Jak uporządkować zarośniętą działkę? Od czego zacząć?

Bywa często, że działka zaraz po zakupie nie wygląda atrakcyjnie. Teren może być zaniedbany i zachwaszczony, zarośnięty krzakami i samosiejkami drzew. Taki widok na pierwszy rzut oka może odstraszać. Aby dostrzec potencjał działki warto jak najszybciej zabrać się za porządkowanie. Od czego zacząć? Jakich narzędzi użyć?

Jak uporządkować zarośniętą działkę? Od czego zacząć?

Zaniedbana działka nie prezentuje się dobrze, ale daje szansę na stworzenie własnej przestrzeni, miejsca do odpoczynku oraz aktywności na świeżym powietrzu lub uprawy ekologicznych warzyw i owoców.

Trzeba jednak mieć świadomość, że doprowadzenie zarośniętego ogrodu do właściwego stanu wymaga zaangażowania oraz nakładów pracy i czasu. Efekty tych działań z pewnością zrekompensują włożony trud.

Od czego zacząć porządkowanie zaniedbanej działki? Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie terenu. Może się tam znajdować dosłownie wszystko, w tym także elementy, które stanowią zagrożenie podczas prac porządkowych, np. wystające druty, rozbite szkło itp.

Jeżeli działka przez dłuższy czas nie była użytkowana, mogła stać się wysypiskiem dla okolicznych mieszkańców, którzy podrzucali śmieci. Bardzo ważne jest uprzątnięcie wszelkich zanieczyszczeń i niepotrzebnych przedmiotów.

Kolejny etap to wybór sprzętu niezbędnego do wykonywania wszelkich prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Brak źródła prądu eliminuje narzędzia elektryczne. Pozostają zatem spalinowe i akumulatorowe. Z uwagi na prace, które mogą trwać wiele godzin, najlepiej wybrać lekkie i ciche urządzenia bateryjne.

Narzędzia ogrodowe akumulatorowe Kärcher doskonale sprawdzą się do oczyszczania zarośniętej działki. Zapewniają bowiem nieograniczony zasięg pracy i swobodę ruchów.

Dzięki uniwersalnej platformie bateryjnej Kärcher Battery Power nie trzeba zaś martwić się rozładowanym akumulatorem - wystarczy sięgnąć po drugi w pełni naładowany. Wszystkie baterie tej samej klasy napięcia są kompatybilne z urządzeniami akumulatorowymi wszystkich serii.

Narzędzia bateryjne zasilane akumulatorem litowo-jonowym 18 V lub 36 V są lekkie, zwrotne i ergonomiczne, przez co nawet długa praca nie jest męcząca. Inne zalety to: prosta obsługa, niski poziom hałasu, ograniczone wibracje i brak emisji szkodliwych spalin.

Brak kabla zasilającego to zaś większe bezpieczeństwo z uwagi na wyeliminowanie ryzyka przecięcia przewodu.

Zapewnij sobie swobodę ruchów

Po usunięciu śmieci i zaopatrzeniu się w sprzęt akumulatorowy przychodzi pora na właściwe rozpoczęcie prac. Warto najpierw pozbyć się wysokich i gęstych zarośli, które skutecznie utrudniają przemieszczanie się oraz wykonywanie wszelkich zabiegów na działce.

Wysokie trawy, chwasty i gęste zarośla najlepiej usunąć za pomocą podkaszarki akumulatorowej. W ofercie Kärcher dostępne są maszyny o różnej średnicy cięcia, które można wyposażyć w ostrza tnące do bardziej wymagającej roślinności.

Ergonomiczne i lekkie podkaszarki Kärcher mają skręcaną żyłkę, która gwarantuje precyzyjne cięcie i cichą pracę. Zaletą jest funkcja automatycznej regulacji długości żyłki. Najmocniejszy model LTR 36-33 wyposażony jest w bezstopniową regulację prędkości, umożliwiającą dostosowanie mocy do każdego zadania na zarośniętej działce.

Podkaszarka akumulatorowa pozwala wykosić trawę w najdalszym zakątku działki bez dostępu do prądu.

Skoszona i wysuszona trawa wymaga uprzątnięcia. Tradycyjnie można użyć grabi, ale nieocenionym pomocnikiem jest dmuchawa do liści, która wbrew nazwie ma szeroki zakres zastosowania i przyda się do różnych prac porządkowych na działce, np. oczyszczania ścieżek ze skoszonej trawy czy igliwia lub usuwania śmieci ze szczelin.

Akumulatorowe dmuchawy do liści Kärcher wyróżniają się wysoką prędkością wydmuchu i dużą przepustowością powietrza, co znajduje odzwierciedlenie w wydajnej i szybkiej pracy. Dzięki ergonomicznej, dobrze wyważonej konstrukcji zapewniają wygodne użytkowanie, nawet podczas wymagających zadań.

Ostatnim zadaniem na tym etapie prac jest pozbycie się materiału roślinnego. W tym celu można przenieść odpady na kompostownik lub umieścić w workach do kompostowania, pamiętając, że chorych i uszkodzonych roślin się nie kompostuje. Dawniej można było je spalić, ale od 2020 roku zabronione jest palenie wszelkich odpadów zielonych.

Jeżeli na działce nie ma kompostownika, wówczas odpady należy zapakować w worki – w odpowiednim terminie odbierze je gmina. Można także samodzielnie wywieźć materiał roślinny do lokalnego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W przypadku dużych ilości resztek warto zamówić kontener na odpady zielone.

Zaniedbana działka, a może wartościowa roślinność?

Wstępne oczyszczenie działki daje możliwość przyjrzenia się pozostałym roślinom. Niektóre nasadzenia mogą być zdrowe, w dobrym stanie i są tylko przerośnięte. Warto je zachować. Natomiast chore i zaatakowane przez szkodniki najlepiej usunąć.

Podobnie trzeba postąpić z niechcianymi młodymi samosiejkami drzewek. Z kolei wycięcie starych drzew może wymagać pozwolenia (warto to sprawdzić). Wszystkie rośliny powinny być usuwane z korzeniami.

Rośliny, które zostają na działce, wymagają pielęgnacji. Przyciąć należy zwłaszcza drzewka owocowe i krzewy. Dzięki temu odzyskają ładny kształt, ale także będą lepiej owocować. Prześwietlenie korony zapobiegnie też chorobom grzybowym, bowiem w gęstej przez długi czas utrzymuje się wilgoć.

Przerośnięte krzewy owocowe, np. aronie można przyciąć przy pomocy akumulatorowych nożyc do żywopłotu Kärcher.

Wyposażone są w obustronne ostrze szlifowane diamentowo zapewniające szybkie i precyzyjne cięcie, bez strzępienia, co eliminuje ryzyko uszkodzenia oraz rozwoju patogenów chorobotwórczych. Proste w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu urządzenie poradzi sobie nawet z grubszymi gałęziami.

Przycinanie starego drzewa owocowego przy użyciu akumulatorowych nożyc do gałęzi Kärcher.

Do wygodnego przycinania grubych gałęzi, które są umiejscowione wyżej oraz w trudno dostępnych miejscach, najlepiej zastosować akumulatorowe nożyce do gałęzi Kärcher. Posiadają wysokiej jakości ostrze typu bypass wykonane ze stali z powłoką teflonową.

Dzięki temu sprawnie, precyzyjnie i bez szarpania tną gałęzie o średnicy do 3 cm. Dodatkowo wyposażone są w zintegrowany hak, który działa jak zacisk i umożliwia sprawne usunięcie gałęzi, które utknęły między konarami. Można też użyć piły do gałęzi na wysięgniku

Jeżeli na działce rosną stare drzewa, do ich pielęgnacji konieczne będzie wykorzystanie akumulatorowej pilarki łańcuchowej Kärcher. Lekka maszyna cechuje się wyjątkowo wysoką prędkością łańcucha, co sprawia, że cięcie jest szybkie i bezwysiłkowe.

Ponadto pilarki Kärcher wyróżniają się komfortową i bezpieczną obsługą. Mają beznarzędziowy system napinania łańcucha, jego automatyczne smarowanie, przezroczysty zbiornik oleju dla łatwej kontroli jego poziomu oraz ochronę przed odrzutem.

Przycinanie drzew i usuwanie niechcianej roślinności to etap, który kończy się wyraźnymi zmianami w wyglądzie działki. Teren zostaje przywrócony do życia i zaczyna przypominać zadbany ogród.

Z zaniedbanej działki w schludny ogród

Gdy działka nie przypomina już dżungli, tylko wymarzony ogród, można przejść do precyzyjnych prac upiększających. Ostatni etap to zatem zadbanie o detale, czyli np. przycinanie trawy wokół pni drzew i przy ogrodzeniu. Z tym zadaniem poradzą sobie akumulatorowe nożyce do trawy Kärcher z systemem cięcia 2 w 1.

Kompaktowe nożyce mogą być wyposażone w ostrze do trawy o szerokości 12 cm, które przycina krawędzie trawnika z najwyższą precyzją, lub noże do krzewów o długości 20 cm z obosiecznymi szlifowanymi diamentowo krawędziami tnącymi. Urządzenie zadba zatem o dokładne wyrównanie obrzeży, ale także nada krzewom ciekawy kształt.

Doprowadzenie zaniedbanej działki do zamierzonego stanu wymaga wiele pracy i czasu, jednak w rezultacie zarośnięty teren staje się ogrodem, który daje wiele możliwości. Koniec prac porządkowych to początek nowych planów i pomysłów na zagospodarowanie działki.


źródło i zdjęcia: Kärcher

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT