rynek spójnych wzorniczo modeli w kilku wariantach formalnych i kolorystycznych.

Interesującą propozycją w obszarze baterii podtynkowych są także zestawy, w których do ukrytej w ścianie skrzynki z mieszaczem można dowolnie dobrać do trzech źródeł wypływu wody w dowolnych kombinacjach.

Trzydrożne baterie podtynkowe to propozycja dla osób poszukujących minimalistycznego wyposażenia strefy kąpielowej, dokładnie odpowiadającego ich preferencjom estetycznym i wymogom co do funkcjonalności. Mechanizm mieszający ciepłą i zimną wodę oraz wszelkie przyłącza pozostają niewidoczne, a akcesoria można swobodnie dobierać z szerokiej gamy produktów – mówi Katarzyna Choniawko.

Rozwiązanie pozwala na przyłączenie wylotu wannowego, dowolnej rączki natrysku oraz deszczowni. W zależności od aranżacji całej łazienki można dopasować ich kształt i rozmiary – dodaje.

Eliptyczna rozeta z okrągłą tarczą natrysku i cylindryczną słuchawką; konsekwentne trzymanie się elementów o prostokątnym przekroju lub też elipsy przeplatające się z kątami prostymi w geometrycznej harmonii – wybór należy dziś do inwestora i jest szerszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Źródło i fot. Armatura Kraków

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE