Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej?

Prędzej czy później, chwasty, mech i wykwity mogą się pojawić na betonowych schodach prowadzących do domu, a także w szczelinach między płytami chodnikowymi oraz w alejkach i na podjeździe wyłożonym kostką brukową. Jak skutecznie walczyć z mchem i chwastami?

Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej?

Jakie są przyczyny pojawiania się chwastów i mchu?

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów nawierzchni wybieranych do utwardzania m.in. ścieżek, chodników czy podjazdów. Daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, ale przede wszystkim jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Mimo licznych zalet nie jest to rozwiązanie idealne. Głównym problemem jest porastanie szczelin między kostkami przez trawy, chwasty, mech. Wpływa to na estetykę, ponieważ otoczenie wygląda na zaniedbane, ale także przyspiesza niszczenie nawierzchni. Warto zauważyć, że omszała powierzchnia kostki brukowej po deszczu staje się niebezpiecznie śliska.

Mech porasta kostkę brukową zwłaszcza w miejscach wilgotnych i zacienionych, ponieważ jest to jego naturalne środowisko. Lubi się pojawiać w szczelinach, ale może się rozprzestrzeniać na całą powierzchnię.

Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednie odwodnienie działki oraz przygotowanie podłoża przed położeniem kostki. Konieczne jest zastosowanie żwiru oraz piasku.

Chwasty to samosiewy i rośliny dzikie, które mają niskie wymagania i dynamicznie się rozprzestrzeniają. Dzięki temu, że produkują nasiona zdolne do długotrwałego przebywania w spoczynku, mogą kiełkować dopiero wtedy, gdy wystąpią odpowiednie warunki, np. gdy są wystawione na działanie światła.

Chwasty szybko przystosowują się do nowych warunków i dlatego bez problemu wyrastają nawet w szczelinach między kostką brukową.

Likwidacja mchu na kostce brukowej wymaga zastosowania odpowiedniego sposobu, który nie uszkodzi powierzchni i roślinności wokół. Trzeba mieć świadomość, że problemu nie da się usunąć raz na zawsze.

Co jakiś czas czyszczenie kostki z mchu trzeba powtarzać. Ważna jest też profilaktyka, czyli stosowanie impregnatów do powierzchni kamiennych, które opóźniają porost wszelkich chwastów.

Usuwanie chwastów i mchu.

Jak i czym usunąć mech z kostki brukowej?

Najczęściej trzeba pozbyć się go manualnie. Pomocne są narzędzia:

  • szczotki,
  • skrobaki,
  • palniki,
  • ale także nowoczesne akumulatorowe wycinaki do chwastów.

Często stosowane są także chemiczne środki do czyszczenia kostki brukowej z mchu. W walce z niepożądanymi roślinami sprawdza się także myjące urządzenie wysokociśnieniowe.

Jak działa akumulatorowy wycinak do chwastów?

Pomocnym urządzeniem do usuwania mchu z kostki brukowej jest akumulatorowy wycinak do chwastów marki Kärcher. Został zaprojektowany po to, by szybko i skutecznie pozbyć się problemu niechcianych roślin.

Co istotne, czyszczenie kostki brukowej z mchu odbywa się bez schylania. Konstrukcja bezprzewodowego wycinaka zapewnia komfortową i wygodna pracę. Aluminiowa teleskopowa rura oraz ergonomiczny uchwyt zapewniają dogodną pozycję, niezależnie do wzrostu.

Stożkowa budowa głowicy pozwala na dopasowanie kąta cięcia do różnych warunków czyszczenia. Z kolei asystent zbliżeniowy, czyli półkolista podpórka na nakrętce, ułatwia utrzymanie właściwej pozycji roboczej.

Napędzana elektrycznie innowacyjna szczotka z nylonowym włosiem, obraca się z dużą prędkością. Sprawnie i szybko usuwa chwasty, trawy i mech z:

  • chodników,
  • podjazdów,
  • schodów
  • oraz innych kamiennych czy betonowych powierzchni wokół domu.

Elektryczny wycinak do chwastów wyposażono w baterię litowo-jonową. Jest kompatybilny z platformą bateryjną Kärcher Battery Power 18 V. Dzięki temu jest mobilny i ma nieograniczony zasięg pracy.

Zobacz film: chodniki i podjazd wolne od chwastów - wycinak Kärcher WRE 18-55.

Manualne urządzenia do zwalczania mchu w kostce

W usuwaniu mchu z kostki brukowej pomocny jest skrobak do szczelin lub specjalna szczotka ze sztywnym włosiem i długim drążkiem. Tego typu narzędzia ułatwiają czyszczenie, a przy tym są tanie i ogólnodostępne.

Manualna metoda sprawdza się, gdy mchu i chwastów jest niewiele. W innym przypadku wydłubywanie porostów i roślin spomiędzy szczelin to żmudna, wyczerpująca i ciężka praca, która na dodatek jest czasochłonna. Przynosi także krótkotrwały efekt. Poza tym zbyt twarde włosie szczotki może porysować powierzchnię z kamienia.

Preparaty do usuwania mchu z kostki brukowej

Często do czyszczenia kostki brukowej z mchu stosuje się różnego rodzaju opryski chemiczne. Ich skuteczność jest wysoka, a dostępność i wybór duży. Nie są jednak pozbawione wad.

Chemiczne środki do usuwania mchu z kostki brukowej mogą być szkodliwe dla zdrowia i z tego powodu powinny być stosowane rozsądnie i jako ostateczność, gdy inne metody zawodzą.

Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu dróg oddechowych (maska) i rąk (rękawiczki). Ważne, by stosować się do zaleceń producenta. Przed użyciem preparatu warto także sprawdzić, czy nie jest toksyczny dla roślin, które rosną w pobliżu miejsca zastosowania.

Trzeba zwrócić uwagę, czy oprysk działa zarówno na mech, jak i na chwasty. Czasem mają zastosowanie tylko do jednego typu roślin.

Działanie preparatów chemicznych trwa kilka dni. W tym czasie, aby zabieg przyniósł oczekiwany skutek, spryskaną powierzchnię trzeba chronić przed deszczem. Dopiero po pewnym czasie mech i chwasty obumierają.

Uschnięte rośliny trzeba wtedy usunąć z kostki - wodą lub szczotką. Robiąc to ręcznie, warto pamiętać, że środek nadal może podrażniać dłonie. Jeśli mech jest gruby i usuwa się go z trudem, zabieg należy powtórzyć.

Czym jest palnik do wypalania chwastów?

Skutecznym narzędziem stosowanym do czyszczenia kostki brukowej z mchu jest palnik gazowy. W przypadku, gdy niepożądanych roślin jest dużo, metody manualne są niewystarczające. Palnik szybko wypala mech i chwasty, a przy tym nie uszkadza powierzchni kostki.

Jest wygodny w obsłudze i przynosi długotrwały efekt. Trzeba jednak ostrożnie się z nim obchodzić. Po wypaleniu suche rośliny wymagają ręcznego usunięcia z kostki brukowej.

Myjka wysokociśnieniowa do walki z mchem

Ekologicznym, a jednocześnie efektywnym sposobem czyszczenia kostki brukowej z mchu i chwastów jest użycie urządzenia wysokociśnieniowego Kärcher. Duża moc ciśnienia wody z łatwością radzi sobie z każdym rodzajem niechcianej roślinności na podjeździe czy chodniku.

Myjka wysokociśnieniowa jest jednocześnie delikatna dla nawierzchni kamiennej i nie obniża jej odporności na działanie czynników zewnętrznych, jak to może mieć miejsce przy manualnych narzędziach.

Mech na kostce brukowej często powoduje także zmianę koloru powierzchni. Myjka wysokociśnieniowa nie tylko skutecznie usuwa niepożądane rośliny wraz z korzeniami, ale także pozwala pozbyć się przebarwień. Czyszczenie kostki jest kompleksowe i daje długotrwały efekt.

Jak pozbyć się mchu z kostki brukowej za pomocą myjki wysokociśnieniowej? Najskuteczniejsze czyszczenie zapewnia zastosowanie dyszy rotacyjnej urządzenia wysokociśnieniowego Kärcher.

Przy tym strumień wody należy kierować pionowo z odległości 20–30 cm od podłoża. Dla najlepszych efektów, całą powierzchnię trzeba czyścić pasami na zakładki.

Usuwanie mchu za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

Zamiatanie kostki wokół domu

Czyszczenie kostki brukowej to nie tylko wyrywanie mchu i chwastów ze szczelin. Potem trzeba zmieść z powierzchni wszystkie zanieczyszczenia. Robienie tego ręcznie jest męczące i zajmuje dużo czasu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się domowe zamiatarki marki Kärcher, które zamiatają 5 razy szybciej w porównaniu do tradycyjnych szczotek. Przy tym skutecznie zbierają wszelkiego rodzaju zabrudzenia i są łatwe w użyciu, a regulowany uchwyt zapewnia komfort pracy.

Zamiatarka Kärcher to urządzenie napędzane ręcznie przez 2 duże koła. Zbudowana jest standardowo z głównej szczotki walcowej, która zbiera zabrudzenia do zbiornika i 1 lub 2 szczotek bocznych, które zwiększają powierzchnię roboczą oraz zbierają brud z trudno dostępnych miejsc, np. przy krawędziach i w kątach.

Warto zauważyć, że dużą zaletą zamiatarki Kärcher w porównaniu do zwykłej miotły jest to, że wszystkie zabrudzenia trafiają od razu do szczelnego zbiornika. Dzięki temu nie trzeba używać szufelki, a kurz nie wzbija się w powietrze. Opróżnianie pojemnika jest łatwe.

Czyszczenie kostki brukowej - podsumowanie

Czyszczenie kostki brukowej z mchu i chwastów jest konieczne i nieuniknione. Spośród różnych metod usuwania niechcianych roślin najlepiej wybrać taką, która jest skuteczna, nie wymaga nakładów pracy i nie szkodzi zdrowiu ani środowisku.

Najlepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się do małej, jak i dużej ilości mchu oraz chwastów, jest akumulatorowy wycinak Kärcher. Urządzenie jest na tyle uniwersalne, że ma zastosowanie do wielu różnych nawierzchni, a przy tym jest dla nich bezpieczne.

Sprawnie usunie także wszystkie rodzaje niepożądanych roślin. Używanie wycinka nie wymaga wysiłku, a doskonałe efekty uzyskuje się w krótkim czasie. Po wszystkim wystarczy użyć zamiatarki Kärcher.

Dzięki najnowszym rozwiązaniom Kärcher utrzymanie otoczenia w porządku i ładzie jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych narzędzi.


źródło i zdjęcia: Kärcher

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT